7 slovenských hradov, ktoré sa oplatí navštíviť aj s deťmi

7 slovenských hradov, ktoré sa oplatí navštíviť aj s deťmi

Zľavomat.sk 19. 5. 2020

Vydajte sa za parádnym dobrodružstvom, zaujímavými miestami, krásnymi výhľadmi a nenáročnými trasami, ktoré bez problémov zvládnu aj vaše deti. Toto je 7 slovenských hradov, ktoré môžete navštíviť aj s celou rodinou. 

1. Bratislavský Hrad 

O jednej z najznámejších pamiatok, ktoré sa týčia nad hlavným mestom Slovenska, sa rozhodla napísať aj mama Veron. Bratislavský hrad navštívila aj so svojou malou dcérou. 

Hrad sa nachádza v centre mesta a dostanete sa sem naozaj jednoducho – autom, pešo i MHD (zastávka je kúsok od vstupnej brány). Ak pôjdete pešo, dobrý prístup (aj s kočíkom) je cez Zigmundovu bránu. Hrad je otvorený počas celého roka, vstup na hradné nádvorie je zdarma. Platí sa iba za vstup do interiéru. 

Ak máte maličké deti, môžete využiť okolie hradu či Barokovú záhradu na prechádzku s kočíkom a vychutnať si krásny výhľad na Dunaj a Bratislavu. V prípade ideálneho počasia dovidíte až na rakúske Alpy.

Väčšie deti sa môžu vyblázniť na novom detskom ihrisku pod stromami pri hradnej reštaurácii. Jeho povrch je ekologický a hneď vedľa ihriska sa nachádza veľká trávnatá plocha, kde si môžete rozložiť deku a oddychovať. Nájdete tu lanové preliezky, hojdačky aj šmykľavky.

Pre návštevníkov historického múzea je k dispozícii kaviareň, z ktorej sa dostanete do priestoru, v ktorom sa môžu zahrať i vaše deti - nachádza sa tu bezpečný priestor pre deti do 2 rokov, hmatové hry pre deti do 4 rokov a interaktívne hry pre deti do 7 rokov s využitím priestoru hradnej veže. K dispozícii je aj hradná miestnosť s kreatívnymi aktivitami pre deti od 8–12 rokov.

Pre mňa, ako obyvateľku Bratislavy, bolo milým prekvapením, koľko aktivít sa na tomto mieste dá robiť aj s deťmi. Tie nám totiž prinášajú nový pohľad na miesta, ktoré sme už predtým navštívili a to ma veľmi baví.

2. Hrad Devín 

Zrúcaninu hradu Devín sa rozhodla navštíviť aj mama Ibíčko, ktorá na výlet zobrala aj svojho trojročného syna. 

Kedže má malý len tri roky, návšteva zámku s výkladom histórie by ho ešte až tak veľmi nezaujala. Vybrali sme sa radšej na zrúcaninu hradu Devín. Okolie mu už bolo známe, neboli sme tu prvýkrát. Vtedy sme si ale vybrali návštevu mini ZOO a vstup na hrad sme už nestihli.

Po vstupe cez hlavnú bránu máme po pravej strane Ranokresťanskú kaplnku a po ľavej pozostatky osady z 11. – 13. storočia. V časti stredného hradu sa nachádza 60 m hlboká hradná studňazvyšky obytných hospodárskych priestorov. V suteréne renesančného paláca na strednom hrade je výstavná sieň využívaná na sezónne výstavy s tematikou histórie hradu, na múre paláca je pamätná tabuľa pripomínajúca historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorý organizoval Ľudovít Štúr. V priestoroch horného hradu je stála expozícia Hrad Devín v 13.–20. storočí. Medzi dolným a stredným hradom sú základy veľkomoravského kostola. 

Deti si môžu zastrieľať z luku alebo si pozrieť repliky zbraní, ku ktorým dostanú aj veľmi poučný výklad. V hradnom areáli je aj pitná voda, WC a množstvo lavičiek. Občerstviť sa môžete v reštaurácii pod hradom. V blízkom okolí sa nachádza aj mini ZOO, kde sa deti môžu povoziť na poníkoch. Na Devín vedie aj cyklotrasa a dostať sa tam dá i loďou.

Z horného hradu sa vám naskytne jeden z najkrajších výhľadov v Bratislave. Uvidíte sútok riek, políčka v susednom Rakúsku, celú mestskú časť Devín, Devínsku kobylu aj nižšie položené hradné objekty hradu.

3. Hrad Šomoška 

Jednou nohou kráčate po Slovensku, tou druhou ste už v Maďarsku. Aj toto sa vám môže stať pri výstupe na hrad Šomoška, ktorý sa rozprestiera takmer na hranici Slovenska a Maďarska. Okrem zrúcaniny hradu na vás čaká unikátny 9 m vodopád a kamenné more. Viac vám o ňom prezradí mama Ivulík

Zrúcanina hradu Šomoška sa nachádza v obci Šiatorská Bukovinka (okres Lučenec). Môžete naň vystúpiť zo slovenskej i maďarskej strany. Cesta k hradu je krátka a pre rekreačného turistu nenáročná. Odporúčam určite tú zo Slovenskej strany.

K zrúcanine hradu vás vyvedie náučný chodník (značený zelenou) dlhý 1,6 km, ktorý má 8 zastávok a prevýšenie 106 m. Cesta tam aj späť vám potrvá cca 2 hodiny. Ide o veľmi príjemnú túru v národnej prírodnej rezervácii s piatym stupňom ochrany. V Bukovinskom potoku nájdete vzácnych rakov riečnych a salamandru škvrnitú. 

Tesne pod hradom sa nachádza kamenný vodopád, ktorý predstavuje celoeurópsky unikát. Vodopád vznikol stuhnutím lávy pred 4 miliónmi rokov a tvoria ho 9 m vysoké, 5 a 6-stranné stĺpy. V tesnej blízkosti vodopádu sa nachádza kamenné more, ktoré vzniklo z úlomkov týchto stĺpov. Pri výstavbe hradu boli tieto stĺpy použité ako stavebný materiál. Od kamenného vodopádu je to už len pár metrov k zrúcaninám hradu Šomoška. Čakajú vás naozaj krásne výhľady na slovenskú i maďarskú stranu. 

Ak si výlet budete chcieť zopakovať, môžete zvoliť aj inú trasu: náučný chodník Mačacia, ktorý vás na zrúcaniny hradu vyvedie cez kameňolom či vyhliadkovú vežu.

Po túre si môžete vydýchnuť v mini areáli pri informačnom centre. Nachádza sa tu detské ihrisko i miesto na opekanie. 

4. Zrúcanina hradu Tematín 

Tematín je nenápadná zrúcanina hradu, ktorá sa nachádza medzi Piešťanmi a Novým mestom, presnejšie medzi obcami Hrádok a Lúka. Pokojne sa sem vydajte aj so svojimi ratolesťami, tak ako mama Evely

Je to jeden z hradov, na ktorý si musíte cestu poctivo vyšliapať. Vedie tam viacero trás, my sme si vybrali tú z Hrádku. Je to nenáročná, asi hodinková prechádzka, zvládnete to aj s terénnym kočíkom. Obídete zopár domov a ocitnete sa v lese.

Zrúcanina hradu je prístupná stále. Vstup sa neplatí, môžete ale dobrovoľne prispieť na jeho údržbu. V okolí sú lúky s ohniskami, takže si môžete založiť oheň a opiecť špekačky. 

V dedinke Lúka na námestí si môžete pozrieť ako hrad vyzeral v skutočnosti, je tam jeho mala napodobenina.

Nejde o frekventované miesto, a tak si môžete vychutnať ticho a šum lesa, prípadne sa započúvať do spevu vtákov.

5. Zrúcanina hradu Beckov

Mama Evely navšívila aj zrúcaninu hradu Beckov. Vypína sa na krásnom vysokom brale a s deťmi ho najradšej obdivuje za tmy. Je nádherné osvetlený a pôsobí naozaj impozantne.

K hradu sme si urobili parádny výlet. Chceli sme sa dozvedieť zopár legiend a objaviť, čo z neho ešte zostalo. Hneď pri vstupe sa nachádza malá vežička, na ktorú sa dá vyliezť a pokochať sa výhľadmi.

Vstupné závisí od aktuálneho obdobia a platí sa aj vtedy, keď sa koná víkendová sprievodná akcia (odporúčam absolvovať ju aj s deťmi). Hrad Beckov ich ponuka neúrekom, treba si len vybrať z ich stránky tú, čo vás najviac zaujme a podľa toho naplánovať výlet. 😉

Vysoké vápencové bralo, na ktorom sa vypína hrad, je obľúbeným miestom na lezenie. Ķeďže máme kamaráta, ktorý sa tomu venuje, mohli sme si to vyskúšať aj na vlastnej koži. Neopakovateľný zážitok!

6. Spišský hrad 

Spišský hrad ohuruje svojou majestátnosťou nejedného pocestného. Vyberte sa na výlet aj s celou rodinou tak, ako to spravila mama Evely.

Z výletu sme boli nadšení. Zaparkovali sme a vybehli sme pár metrov do kopca (nič, čo by nezvládlo aj dvojročné bábo). V hrade by som zvolila radšej nosič ako kočík, budete slobodnejší z hľadiska pohybu.

Bránou vstúpite do hradu, kde si zaplatíte vstupné. Majú aj rodinný lístok, bližšie informácie nájdete na stránke hradu spolu s otváracími hodinami. Dostali sme sprievodcu, takého do ruky 😉 a hrad mal niekoľko stanovíšť, na ktorých sme si vypočuli zaujímavé informácie týkajúce sa miestnej histórie. 

Tak sme sa teda vydali objavovať zákutia hradu. Samozrejme nemohol chýbať výstup na vežu, návšteva mučiarne a kaplnky. V krásnom okne sme si spravili rodinnú foto a pristavili sme sa aj pri delách. Pokochali sme sa nádhernými výhľadmi na okolie. Ako na dlani budete mat Spišský hrad a aj dedinku Spišské Podhradie spolu so Spišskou Kapitulou. 

Neďaleko Spišskej kapituly sa nachádza salaš, ktorý je určite dobrou voľbou na zastávku s deťmi. Možnosť sa najesť i nechať deti vybehať na ihrisku a poobzerať zvieratká.

7. Šarišský hrad 

Vedeli ste, že na kopci sopečného pôvodu, ktorý sa týči nad známym pivovarom, stojí jeden z najstarších a najväčších hradov na Slovensku? O jeho zákutiach vám viac prezradí akčná výletníčka Mamma.

Na hrad sa dá vyjsť aj v zime. Je to prechádzka, ktorá vás riadne zahreje a vyhnete sa davom ľudí, ktorí sú tam počas teplejších dní. Odmenou vám bude nie len dobrý pocit, že ste niečo urobili pre svoje zdravie, ale aj krásny výhľad na mestá pod vami.

Po vjazde do mesta Veľký Šariš vás budú navigovať tabule až k hradnému parkovisku. Dostať sa tam však môžete i autobusom. Parkovisko je nestrážené, také poľné, preto je lepšie naplánovať si umývanie auta až po výlete. Tempom, ktoré je ideálne pre detičky aj s prestávkami na pitie, budete približne o hodinku v cieli. Cesta do kopca síce nie je v najlepšom stave, zvládnete to však aj s malými deťmi a kočiarom. V informačných tabuliach sa dočítate o faune a flóre, ktorá sa nachádza na hradnom kopci. Pri každej je aj lavička, ktorú môžete využiť na prestávku.

Približne v polovici cesty sa nachádza altánok, pri ktorom si môžete v teplejších mesiacoch opekať. Pri výstupe na vrch máte možnosť obísť si celý hrad, trasa je vyznačená a je dlhá jeden kilometer. Potom si už môžete pozrieť hrad zvnútra. Uprostred nádvoria je veža, ktorá je pomenovaná Donjon. Priamo pod ňou sú umiestnené dve delá.

Oproti veži je veľká krytá terasa, ktorú môžete využiť na načerpanie nových síl. A ak budete mať šťastie, možno stretnete aj pána s poníkom, ktorý sa tam chodí pravidelne prechádzať, je veľmi milý a dovolí deťom poníka aj pohladiť. 

Tipy na ďalšie hrady a zámky nájdete TU.

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!