Slovinsko – očarujúca krajina Európy 1. časť

Slovinsko – očarujúca krajina Európy 1. časť

Tina a Scotty na cestách 17. 9. 2019

Ak hľadáte krajinu, ktorá má čo ponúknuť a ohromí takmer každého cestovateľa, je to Slovinsko. Táto destinácia nie je turistami zatiaľ veľmi vyhľadávaná, no jej krása vás dokáže doslova pohltiť. Nie je to iba more a pláže. Slovinsko oplýva neskutočnou prírodou, horami, kultúrou, milými ľuďmi a príbehom.

Ľubľana

Hlavné mesto Ľubľana je dynamické a s nezameniteľnou atmosféru. Môžete tu vnímať kultúru i moderné prevedenie mesta. Nečudo, že si ho vybral spisovateľ Paulo Coelho ako dejisko pre jednu zo svojich kníh*.  Prešernovo námestie s básnikovou sochou Coelho opisuje naozaj verne a nájdete tu aj malé skryté detaily v podobe slečny na fasáde domu, ktorú pozoruje zamilovaný básnik. V centre nájdete množstvo kaviarní s terasou, takže si môžete vychutnávať krásy mesta s dobrou kávou či miestnou chuťovkou v ruke. Bez problémov sa tu dohovoríte po anglicky.

*Veronika sa rozhodla zomrieť – Paulo Coelho

ĽubľanaĽubľana

Centrum mesta dopĺňajú zvláštne postapokalyptické sochy. Medzi najznámejšie pamiatky však patrí most s drakmi. Nad mestom sa týči hrad, ktorý osloví nejedného milovníka histórie, a ku ktorému sa dá pomerne ľahko dostať pozemnou lanovkou.

Bled

Turistami veľmi navštevované mesto Bled je typické svojím kostolíkom týčiacim sa uprostred jazera. V okolí mesta sa nachádza niekoľko miest, z ktorých je nádherný výhľad na celú scenériu. K najbližšej vyhliadke (vrch Ojstrica) sa dostanete za pol hodinu pešou chôdzou od jazera. Terén je skalnatejší, ale nie príliš náročný a pohľad zhora naozaj stojí za to. Pri jazere je možné zapožičať si čln a previezť sa až na samotný ostrovček  ležiaci uprostred. Milovníkov pamiatok osloví hrad na brale nad jazerom.

BledBled

Bohijnské jazero

Ďalším veľkolepým jazerom, ktoré stojí za to navštíviť, je Bohijnské jazero. Na jeho pobreží nájdete krásne zákutia i odpočívadlá. V mieste, kde vyviera rieka Velika Savica, vlievajúca sa do Bojinského jazera, sa nachádza vodopád, ku ktorému sa dostanete upraveným chodníkom. Vstup je platený, cena je okolo 3 € na osobu.

Vodopád SavicaVodopád Savica

Neďaleko je chata Koča pri Savici, v ktorej si môžete vychutnať palacinky alebo niečo z miestnych jedál. Vstup so štvornohým miláčikom do reštaurácií je v Slovinsku tolerovaný a tak nemáte problém vziať ho všade so sebou.

Hľadáte ubytovanie v Slovinsku?

Bohijnské jazeroBohijnské jazero

Kranjska Gora

Mesto Kranjska Gora si získa srdcia milovníkov hôr. Leží na severe Triglavského národného parku a neďaleko sa nachádza maličké jazierko Jasná, primárne určené na rybárčenie. Vôkol sa týčia vysoké zasnežené štíty. Ak sa prejdete okolo širokého koryta rieky Pišnica, budete mať pocit ako keby ste sa ocitli v Kanade.

Kranjska GoraKranjska Gora

Triglavský národný park

Z mesta vedie cesta skrz Triglavský národný park, ktorá je najvyšším horským priesmykom v Slovinsku. Bola vystavaná ruskými zajatcami pri vojne Rakúsko-Uhorska s Talianskom ako strategická cesta. Pri páde lavíny v jednom tábore zahynulo množstvo zajatcov, na ktorých počesť bola vybudovaná kaplnka v lesoch.

Pred prejazdom je dôležité si vždy zistiť priechodnosť priesmyku, najvyšší bod je totiž vo výške 1611 m.n.m a pre miestnych nie je prekvapením, ak tam v máji napadne za deň pol metra snehu. Cestu môžu odrezať aj padajúce lavíny. O situácii na horskom priechode sa môžete informovať na chate Koča na Gozdu, ktorá stojí pod najvyšším stúpaním. Ak je cesta uzatvorená, dá sa obísť prechodom cez Taliansko. Na horskej ceste pod kopcom Vršič sa môžete pristaviť na odpočívadle s krásnou vyhliadkou na okolitú krajinu.

Odpočívadlo pod vrchom VršičOdpočívadlo pod vrchom Vršič

Hory Triglavu majú svojich obdivovateľov nielen medzi milovníkmi hôrcyklistami, ale aj medzi lezcami či fanúšikmi ferratových výstupov. V tejto krajine nájdete nespočetné množstvo miest, ktoré sa oplatí navštíviť, stačí zbaliť kufre a ísť objavovať!

Pozrite si ďalšie zaujímavé miesta v Slovinsku.

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!