Láska k horám nespí ani v zime. Kde sa vybrať na Vianočné a Silvestrovské výstupy?

Láska k horám nespí ani v zime. Kde sa vybrať na Vianočné a Silvestrovské výstupy?

Tina a Scotty na cestách 23. 12. 2019

Na Vianočné sviatky sa vždy objaví priestor pre trochu rekreácie. Človek chce nabrať sily do nového roka, vyprázdniť si myseľ a stráviť pár krásnych chvíľ s blízkymi. Nie je teda prekvapením, že spoločné výstupy na hory sa stali tak populárne. Ľudia sú otvorenejší, priateľskejší a chcú spolu zdieľať to, čo ich tak spája. V tomto prípade je to láska k horám.

Pri slovenských populárnych kopcoch ako Kľak, Choč, Veľký Kriváň, Babia Hora, Veľká Rača, atď. sa v tomto období dá hovoriť priam o zástupoch ľudí, ktorí sa vydávajú spoločne na turistiku. Každý výstup je osobitý. Niekde sa ponúkajú krásne výhľady, niekde sa zohrievate teplým nápojom a niekde sa po výstupe varí kapustnica. Nech už sú plány vašej cesty akékoľvek, krása zimných hôr vás rozhodne očarí!

ZIMNÉ OBDOBIE JE KRÁSNE, MÁ VŠAK AJ SVOJE ÚSKALIA

Počasie je vo hviezdach, tak isto ako poveternostné podmienky a krásne výhľady tiež nie sú zárukou. Aj napriek výstupu v skupine je každý predsa len zodpovedný sám za seba. Takže nič netreba podceniť a ísť vždy dobre pripravený, podľa svojich schopností. Na vrcholoch hôr je počasie dosť odlišné oproti tomu, čo je v dolinách. Silný studený vietor je tu skalný spoločník. Na niektorých miestach môže byť zľadovatený povrch veľmi nebezpečný a bez turistických mačiek je výstup takmer nemožný. Pokiaľ nemáte dobrú výstroj, alebo si netrúfate na náročné túry, zvoľte radšej výstupy na vrcholy s nižšou nadmorskou výškou. 

Túry môžu byť denné i nočné. Pri tých nočných je vhodným pomocníkom samozrejme čelovka. Ak napadne dávka jemného “prašanu”, cestou dolu určite oceníte detské lopáre - veď šmýkať sa kopcom ako pri sánkovačke je určite lepšie, než pracne šliapať ďalšie nachodené kilometre.

VIANOČNÉ A SILVESTROVSKÉ VÝSTUPY

Ak začnete pátrať, kde všade sa budú konať Vianočné a Silvestrovské výstupy, určite nájdete ten pravý aj pre seba. Niekedy sa vyhlasujú na stránkach mesta alebo obce, ale najjednoduchšia cesta je prezrieť facebookové podujatia konajúce sa vo vianočnom čase.

Ak sa už rozhodnete akokoľvek, či už budete tráviť sviatky s rodinou alebo na horách (alebo oboje), prajeme vám so Scottym veselé Vianoce a šťastný Nový rok!

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!