Veľká testovačka lyžiarskych stredísk! Kam za naj svahmi, jedlom či zábavou?

Veľká testovačka lyžiarskych stredísk! Kam za naj svahmi, jedlom či zábavou?

Andy 13. 2. 2020

Či už ste skúsení lyžiari, alebo ste sa rozhodli lyžovať „na staré kolená“, otestovali sme pre vás 4 obľúbené lyžiarske strediská na strednom Slovensku. Pozreli sme sa na dĺžku či kvalitu zjazdoviek, dostupnosť, možnosti občerstvenia a trávenia času s deťmi,  či aké atrakcie si stredisko pripravilo pre svojich hostí po lyžovačke.

SALAMANDRA RESORT (4/5)

Kúsok od Banskej Štiavnice (a len cca 150 km od Bratislavy) sa nachádza rodinné stredisko s jednou dlhšou zjazdovkou strednej náročnosti – cca 1,5 km, ktorú obsluhuje komfortná štvorsedačková lanovka s bublinou. V spodnej časti zjazdovky je pre najmenšie deti k dispozícii detský vlek a vlek pre menej zdatných lyžiarov. Pre lyžiarov je v bezprostrednej blízkosti zjazdovky bezplatné parkovisko,  ďalšie parkovisko môžu využiť návštevníci, prichádzajúci smerom od Banskej Štiavnice, neďaleko vrcholovej stanice lanovky. Parkovisko je len 8 minút jazdy od centra mesta.

Zjazdovka je označená ako červená (strednej náročnosti), ale pokiaľ nie ste úplní začiatočníci, bez problémov sa dá zlyžovať, najmä v dopoludňajších hodinách, kým ešte nie je celkom rozjazdená (v čase našej návštevy bola takmer komplet vysnežená technickým snehom, keďže táto sezóna je skúpa na sneh). V prípade snehovej nádielky sú pre nadšencov bežkovania v hornej časti strediska pripravené aj bežkárske trate. Je však potrebné sa k nim vyviezť sedačkovou lanovkou. 

Vyskúšajte Salamandra Resort aj vy!

V stredisku funguje lyžiarska škola (s možnosťou VIP vstupu – tzn. prechod cez prednostný turniket pri sedačkovej lanovke), požičovňa a servis lyží. Nelyžujúci doprovod sa môže korčuľovať na verejnom klzisku, kde si malý poplatok môže vypožičať korčule ale napr. aj hokejové dresy. Detváky sa môžu zahrať aj na vonkajšom detskom ihrisku, vo vybraných termínoch im spoločnosť robí aj salamandrík Hugo, maskot strediska a hotela.

Občerstviť sa počas lyžovačky môžete v apres ski bare alebo priamo v hoteli, bufet pri pokladniach bol v čase našej víkendovej návštevy zatvorený. Ani v hornej časti strediska, pri vrcholovej stanici, nie je žiadne občerstvenie, ale zato sa môžete pokochať nádhernými výhľadmi na Banskú Štiavnicu.

SKI KRAHULE (4/5)

Ďalším rodinným strediskom, ktoré sme pre vás vyskúšali, sú Krahule. Stredisko disponuje zjazdovkami pre menej náročných lyžiarov, ktoré sú obsluhované štvorsedačkovou lanovkou a viacerými vlekmi. V čase našej návštevy bol upravený hlavný svah v celej dĺžke a šírke a bočný od hornej stanice vleku. Na Krahuliach sú tiež vleky pre menšie i najmenšie deti, lyžiarska škola, servis a požičovňa lyží priamo na zjazdovke ale i v obci. Samozrejmosťou je bezplatné parkovisko.

Na Krahuliach je každý večer od 17:30 do 20:30 hod. v prevádzke aj atraktívne večerné lyžovanie. Vo všedné dni lyžiarov vozí štvorsedačková lanovka, cez víkendy, piatky, počas sviatkov a prázdnin premáva aj rýchlejší vlek. Samozrejmosťou je úprava zjazdovky pred večerným lyžovaním.

Občerstviť sa viete nielen v reštaurácii pri dolnej stanici lanovky, ale tiež v menších bufetíkoch a v kolibe na svahu s úžasnými výhľadmi na okolie. Čo musím vyzdvihnúť pri oboch týchto strediskách je, že pre návštevníkov sú k dispozícii nielen prevádzky s občerstvením, ale aj nové a najmä udržiavané toalety.

Zapáčili sa vám Krahule? Poďte sa na ich svahoch zviesť tiež!

Ak máte po lyžovačke trochu času, môžete vybehnúť do Kremnických baní, kde sa nachádza geografický stred Európy či do neďalekej Kremnice, kde okrem banských technických pamiatok nájdete i múzeum dejín lyžovania na Slovensku, kde si môžu najmä skúsenejší lyžiari zaspomínať na svoje začiatky, prípade deťom ukázať, na akých lyžiach sa ešte nedávno lyžovalo.

SKI TÁLE (3/5)

Ďalším zaujímavým strediskom pre rodiny s deťmi sú nízkotatranské Tále. Napriek nie veľmi veľkej dĺžke zjazdoviek tu nájdete aj náročný úsek pre najlepších lyžiarov, celé stredisko je však prispôsobené najmä začiatočníkom a mierne pokročilým. Zjazdovky obsluhuje šesť vlekov, z toho dva pre najmenších lyžiarov. Vrchol hlavnej zjazdovky je značený ako čierna trať, tzn. pre zdatných lyžiarov, na vleku je označenie, kde sa môžu odpojiť menej zdatní lyžiari, aby sa kritickému úseku vyhli.

Parkovanie priamo pri zjazdovke sa ujde len ranným vtáčatám, z neďalekého záchytného parkoviska sa však doveziete pohodlne skibusom, ktorý premáva prakticky nepretržite. Parkovanie na oboch parkoviskách je taktiež bezplatné. Skibusom sa do strediska dostanú ekologickejšie aj návštevníci z Brezna.

Priamo v areáli sú v typickom podtatranskom štýle postavené drevenice, v ktorých sa ukrýva nielen reštaurácia či bufet, ale aj toalety, požičovňaski servis a tiež lyžiarska škola. Na golfovom ihrisku sú počas zimnej sezóny upravované bežkárske trate a pre tých lyžiarov, ktorým denné lyžovanie nestačí, je počas piatkov a sobôt v prevádzke večerné lyžovanie s tromi vlekmi. Celkovo stredisko pôsobí komornejšie. 

JASNÁ (5/5)

Na skok od Ski Tále sa nachádza aj naše najväčšie a populárne stredisko Jasná so 46 km zjazoviek. Tradičné príjazdové miesta sú síce z liptovskej strany, ale pre návštevníkov z hlavného mesta alebo južných častí Slovenska je stále viac a viac atraktívny príjazd aj z Horehronia na Krupovú. Parkovisko je bezplatné pre klientov strediska – držiteľov karty Gopass. Návštevníci sa sem môžu tiež vyviezť ekologicky skibusom z Brezna.

V južnej časti strediska sa nachádzajú zjazdovky skôr pre zdatnejších a náročnejších lyžiarov, rodinky s deťmi či začiatočníci však majú ideálne podmienky na severnej strane Chopku, kde sú pre nich upravované viaceré zjazdovky nižšej náročnosti (značené modrou farbou). Na Chopok sa vyveziete pomocou najnovšieho prírastku v stredisku – gondolovej lanovky z Krupovej na Kosodrevinu, odkiaľ ide len o trochu strašia lanovka rovnakého typu na Chopok. 

Na svah bez výstroja? Požičajte si ho pohodlne priamo v Jasnej!

Samozrejmosťou sú viaceré požičovne lyží, ski servis aj ski depot na uskladnenie lyží, lyžiarske školy pre individuálnych záujemcov ale i pre väčšie skupinky. Najmenších naučia základom lyžovania či snowboardingu v lyžiarskej aréne Maxiland. Aj ponuka občerstvenia sa neustále rozširuje, bistrá sa nachádzajú v priestoroch staníc lanoviek, viaceré hotely v stredisku ponúkajú „ski menu“.

Večerné lyžovanie je v prevádzke na nenáročnej zjazdovke Biela púť, náročnejší lyžiari si môžu privstať a vyskúšať ranný fresh track ešte pred oficiálnym otvorením zjazdoviek. Na zjazdovke Vrbická je pre malých i veľkých nadšencov atrakcií Fun zone a v dolnej časti zjazdovky snowpark pre snowboardistov a free style lyžiarov. Aj ponuka apres ski programu je bohatá, atrakciou je Tatranská večera zážitkov, večera pri splne mesiaca (samozrejme vo vybraných termínoch), večerné ratrakovanie či večerný skialpový výstup.

ZÁVER

Otestovali sme len zopár stredísk z bohatej ponuky lyžovania na Slovensku. Ja osobne oceňujem, že nielen veľké, ale i tie menšie strediská majú čo ponúknuť svojim návštevníkom počas lyžovačky, ale i po nej, aj keď, pochopiteľne, ponuka apres ski programu je najbohatšia vo veľkých strediskách. V každom prípade sa dá na hory vybehnúť aj v rámci jedného voľného dňa a užiť si pekný deň na lyžiach. 

Andy

Už roky som rodinná manažérka, organizátorka, opatrovateľka, kuchárka, cestovateľka - jednoducho mama. A teraz som aj mama - ambasádorka.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!