Kapušiansky hrad

Na výbežku lesa Dubník, na vrchu Zámčisko, sa nachádza zrúcanina kedysi dôležitého Kapušianskeho hradu. V posledných rokoch sa zrúcanina rekonštruuje a zveľaďuje sa hradný areál, čomu nasvedčuje aj novovybudovaná vyhliadková veža s impozantným výhľadom. Správcovský objekt slúži ako turistické infocentrum. 

Na toto miesto sa vybrala aj naša blogerka Mamma, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta.

Poznáte rod Moglódovcov? Asi nie. Ale určite poznáte obec Kapušany, neďaleko mesta Prešov. Tá sa môže pýšiť zrúcaninou krásneho hradu z 13. storočia, ktorého prví majitelia boli práve Moglódovci. A aj napriek tomu, že bol hrad vypálený, opravený a potom na príkaz snemu zbúraný, patrí medzi zrúcaniny, v ktorých sa dodnes zachovali na niektorých stenách zvyšky omietky. Krajšiu tvár mu v súčasnosti dávajú aj dobrovoľníci, ktorí sa mu snažia vrátiť jeho pôvodnú podobu.

Ku hradu sa dostanete cez Kapušany, treba však pozorne sledovať orientačné tabule, nakoľko musíte odbočiť z hlavnej cesty na vedľajšiu. Po nej sa dostanete sa až ku rampe, ktorá je pomyselným štartom tejto „minitúry“. Po jej ľavej strane je vybudovaná odstavná plocha pre autá. Cesta na hrad je dosť široká, nie je to klasická lesná cestička, preto sa po nej kráča ľahko aj s kočiarom. V zime je krytá pred snehom vďaka korunám stromov zmiešaného lesa. Pár metrov po vstupe doň môžete obdivovať pekné jazierko. V jednej časti tejto trasy je sklon cesty trochu strmší, inak je to veľmi príjemná prechádzka.

Celý výstup na hrad trvá aj s deťmi maximálne hodinku. Ak sa veľmi ponáhľate, je tam aj mini skratka, tá vám však ušetrí najviac 5 minút.

Hrad je otvorený stále, jeho veža však len v prípade priaznivého počasia a výstup na ňu je možný len po dohode so sprievodcom. V mesiacoch december až marec sa môžete telefonicky skontaktovať s obecným úradom Kapušany a dohodnúť si vyhliadku, avšak samotný hrad je situovaný tak, že človek sa môže kochať nádherným výhľadom aj bez toho, aby sa na ňu dostal.

Majestátna zrúcanina má sprístupnených veľa zákutí a sú na nej vybudované rôzne drevené „terasy“, vďaka ktorým je možné dostať sa až na okraj hradieb. Na nich si môžete urobiť krásnu fotku na pamiatku.

Aj počas chladnejších mesiacov bolo na hrade blato, odporúčam tomu prispôsobiť obuv. Praktickou vecou, s ktorou sme sa doteraz na turistike nestretli, je WC umiestnené priamo pod hradom, preto nemusíte odbiehať počas prechádzky v lese „niekde za kríčky“.

Aj pod hradom sa nachádza aj jedna krytá terasa, kde viete skonzumovať občerstvenie, ktoré ste si zabalili. Na samotnom hrade už takáto možnosť nie je. Ak si občerstvenie so sebou nezabalíte, prípadne ste už všetko zjedli a znovu ste hladní, v Kapušanoch sa nachádza nejedna prevádzka, kde sa dá dobre najesť.  

Lajk od maminy Mammy

Ak máte radi históriu, krásne výhľady a príjemné prechádzky, vrelo odporúčam vybrať sa s rodinou na výlet na Kapušiansky hrad.