Zámocký park v Pezinku

Zámocký park v Pezinku vznikol v roku 1844 pod taktovkou Františka Pálfyho. Poteší každého, kto má rád vzácne stromy aj kvety. Nájdete tu aj jazierko s rybami a kačkami, no najväčším lákadlom sú voľne pustené pávy, ktoré sa rady predvádzajú pred návštevníkmi. 

Na toto miesto sa vybrala aj naša blogerka Tami, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta. 

Ak máte chuť na prechádzku v neopozeranom prostredí, skúste návštevu Zámockého parku v Pezinku. Park sa nachádza priamo v Pezinku, dostanete sa doň z Mladoboleslavskej ulice. Parkovisko nájdete priamo pred vstupom do parku. Na úvod je vhodné povedať niečo z histórie Zámockého parku. Ako uvádza stránka mesta Pezinok, jeho zakladateľom bol údajne sám gróf František Pálffy, ktorý okolo hradu vytvoril anglický park. Okrem toho, že tu nechal vysadiť množstvo zelene, vrátane viacerých vzácnych drevín, nechal tu vybudovať aj spleť chodníčkov. Park sa tak stal miestom oddychu pre grófstvo a neskôr i pre širokú verejnosť. Po smrti posledného grófa z rodu Pálfyovcov, park i zámok menili majiteľov, až napokon v roku 1931 skončili v rukách mesta Pezinok. Mesto časom predalo zámok Slovenskému vinohradníckemu družstvu, park si však ponechalo dodnes a postupne ho zveľaďovalo.

V súčasnosti park predstavuje ideálne oddychové miesto pre obyvateľov Pezinka, ale aj návštevníkov z okolia. Vzácne dreviny vysadené v minulosti tu nájdete dodnes. Pre lepšiu orientáciu je priamo pri vstupe umiestnená informačná tabuľa s popisom rastlín a živočíchov, ktoré tu nájdete. Okrem toho sú po areáli rozmiestnené aj malé tabuľky so slovenskými a latinskými názvami konkrétnych výnimočných rastlín. Park je zaujímavý aj svojou faunou. Okrem kačiek a iných druhov vtákov, tu môžete natrafiť aj na veveričky. Na vstupnej bráne do parku je upozornenie pre návštevníkov, aby ju zatvárali, keďže po parku sa voľne pohybujú pávy. Súčasťou parku je aj jazierko, možno v ňom vidieť plávať ryby.

Areál Zámockého parku je pomerne rozľahlý, jeho súčasťou je aj spomínaný Pezinský zámok a tiež miestne centrum voľného času. Otvorený je celoročne, počas letnej sezóny od 6:30 do 20:00 (v júni až auguste do 21:00). V zimnej sezóne, ktorá trvá od novembra do konca marca, je park otvorený od 7:00 do 18:00. 

Lajk od maminy Tami

Obrovské trávnaté plochy, chodníčky a jazierko sú tu lákadlom pre všetky deti. Nájdete tu aj malú knižnicu a prepojené detské ihrisko. Netreba však zabúdať na dodržiavanie návštevného poriadku – neznečisťovať, nerušiť a nepoškodzovať okolitú prírodu. Okrem toho, je do parku zákaz vstupu so psom, na korčuliach či bicykli.