Detské mesto povolaní

Detské mesto povolaní v bratislavskom nákupnom centre BORY MALL je zábavno-poučnou atrakciou, ktorá uvádza deťom predstavuje rôzne profesie, ktoré si hravou formou môžu vyskúšať priamo na mieste. Vytvorené prostredie napomáha deťom k lepšiemu chápaniu reálneho sveta dospelých a podporuje potenciálny záujem o štúdium na stredných odborných školách. 

Na toto miesto sa vybrala aj naša blogerka Evely, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta.

Skončila škola a je čas začať uvažovať, čo len budem robiť. Budem požiarnikom, smetiarom, doktorom alebo učiteľkou v škôlke? Poďme sa zahrať na dospelých v mestečku povolaní. A možno práve tam objavíme svoj “dreamjob”.  

Zobrala som sem mojich štyroch prázdninujúcich, nech vidia, čo všetko vďaka učeniu budú môcť robiť, keď budú veľkí. Išla som do toho trochu s obavou, ako to bude baviť moju najmenšiu dcéru či 12-ročného syna pubertiaka. Ale veru, vžili sa do jednotlivých povolaní ukážkovo. Našla som vo svojich deťoch svojho osobného kaderníka, rozčesali mi moje starostlivo pestované uzlíky a užila som si 5 minútovú starostlivosť, kedy odo mňa deti chceli, aby som len v pokoji sedela.

Z kaderníkov sa následne vykľuli svojskí moderátori správ, ktorých som hrdo sledovala v televízii a dozvedela sa kopu dôležitých informácií, bohužiaľ už si vôbec nepamätám, aké to boli. Potom prišli na rad poštári, v tom sa celkom vyznali, keďže na poštu chodíme často. Na poštovej dodávke porozvážali všetko tam, kam bolo treba.

Smetiarske povolanie ich prekvapivo až tak veľmi nenadchlo, predsa len, chýbalo tam skutočné smetiarske auto, ktoré všetky deti tak veľmi fascinuje. Ale mohli sa tu naučiť, ako sa má správne triediť odpad. Najväčší zážitok mali v drogérii. Najmenšia sa vytešovala, že si konečne mohla vložiť do košíka to, čo chcela ona. Starší zase zistili, že práca za pokladňou je celkom zábavná. Bolo to ako v reálnom obchode, blokovali tovar, prijímali peniaze, vytlačili účtenku. Strávili tu asi pol hodinu, kým si to každý vyskúšal. 

Z pokladníkov sa potom stali architekti interiérov a zašli si aj na stavbu, no museli sa kvôli tomu príslušne obliecť, aby spĺňali bezpečnostné normy. Žiaľ, sa stal pracovný úraz a museli sme utekať k doktorke. Tá našťastie vedela, čo s tým a hneď dala pacienta do poriadku. Predpísala mu lieky i maste, ktoré si vybral v leķárni. Prehliadku mestečka sme zakončili vo fabrike VW, kde sme si nastriekali dvere auta.  

Lajk od maminy Evely

Bolo to poučné aj vtipné a deti si to spolu užili dokonca bez súrodeneckých doťahovačiek. V prípade, že máte jedináčika odporúčam, aby ste sem prišli s jeho/jej kamarátmi/kamarátkami, deti si to v skupinke užijú viac.