Pamätník pádu lietadla s bojovníkmi SNP

„V neskorých večerných hodinách dňa 13.10. 1944 na tomto mieste havarovalo sovietske dvojmotorové dopravné lietadlo typu LI –2, ktoré prepravovalo príslušníkov 2. čs. paradesantnej brigády na pomoc SNP. V troskách lietadla zahynulo 13 prísl. brigády a 6 prísl. sovietskej armády. Pochovaní sú na vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši.“ Uvádza osadená tabuľa pri vraku lietadla. 

Toto miesto navštívila aj Tina so Scottym a prináša vám vlastný autentický zážitok.

Je to veľmi silné miesto. Človek si to uvedomí, až keď stojí priamo pri vraku. O tomto mieste som vôbec netušila, narazili sme naň cestou z vrchu Ohnište. Na prvý pohľad to vyzerá ako na šrotovisku. Až pri bližšej obhliadke nachádzame smutný príbeh ľudí, ktorí tu skonali.

Pri vraku je pomník a osadené tabule o historickej udalosti, ktorá sa tu odohrala. Zub času sa podpísal i na samotnom lietadle. Príroda si to tu berie späť. Vnútri rozpadnutého trupu lietadla vyrastá mach a malé stromčeky. Časti z lietadla sú roztrúsené aj po okolí, preto je dobré dbať na vlastnú bezpečnosť.  Na ostrých plechoch si ľahko môže niekto ublížiť.

Milovníci histórie a hlavne druhej svetovej vojny tu nájdu vzácny artefakt týkajúci sa ich záľuby.