Zrúcanina kostolíka v stratenej dedine Miloj

Neďaleko Spišského Hrušova sa nachádza zrúcanina ranogotického kostolíka. Zachovala sa z neho iba veža týčiaca sa uprostred polí a je jediným pozostatkom, ktorý tu zostal zo zaniknutej stredovekej dediny Miloj. Jeho vznik sa datuje okolo 13. storočia. Dôvodom, prečo sa z kostola zachovalo len tak málo je i fakt, že časť chátrajúcich múrov obyvatelia využili ako zdroj stavebného materiálu pre iné objekty v Spišskom Hrušove. 

Na tento výlet vyrazili aj Tina so Scottym, ktorí vám prinášajú to najlepšie zo svojich zážitkov.

Túto zrúcaninu sme dostali ako tip na výlet od miestnych obyvateľov. Ani sme sa nečudovali, že nie je príliš známa, nakoľko sa z kostolíka veľa nezachovalo. Stojí tu iba samotná veža uprostred polí, a to je práve to, čo ma očarilo.

Viditeľná je už v z veľkej diaľky, no s turizmom sa tu veľmi nepočíta. Chvíľu nám trvalo než sme našli miesto, kde by sme zaparkovali a nezostali zapadnutý v bahne. V blízkosti zrúcaniny sa dá totiž parkovať iba na okraji cesty pri poli.

Povráva sa, že ľudia z dediny Miloj boli veľmi zhýralí a tak sa jedného dňa celá obec prepadla do pekla. Jediné, čo zostalo bol vysvätený kostol. Podľa historických zdrojov však obyvateľov „vyhnali“ zlé klimatické podmienky. Dlhodobé tuhé zimy, letné búrky a silné lejaky zničili úrodu, čím započalo hladovanie a ľudia sa napokon začali sťahovať do úrodnejších zemí.