Bratislavský hrad

Dominantou hlavného mesta je Bratislavský hrad - známy od začiatku 10. storočia. V druhej polovici 16. storočia, keď sa na 200 rokov stala Bratislava korunovačným mestom Uhorska, bol hrad sídlom panovníkov. V korunovačnej veži boli uložené korunovačné klenoty uhorských král'ov. 

Na toto miesto sa vybrala aj naša blogerka Veron, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta.

Nad hlavným mestom Slovenska sa už stáročia týči jedna z najznámejších pamiatok – Bratislavský hrad, ktorý sme sa s našou malou princeznou rozhodli navštíviť.

Výborná dostupnosť

  • Na rozdiel od mnohých iných hradov sa na hrad dostanete veľmi ľahko. Nachádza sa totiž v centre mesta a priamo na hrad sa dostanete autom, ale aj MHD, keďže zastávka je kúsok od vstupnej brány (Viedenská brána).
  • Dobrý je aj peší prístup na hrad, cez Zigmundovu bránu, kde vyjdete aj s kočíkom (pozor ale na strmší kopec a „mačacie hlavy“ na ceste).
  • Otváracie hodiny sú veľmi priaznivé, keďže hrad je otvorený celý rok. Vstup na hradné nádvorie je bezplatný, platí sa len za vstup do interiéru hradu.

Aktivity pre deti

Keď máte ešte maličké deti, môžete využiť okolie hradu či Barokovú záhradu na prechádzku s kočíkom. Väčšie deti sa môžu vyblázniť na novom detskom ihrisku pod stromami pri hradnej reštaurácii. Jeho povrch je ekologický a hneď vedľa ihriska sa nachádza veľká trávnatá plocha, kde si môžete rozložiť deku a oddychovať. Nájdete tu lanové preliezačky, hojdačky aj šmykľavky.

Hradné múzeum

Pre návštevníkov historického múzea je k dispozícii kaviareň, z ktorej sa plynulo dostanete do priestoru pre aktivity pre deti. Je tam možnosť hry v bezpečnom priestore pre deti do 2 rokov, hmatové hry pre deti do 4 rokov a interaktívne hry pre deti do 7 rokov s využitím priestoru hradnej veže. Nachádza sa tu aj hradná bádateľňa pre kreatívne aktivity detí od 8 do 12 rokov.

Pre mňa ako obyvateľku Bratislavy bolo milým prekvapením, koľko aktivít sa tu na hrade dá s deťmi robiť. Deti nám totiž prinášajú nový pohľad na miesta, ktoré sme už predtým navštívili, čo ma veľmi baví. 

Lajk od maminy Veron

Z nádvoria hradu sa naskytá úžasný výhľad na rieku Dunaj, celú Bratislavu aj neďaleké Rakúsko. Zaujímavosťou je, že v prípade ideálneho počasia z neho môžete dovidieť až na rakúske Alpy.