Hrad Červený kameň

Bohatá história hradu Červený Kameň, ktorý sa týči nad obcou Častá, siaha až do roku 1240. Odvtedy niekoľko krát vyhorel a bol poškodený aj počas druhej svetovej vojny. Opravné práce na ňom sa začali v roku 1947 a dnes je z neho Národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie hrady v Malých Karpatoch. 

Na toto miesto sa vybrala aj naša blogerka Evely, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta. 

Celoročne je na hrade veľa sprievodných akcií, ako sú napríklad zabudnuté remeslá, burza starožitností či šermiarske dni. Svoj priestor však poskytuje aj na organizáciu rôznych koncertov, ktorým dodáva to správne čaro.

Parkuje sa rovno pred bránami areálu, no vedú sem aj rôzne turistické chodníky, ak by ste návštevu hradu chceli spojiť s turistikou. Už samotné okolie hradu ponúka príjemné podmienky na piknik, obrovské lúky obklopené stromami vás priam lákajú, aby ste sa po nich rozbehli, alebo si len tak ľahli a počúvali štebot vtákov a šuchot vetra.

Do areálu hradu sa vstup neplatí, ak tam teda práve nie je nejaká sprievodná akcia so vstupným. Môžete sa prejsť vo francúzskej záhrade či si pozrieť vystavené dravce, prípadne sa zúčastniť ich predstavenia. Deti to určite zaujme a môžu si ich aj pohladkať, tie odvážnejší aj chytiť na ruku. Treba však počítať s tým, že tie vtáky sú dosť ťažké, sama som bola prekvapená.

Počas presunu na nádvorie, vás môže prekvapiť hlučný piskot, no nebojte sa, to vás iba zdravia miestne pávy. Ak budete mať šťastie, možno sa vám ukážu v plnej paráde. Dokonca sme jedného raz objavili, ako si práve ďobal do vlastného odrazu, ktorý videl v aute. Mal ho tam odparkované asi miestny kastelán, ktorému poďobané auto zjavne nevadilo. 

Po mostíku sa dostanete do vnútorného nádvoria, kde si môžete posedieť pri kávičke a deti si hneď osedlajú miestnych levíkov.

Hrad Červený kameň má krásne veľké pivnice ale i starovekú mučiareň, ktorá si vás získa. Prehliadku hradu s deťmi odporúčam absolvovať v období, keď je robená formou nejakej rozprávky, prípadne ako nočná prehliadka. Nebudete musieť počúvať, že ich to už nebaví a kedy to už skončí. Program akcií nájdete na webovej stránke hradu.

Určite sa vyberte pozrieť aj do hradnej veže, odkiaľ je krásny výhľad na celé okolie. Ak vystihnete čas vystúpenia sokoliarov, môžete pozorovať, ako z veže vypustia sokola, a ten pristane sokoliarovi na ruke dole na nádvorí. Najesť sa môžete v hradnej reštaurácii alebo si objednať pizzu z Častej, ktorú vám na hrad privezú.

My sa sem vraciame veľmi radi a strávime tu vždy príjemný rodinný čas. 

Lajk od maminy Evely

Výlet na Červený Kameň je obľúbeným pre rodinky s deťmi, a to najmä kvôli jeho príjemnému prostrediu a dobrej dostupnosti autom.