Kam vyraziť v okolí Žiliny: 3 tipy na nenáročný rodinný výlet

Kam vyraziť v okolí Žiliny: 3 tipy na nenáročný rodinný výlet

Zľavomat.sk 29. 5. 2018 Zdieľať

Okolie Žiliny je plné rozprávkových miest, ktoré môžete navštíviť aj so svojimi ratolesťami. Naše mamy blogerky napísali o troch z nich. Prečítajte si o krásnych výhľadoch, zelených lúkach a miestach, ktoré sú ako stvorené na piknik. 

1. Koliba Panoráma

Túžite po výlete plnom skvelých zážitkov? Máte len dve hodiny času a chcete, aby deti zažili plavbu cez rieku, videli zvieratá, absolvovali krátku cestu do rozprávky a obzreli si majestátny hrad? Prečítajte si, ako to so svojimi deťmi zvládla mama Nika. 

Koliba Panoráma sa nachádza nad obcou Nezbudská Lúčka. Z hlavnej cesty medzi Martinom a Žilinou odbočíte do obce Strečno a váš dobrodružný výlet sa môže začať – je potrebné prepraviť sa cez rieku Váh. Plavba s autom na kompe je pre väčšinu detí fascinujúcim zážitkom už sama o sebe. Ponúka rozprávkový výhľad na hrad a okolitú prírodu. Po vylodení ste za niekoľko minút cesty autom priamo pri Kolibe Panoráma. 

Koliba je otvorená 365 dní v roku, v drevenej reštaurácii s krbom ponúka návštevníkom najmä slovenskú kuchyňu. Očarí vás aj krásnym okolím, ktoré je plné preliezačiek, hojdačiek a malebných drevených domčekov s rozprávkovými postavičkami. 

Vo výbehoch sa pasie množstvo zvierat – kone, kozy, kačky, prasiatka a dokonca sme videli aj pávy!

2. Hrad Strečno 

Ak by ste mali viac času a trochu väčšie deti, po oddychu na Kolibe Panoráma navštívte aj hrad Strečno, ktorý patrí k našim najkrajším stredovekým hradom. Viac vám o ňom prezradí akčná mama a blogerka v jednom, Evely. 

Zaparkovali sme na parkovisku pod hradom a vyšli sme hore bralom. Keď sme prišli do hradného areálu, prekvapil ma ten obrovský priestor. Rozprestierala sa pred nami obrovská zelená lúka s malými drevenými domčekmi. Za poplatok si na mieste môžete vyskúšať strieľanie z luku, k dispozícii je aj detské ihrisko. A môžete si dopriať i malé občerstvenie. 

Kamennou cestičkou sa presúvame k samotnému hradu. Po vstupe dovnútra nás čaká prehliadka, ktorá trvá asi hodinku. Je však celkom zaujímavá a zahŕňa aj výstup na vežu, z ktorej sa nám naskytne nádherný pohľad na okolie a rieku Váh. Ani sa vám nebude chcieť zliezť dole. Počas prehliadky uvidíte nákresy hradu z 13. storočia a nazriete aj do stredovekej mučiarne či pôvodnej kuchyne.

Výlet nás veľmi potešil, zakončili sme ho v pizzerii na konci dedinky. Sladkou bodkou bola naša obľúbená Marlenka. :) Ak ste si aj vy povedali, že sa tam raz musíte zastaviť, urobte to. Neoľutujete. Deťom i nám sa páčilo.

3. Budatínsky hrad 

Tretím tipom na výlet je Budatínsky hrad. Nachádza sa na sútoku riek Váh a Kysuca, pri známej miestnej cyklotrase a preto je výborne dostupný autom i na bicykli. O jeho krásnom areáli napísala naša mama blogerka Nika. 

Budatínsky hrad pochádza z druhej polovice 13. storočia. Ak sa sem vyberiete s maličkým dieťaťom a nechce sa vám absolvovať prehliadku hradu, môžete si užiť zdarma prístupný anglický park s rozlohou 5 hektárov. Je naozaj výnimočný. 

V parku môžete piknikovať (deku i piknikový kôš vám požičajú v kaviarni), športovať, venčiť štvornohého miláčika, je plný lavičiek a obrovských starých krásnych stromov, ktoré tým najmenším poskytnú dostatok tieňa pri oddychu v kočíku. Niektoré z nich majú až 200 rokov, obvod ich kmeňa dosahuje až 5 metrov. 

Väčšie deti môžete vziať na prehliadku hradu, kde si môžu pozrieť stálu expozíciu histórie drotárstva, zbierku katovských mečov a rôznych historických predmetov. Prehliadka hradu trvá 1 hodinu, základné vstupné je 5 €, zľavnené 3 €. Vedľa hradu je kaplnka, ktorú tiež odporúčam vidieť.

Musím povedať, že aj keď je hrad zaujímavý, je to práve hradný park, do ktorého sa človek zaľúbi a často sa tam vracia. Je to inšpiratívne miesto, ktoré má naozaj dušu a ak bývate blízko, treba si tam ísť občas len tak posedieť a popremýšľať o živote. 

Zľavomat.sk

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!