
Objavte Považie
Máme pre vás tipy, čo podniknúť
Ak patríte k večným romantikom a pri svojom pobyte hľadáte oddych v krásnej prírode i kúsok histórie, zavítajte na Považie. Na každom kroku na vás čaká krásny hrad či zrúcanina, ktorá vás vtiahne do svojich rozprávkových príbehov. Preskúmajte vychýrené Jánošíkove diery a obzrite si malebné maľované domčeky v Čičmanoch. Pri svojich potulkách lesíkmi majte oči na stopkách, sú plné húb.
Ak patríte k večným romantikom a pri svojom pobyte hľadáte oddych v krásnej prírode i kúsok histórie, zavítajte na Považie. Na každom kroku na vás čaká krásny hrad či zrúcanina, ktorá vás vtiahne do svojich rozprávkových príbehov. Preskúmajte vychýrené Jánošíkove diery a obzrite si malebné maľované domčeky v Čičmanoch. Pri svojich potulkách lesíkmi majte oči na stopkách, sú plné húb.
5 naj na Považí
Cíťte sa na Považí ako králi
Územie Považia sa tiahne okolo rieky Váh od prielomu s Strečnianskom priesmyku až po sútok s Malým Dunajom. Ohraničujú ho pohoria Biele Karpaty, Malé Karpaty, Považský Inovec a Strážovské vrchy. Bez ohľadu na ročné obdobie tu pookreje srdce každého turistu.
V Strážovských vrchoch sa nachádza jedna z hlavných turistických atrakcií Slovenska – bizarný svet ostrých brál a skalných útvarov pod názvom Súľovské skaly (cca 10 km od Bytče). Na relatívne malej ploche máte možnosť obdivovať skalné veže, strmé bralá, skaly v tvare ihiel, okien či homolí. Z výletu si odnesiete mnoho fotogenických záberov.
Zo severu a severozápadu ohraničuje toto územie Manínska vrchovina, v ktorej sa nachádza ďalší unikát, Manínska tiesňava. Ide o veľmi známu tiesňavu, na ktorej území platia veľmi prísne podmienky ochrany. Ak sa vydáte náučným chodníkom z Považskej Teplej, ktorý vedie okruhom na východzie miesto, 12 zastávok s informačnými tabuľami vám podá v skratke geologickú, floristickú a zoologickú charakteristiku tejto jedinečnej lokality.
Hlavný hrebeň Považského Inovca nepatrí k najpopulárnejším túram, no vďaka dobrej dostupnosti zo západného Slovenska a nepreľudnenosti je dobrým miestom na oddych v prírode bez rušenia inými turistami. V oblasti je niekoľko značených mierne náročných či ľahších trás. Pekné výhľady vás čakajú napríklad na rozhľadniach na Panskej javorine (943 m n. m.), na Marháte či z Tematína (564 m n. m.) alebo Topoľčianskeho hradu (525 m n. m.)
Ďalšie príťažlivé tiesňavy máte možnosť vidieť neďaleko Terchovej. Pod názvom Jánošíkove diery ich poznajú nielen Slováci, ale aj zahraniční návštevníci. Patria k najkrajším miestam Malej Fatry. V dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov a jednotlivé okruhy zdolávať prostredníctvom rebríkov, prípadne reťazí. Osviežiť sa tu chladným vzduchom a padajúcimi mikrokvapôčkami vody v horúčavách je neskutočne príjemné.
Či už sa rozhodnete zdolávať vrcholy, skalné bralá, zostúpiť do podzemia alebo sa schladiť v tiesňavách, o svoju odmenu v podobe krásnych scenérií a fotogenických záberov nikde neprídete.
K Považiu patria neodmysliteľne aj minerálne vody, termálne pramene, vodné nádrže a mnohé kúpaliská.
Najväčším a najvýznamnejšími termálnymi kúpeľmi na Slovensku sú kúpele v Piešťanoch. Kúpeľná liečebná tradícia tu siaha až do 19. storočia, kedy kúpele zažili rozmach a získali svetové renomé v oblasti liečby pohybovej sústavy. Sídlia na prekrásnom kúpeľnom ostrove s množstvom upravenej zelene a s jazierkami, v ktorých kvitnú lekná a lotosové kvety. Ostrov spája s centrom Kolonádový most, ktorý patrí k vrcholným dielam funkcionalistickej architektúry Slovenska. Piešťany sú mesto s bohatou históriou a príjemnou atmosférou, v lete je vyhľadávaným oddychovým miestom vodná nádrž Sĺňava. Po prechádzke môžete nechať svoje nohy oddýchnuť počas okružnej jazdy vláčikom Piešťanský expres či počas plavby loďou okolo Sĺňavy.
Známe sú aj Kúpele Trenčianske Teplice, ktoré sa môžu pýšiť 6 prírodnými liečivými zdrojmi, využívanými na vonkajšiu a vnútornú balneoterapiu. Mesto leží na úpätí Strážovských vrchov, čomu vďačí za krásnu scenériu. Skvele oddýchnuť si môžete na prechádzke v kúpeľnom parku s lesoparkom, kde je umelé jazierko a vo vzduchu voňajú lipy a iné chránené dreviny. Priamo v meste sa môžete osviežiť v otvorenom bazéne, ktorý je k dispozícii kúpeľným hosťom i všetkým návštevníkom mesta. Kúpanie uprostred zelene si môžete užiť na kúpalisku Zelená žaba, ktoré prešlo v rokoch 2014 –15 kompletnou rekonštrukciou.
Svetovo preslávené sú kúpele v Rajeckých Tepliciach s termálnymi prameňmi s účinkami na pohybové ústrojenstvo. V centre Rajeckých Teplíc je labutie jazierko s lavičkami, pestrou flórou vysadenou po obvode, farebnými fontánami a dvoma ostrovčekmi.
Navštíviť môžete i najmladšie slovenské kúpele Nimnica situované na úpätí Javorníkov zasadené do prekrásneho pokojného prírodného prostredia pri brehoch priehrady Nosice. Špecializujú sa na liečbu dýchacích a tráviacich ciest, gynekologických a onkologických chorôb, obehového, pohybového či nervového aparátu. Vodná nádrž Nosice je rekreačnou oblasťou, kde si môžete užiť plavbu na loďke, vodné športy, rybolov, člnkovanie či pozorovanie vtákov. Okolie je ideálne na prechádzky aj cyklistiku.
Za prírodným kúpaním v letných mesiacoch vyrazte k brehom vodnej nádrže Zelená voda, kde je voda hygienicky bezchybná a okrem kúpania si tu môžete zahrať i tenis, plážový futbal, minigolf a deti sa potešia preliezačkám a kolotočom. Ideálnym miestom na vodné športy je Sĺňava pri Piešťanoch, blízko ktorej sa nachádza viacero hotelov a penziónov a reštaurácií, takže si môžete pobyt pri vode užiť so všetkým komfortom.
Ak preferujete pokojnejšie prostredie, poteší vás oddych pri jazere Horná Streda (8 km severne od Piešťan) či vodnej nádrží Dubník v Starej Turej v malebnom údolí na toku potoka Kostelník. Môžete si tu požičať loďku či vodný bicykel, loviť ryby alebo len tak sedieť pri kávičke a pozorovať pokojnú vodnú hladinu, kým deti budú šantiť na preliezačkách.
Považie je región mimoriadne bohatý na monumentálne pamiatky svetského i sakrálneho charakteru. Dovedna až tridsať hradov, zámkov a zrúcanín i dnes vydáva svedectvo o bohatých časoch, kedy panovali slávne šľachtické rody.
Dominantou Považia je majestátny Trenčiansky hrad vypínajúci sa na skalnom brale nad Trenčínom. Viaže sa k nemu známa povesť o tureckom šľachticovi Omarovi a krásnej Fatime, zajatkyni hradného pána Štefana Zápoľského. Väzniteľ sľúbil, že zajatkyňu prepustí snúbencovi Omarovi, keď vykope v skale na hrade studňu. Po troch rokoch rokoch tvrdej práce sa mu to podarilo, avšak za cenu smrti skoro celej družiny. Čašu vody potom podal Zápoľskému so slovami: “Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš“. Studňu, ktorá bola zmáčaná slzami, dnes nik nenazve inak než studňa lásky. Dnes sa v Trenčianskom hrade nachádzajú viaceré expozície, vzťahujúce sa na dejiny regiónu a samotného hradu a verejnosti je tiež sprístupnená hladomorňa. Z Matúšovej veže uvidíte nielen Trenčín ako na dlani, ale i krásne scenérie Biely Karpát.
Ďalším hradom, opradeným povesťami, je Čachtický hrad, smutne spätý s krvavou grófkou Alžbetou Báthoryovou, ktorá žila na prelome 16. a 17. storočia. Údajne mala záľubu v zabíjaní mladých dievčat a na zachovanie svojej mladosti sa kúpala v ich krvi. Počas svojho života vraj pripravila rôznymi mučivými spôsobmi o život vyše 600 mladých žien. Po tom, ako jej príbeh sfilmoval režisér Juraj Jakubisko, návštevnosť hradu stúpla dvojnásobne. Dnes sú z Čachtického hradu už len zrúcaniny, z ktorých je krásny výhľad na svahy Malých Karpát, Myjavskú pahorkatinu a Považský Inovec. Na námestí v Čachticiach stojí na pripomenutie okoloidúcim drevená socha pyšnej a krutej grófky v nadživotnej veľkosti. Z centra Čachtíc sa na hrad dostanete chôdzou po asfaltovej ceste asi za 45 min. Novinkou roku 2020 je po grófke pomenovaný turistický vláčik Bathory, ktorý má od 11. 7. premávať z námestia pod Čachtický hrad a späť na námestie.
Legendami opradený je aj hrad Beckov ležiaci na okraji pohoria Považský Inovec, kde sa údajne z údolia do polnoci ozýva žalostné volanie pána Ctibora. Najviac je však hrad známy ako atmosferické miesto, kde sa často konajú kultúrne podujatia, koncerty, divadelné prestavenia, sokoliarske vystúpenia a akcie pre deti či podujatia, prezentujúce život v stredoveku. Priamo na hrade si môžete zakúpiť malé občerstvenie a ak budete mať šťastie, uvidíte tu ukážky tradičných remesiel a možno si na pamiatku vyrazíte mincu. Nezabudnite sa odfotiť na vyhliadkovej veži a pozrite sa aj do krásnej hradnej kaplnky a hradnej knižnice.
Slovensko je hradná veľmoc a každý jeden hrad či zrúcanina má čo ponúknuť. Vydajte sa na cestu Považím, spojte návštevu hradu s túrou v okolí, dajte si dobrý obed v miestnej reštaurácii a o pekný víkend máte postarané.
Patríte k pôžitkárom, ktorí nepohrdnú pohárom dobrého vína a to najlepšie na peknom mieste, kde sa snúbi krása prírody s podmanivým mestským koloritom? Potom by ste mali zavítať do najväčšej vinohradníckej oblasti Slovenska, ktorá sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát na západe Slovenska. Vybrali sme pre vás 3 opojné miesta so zachovaným geniom loci, kde si skvele oddýchnete a kde vám pobyt spríjemnia krásne scenérie i dúšok lahodného nápoja.
Modra
Uniknite od každodenného kolotoča povinností do malebného vinohradníckeho mesta na úpätí malých Karpát, ktoré vo svojich časoch prežívalo slávu uhorského slobodného kráľovského mesta. Slávne časy dnes pripomínajú početné mnohé pamiatky a pôvodné meštianske domy s pivnicami, v ktorých roky odpočívali lahodné vína. Dnes si tu môžete kúpiť jedinečnú modranskú majoliku a ak zavítate do miestnej časti Harmónia, objavíte miesto ideálne na prechádzky, ale i dlhšie túry, beh, cykloturistiku či v zime bežkovanie.
Pezinok
Nachádza sa len kúsok od hlavného mesta (22 km), vďaka čomu je toto miesto ľahko dostupné. Z pôvodnej banskej osady sa zmenilo na vinohradnícke mestečko začiatkom 16. storočia. Vďaka vinárstvu zažíval Pezinok zlaté časy rozkvetu v 17 – 18. storočí. I dnes sa mesto pýši kvalitnou vinárskou produkciou a zachovalo si i historické centrum so zvyškami hradieb a meštianskymi domami. V okolí mesta sú značkované turistické chodníky. Sídli tu Národný salón vín, kde si môžete vychutnať top 100 slovenských vín v historickej pivnici z 18. storočia. V auguste sa tu koná populárna akcia Víno pod hviezdami.
Svätý Jur
Ak vaše túlavé topánky zatúžia po pekných prechádzkach, okolie Svätého Jura a svätojurský náučný chodník vám ich rozhodne poskytnú mnoho! Pri návšteve sa neváhajte poprechádzať terasovými vinohradmi, z ktorých je krásny výhľad na okolie. Po ceste nájdete určite aj nejakú pivnicu, kde budete môcť degustovať skvelú odrodu. Cestou domov sa zastavte vo Svätojurskej vinotéke a nakúpte tekuté suveníry alebo sa vyberte do ViNOCENTRA, kde si môžete vybrať z viac ako 120 vín od 25 svätojurských vinárov.
Kam do prírody?
S batohom na starobylé hrady!
Kam vezmete deti?
Pozrite si, aké krásy ukrýva Považie



