8 málo navštevovaných miest na severných Kysuciach, ktoré sa oplatí vidieť

8 málo navštevovaných miest na severných Kysuciach, ktoré sa oplatí vidieť

Tina a Scotty na cestách 15. 1. 2021

Cieľom vašej cesty nemusia byť iba Tatry, keď chcete spoznať krásy Slovenska. V dobe, kedy človek hľadá samotu v prírode, nie je lepšie miesto, ako sú Kysuce. Nájdete tu výhľady na Malú Fatru, Javorníky, či Beskydy, ale aj tajomné lesy, zurčiace potoky a osamelé chalúpky na kopaniciach. Ak ste práve uviazli v severnom okrese Kysúc, inšpirujte sa tipmi od ľudí, ktorí tu prežili celý svoj život. Predstavím vám miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v okrese Čadca.

1. Jurošovský vrch (627 m n. m.)

Rozprestiera sa severne, priamo nad mestom Čadca a vedú tu dve neznačené trasy. Prvá sa začína v mieste zvanom Šeríkov okruh, ktorý je známy ako rekreačná lokalita. Nachádza sa tu bežecký okruh, workoutové ihrisko, ale nájdete tu aj ohnisko na opekanie či lavičky na oddych. Trasa vedie typickým lesným chodníčkom okolo dvoch vysielačov. Z vrchola za priaznivého počasia uvidíte pohorie Malej Fatry, nakoľko tu pred pár rokmi začal výrub napadnutých stromov. Priestor sa tak otvoril, vďaka čomu je tu množstvo výhľadov na okolie.

V pozadí sa rozprestiera Malá FatraV pozadí sa rozprestiera Malá Fatra

Z vrcholu sa môžete vrátiť druhou trasou, ktorá vedie popod stožiare elektrického napätia. Táto poľná cesta končí pri železnom moste cez rieku Kysuca. Odtiaľ sa dá pokračovať po cyklotrase okolo rieky priamo do Čadce. Ďalšou z možností je pokračovať z vrcholu po hrebeni až do dedinky Raková, odkiaľ sa dá taktiež napojiť na spomínanú cyklotrasu.

Výhľad na mesto ČadcaVýhľad na mesto Čadca

2. Briava (821 m n. m.)

Často je miestnymi označovaná ako Husárik, podľa čoho dostal názov aj hotel, ktorý sa nachádza pod vrcholom. Trasa je opäť neznačená, ale vedie tam lesná cesta začínajúca pri hoteli. Na vrchole sa nachádza vysielač, avšak z tohto miesta nie sú príliš dobré vyhliadky. Pre tie je potrebné pokračovať po hrebeni. Narazíte tu na krytý prístrešok v podobe altánku a aj na kaplnku.

BriavaBriava

Ak budete pokračovať až k miestu, kde vedie vysoké napätie, odhalia sa vám výhľady na okolitú krajinu i na rozhľadňu na Zákopčí. Popod elektrické stožiare vedie poľná cesta, ktorá sa napája na tzv. “zákopeckú cestu”, odkiaľ sa dá opäť vrátiť do Čadce a vytvoriť tak okruh.

3. Chotárny kopec (906 m n. m.) a Vojtovské sedlo

Nachádza sa na hranici okresu Čadca. Vyraziť tu môžete z prímestskej časti Rieka (zelená značka), zo sídliska Kýčerka (červená značka) a dedinky Zákopčie. Vedie tu i trasa z dedinky Ochodnica, avšak tá je už mimo okres. Turistika je časovo náročnejšia, nechýbajú však výhľady a dokonalý nádych vidieka. Nech vyrazíte z ktoréhokoľvek bodu, určite sa zastavte na Vojtovskom sedle.

Výhľad z Vojtovského sedlaVýhľad z Vojtovského sedla

Nachádza sa na trase medzi Vojtovským vrchom a Chotárnym kopcom. Je to veľmi obľúbené miesto na rekreáciu, s výhľadmi na najkrajšiu časť Malej Fatry. Nájdete tu ohnisko na opekanie i krytú studničku. Priamo z Chotárneho kopca sú výhľady najmä na hlavnú kysuckú dolinu (KNM, Dunajov). Červená turistická značka, ktorá vedie i týmto vrcholom označuje Beskydsko – Javornícu magistrálu, ktorá sa začína v Čadci a končí na Makove.  Má približne 54 km. V letných mesiacoch je využívana ako turistická a bežecká trasa, v zime je to zase obľúbená bežkárska trasa.

Objavte najobľúbenejší hotel na Kysuciach

4. Jakubovský vrch (875 m n. m.)

Na tento vrch sa dá pokračovať aj po Beskydsko – Javorníckej magistrále. Z Chotárneho kopca tu vedie krásna trasa s výhľadmi na Zákopecké kopanice. Perličkou je rozhľadňa na Marťákovskom kopci, ktorá je obľúbenou turistickou atrakciou v tejto lokalite.

Rozhľadňa na Zákopčí (Marťácky vrch)Rozhľadňa na Zákopčí (Marťácky vrch)

Červená turistická značka je obohatená aj o ďalšie zaujímavosti. Nachádzajú sa tu umelecké objekty vytvorené regionálnymi umelcami v rámci projektu galéria v prírode. Najkratšia trasa na Jakubovský vrch vedie od hotela Severka, avšak ak chcete vidieť viac zaujímavostí, pokračujte smerom po trase k spomínanej rozhľadni.

Galéria v prírodeGaléria v prírode

Ubytujte sa v hoteli Severka a vyrazte!

5. Javorské (860 m n. m.)

Na vrch Javorské vedie viacero trás. Tá, ktorá začína v Čadci je síce dlhšia, ale po nastúpaní prvotných metrov pokračuje viac-menej po hrebeni. Vedie tu červená turistická značka. Neďaleko od jej začiatku je neznačená cesta ku krížu, ktorý sa týči nad Čadcou od roku 1993. Je odtiaľ zaujímavý výhľad na mesto. Veľmi dobrou voľbou je vyraziť z mestskej časti Drahošanka po cyklotrase a napojiť sa na červené značenie. Veľkou výhodou je minimum ľudí, ktorí tieto miesta navštevujú. Okolie je popretkávané cyklotrasami. Väčšinu z nich tvorí spevnená cesta uprostred prírody. Vyraziť tu môžete aj po žltej značke z Oščadnice.

Pozrite sa na ubytovanie neďaleko vrchu Javorské

6. Klokočovské skálie

Je to taký zabudnutý klenot Kysúc. Oblasť je chránenou prírodnou rezerváciou a vyskytujú sa tu vzácne druhy rastlín a živočíchov. Unikátom je 300-metrová skalná stena s výskytom netypických skalných gúľ. Bohužiaľ, kvôli ľuďom, ktorí si menšie guľovité útvary poodnášali do záhrad, ich tu rapídne ubudlo. Parkovanie tu nie je síce nijak vyriešené, avšak auto môžete zanechať pri neďalekom supermarkete. Odtiaľ už vedie modrá turistická značka. Dedinka Klokočov má ešte jedno zaujímave miesto a to je Sudopark

Poznáte Sudopark v Klokočove?

7. Trojmedzie

Boli ste niekedy na troch miestach naraz? Vraj to nie je možné? Áno, na Kysuciach to možné je – práve na Trojmedzí. Ide totiž o miesto, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, a to Slovenska, Poľska a Česka. Vedie tu modrá turistická značka. Tá prechádza popod novovybudovaný diaľničný most, ktorý je jeden zo série technických zaujímavostí. Je to najvyšší most v strednej Európe. Na samotnom Trojmedzí sa nachádza monument označujúci hranice. V tejto dobe vám však odporúčame držať sa na Slovenskej strane.

8. Mikovčákova rozhľadňa

Inak prezývaná aj ako rozhľadňa Kamenité (834 m n.m.). Oproti iným je pomerne nízka (výška rozhľadne je okolo 6 m), avšak ponúka výhľady na Javorníky, Beskydy i okolitú krajinu. Jednou z možností ako sa sem dostať je putovať hrebeňom po už spomínanej Beskydsko – Javorníckej magistrále. Ideálne v čase, keď je trasa upravená pre bežkárov, pretože na turistiku je veľmi časovo náročná. Ak si chcete spraviť iba krátky výlet, môžete vyraziť z Turzovky, alebo z Dlhej nad Kysucou. Oba chodníky majú žlté turistické značenie. V posledných rokoch miesto naberá na popularite, a tak je možné, že v týchto časoch tu bude ľudí podstatne viac, než pred pár rokmi.

Mikovčákova rozhľadňa, Autor fotografie: Michal FlamíkMikovčákova rozhľadňa, Autor fotografie: Michal Flamík

Nech sa už vyberiete do ktorejkoľvek končiny Kysúc, určite neoľutujete. Pre lepšiu orientáciu odporúčam využívať aplikáciu Mapy.cz. Zobrazuje značené chodníky a nájdete tu aj všetky spomínané trasy či zaujímavosti.

Viac tipov na výlety po Kysuciach nájdete TU.

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!