Objavte Kysuce
Máme pre vás tipy, čo podniknúť
Vyšplhajte sa na miesto, kde sa stretávajú hranice troch štátov a rozplývajte sa nad rozprávkovým okolím. Potešte deti a užite si spoločnú jazdu úvraťovou železničkou vo Vychylovke. Vyberte sa na túru do Kysuckých Beskýd alebo vzlietnite z vrchu Stránik a nechajte sa unášať severným vetrom. Vezmite celú rodinu na cyklovýlet a pozrite si jediný orloj na Slovensku v Starej Bystrici.
Vyšplhajte sa na miesto, kde sa stretávajú hranice troch štátov a rozplývajte sa nad rozprávkovým okolím. Potešte deti a užite si spoločnú jazdu úvraťovou železničkou vo Vychylovke. Vyberte sa na túru do Kysuckých Beskýd alebo vzlietnite z vrchu Stránik a nechajte sa unášať severným vetrom. Vezmite celú rodinu na cyklovýlet a pozrite si jediný orloj na Slovensku v Starej Bystrici.
TOP 5 na Kysuciach
Oddychujte na Kysuciach
Čo musíte zažiť na Kysuciach
Česko má svoj jedinečný orloj v Prahe, Slovensko na Kysuciach v Starej Bystrici. Je nielen jediným orlojom na Slovensku, ale aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Stvárňuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Počas letnej sezóny je obľúbeným miestom cyklistov zo širokého okolia, keďže sem vedie obľúbená Bystrická cyklomagistrála.
Len 14 km od Starej Bystrice smerom na Novú Bystricu natrafíte na obec Vychylovka, známu ako sídlo Múzea kysuckej dediny. Prezentuje kopaničiarsky spôsob osídlenia a spôsob života ľudu na Kysuciach z obdobia 19. storočia a prvej polovice 20. storočia. Hlavnou atrakciou skanzenu je historická lesná úvraťová železnička.
Ďalšie unikátne miesto je nenápadné a predsa ide o raritu v európskom meradle. Reč je o ropnom prameni v kysuckej obci Korňa. Žiadny do výšky tryskajúci gejzír nečakajte, miesto vyvierania ropného prameňa pripomína skôr rozbahnené jazierko. K ropnému jazierku s priemerom 1 – 2 m je voľný prístup. Po okolitých horách sa dá krásne zatúlať a oddýchnuť si od ruchu civilizácie…
Len 5 km od ropného prameňa sa nachádza ďalšie zaujímavé miesto, pútnická hora Živčáková. V roku 1993 bola na tomto mieste postavená kaplnka Panny Márie, Kráľovnej pokoja, neskôr bol pristavený pôsobivý Chrám Panny Márie Matky Cirkvi. Jeho vežička slúži nielen ako zvonica, ale aj ako vyhliadková veža pre pútnikov a turistov. K miestu vedie viacero chodníkov z Turzovky, Korne, Vysokej, či Kelčova, prístup autom priamo na parkovisko pod kostolom je možný z obce Korňa.
V čadčianskej mestskej časti Milošová neďaleko hraníc s obcou Mosty u Jablunkova sa nachádza ďalší zaujímavý prírodný úkaz. Nálezisko kamenných gúľ Megoňky, ktorých vznik doteraz nie je jednoznačne vysvetlený. Gule majú priemer od 10 po 260 cm. Podobné kamenné gule si môžete prehliadnuť aj pri prechádzke náučným chodníkom Klokočovské skálie, ktorý bol otvorený len v roku 2015. Meria jeden kilometer a nachádza sa v obci Klokočov.
Región Kysuce nesie názov podľa rieky Kysuca. Na územie Kysúc zasahujú pohorie Javorníky, Turzovská vrchovina, a Moravsko-sliezske Beskydy, Kysucké Beskydy a Kysucká vrchovina.
Kysucké Beskydy, resp. ich najvyšší vrchol s názvom Veľká Rača poznajú najmä milovníci zimných športov. Veľká Rača Oščadnica patrí k najlepšie vybaveným lyžiarskym centrám na Slovensku, je vybavená sedačkovými lanovkami, v lete ponúka jazdu na bobovej dráhe, rôzne atrakcie a pestré turistické vyžitie.
Zaujímavým miestom, ku ktorému si môžete urobiť pekný peší alebo cyklovýlet je tzv. Trojmedzie. Ide o miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska s Českom a Poľskom na severe našej krajiny. Dostanete sa sem zo slovenskej obce Čierne od vlakovej zastávky „Čierne, zastávka“ po značenom turistickom chodníku asi za hodinu pešej chôdze. Na mieste si môžete posedieť v krytom drevenom altánku s ohniskom, opiecť. Žulové obelisky, vysoké asi 2,5 m označujú jednotlivé štáty. Trasu zvládnu aj malé deti.
Milovníkom hrebeňových túr odporúčame hrebeňovku Javorníkov, ako stvorenú na pokojné vychutnávanie si okolitej krajiny, bez obáv, že stretnete davy turistov.
To nehrozí ani na kysuckých kopaniciach. Ak sa chcete zatúlať niekam mimo civilizáciu, zamierte napríklad do Kysuckého Nového Mesta, odkiaľ môžete poľahky vybehnúť na rozhľadňu na vrchu Tábor. Odtiaľ môžete prejsť do kopaničiarskej osady Majtánky, kde vám učarujú zachovalé pôvodné drevenice. Ďalšou kopaničiarskou osadou sú napr. Petránky, neďaleko ktorých sa nachádza veľmi pekná rozhľadňa na Martákovom kopci. Odtiaľto môžete pokračovať po hrebeňovke až do Makova či na Veľký Javorník.
Spoznajte pamiatky na Kysuciach
Objavte Kysuce z vtáčej perspektívy
Za peknými výhľadmi na zvlnené kysucké kopce a lúky vystúpte na niektorú z turistických vyhliadok:
- Rozhľadna na Hladkom vrchu v Zborove nad Bystricou (750 m n. m.)
- Rozhľadňa na Marťákovom kopci nad osadou Petránky na Zákopčí (854 m n. m.)
- Rozhľadňa na vrchu Tábor nad Kysuckým Novým Mestom (697 m n. m.)
- Rozhľadňa na vrchu Bobovec v Starej Bystrici (723 m n. m.)
- Rozhľadňa na Stratenci v obci Makov (1 055 m n. m.)
- Rozhľadňa Dedovka na Veľkej Rači (974 m n. m.)
- Mikovčákova rozhľadňa na Kamenitom neďaleko Turzovky a obce Dlhá nad Kysucou (834 m n. m.)