Deti potrebujú svoj režim aj počas lockdownu. Ako by mal vyzerať?

Deti potrebujú svoj režim aj počas lockdownu. Ako by mal vyzerať?

Denisa Javorčeková 3. 2. 2021

Lockdown. Toto náročné obdobie je pre nás všetkých neželanou novinkou, ktorá sa javí ako nekonečná. Čo teda robiť so všetkým časom, aby sme ho nepremárnili, no na druhú stranu ani neporušili jednotlivé nariadenia a opatrenia?

My sme trojčlenná rodina, kde je tatinko na absolútnom home office, čo vyžaduje pokoj a sústredenie. Synček má nepravidelné online vyučovanie zo škôlky, a ja? Nuž, ja som stále mamou a manželkou na 100 %, a tak vám skúsim načrtnúť, ako vyzerá náš denný režim.

ROZVRH DŇA:

1. Budíček počas pracovných dní máme medzi 7:00 – 7:45 hodine. Je to len pre istotu nastavený čas, aby sme stíhali všetky povinnosti.

2. Spoločné raňajky.

3. Po raňajkách so synom spoločne upratujeme kuchyňu. Toto pravidlo sme si vytvorili ešte minulý rok a je to perfektné, odporúčam. Deti radi triedia veci, niekedy to nieje ako synchrónne plávanie, ale predovšetkým sa v nich buduje pocit zodpovednosti za veci, ktoré sú denne využívané a je nutné sa o ne starať. No a roztriediť riad do poličiek je presne tá správna “dospelácka” činnosť, s ktorou môžu začať.

4. Učenie. Učíme sa každý deň doobeda aj poobede. Delíme to preto, aby sme v tom videli detskú motiváciu a nie nanútené učenie rodičom. Každý deň si povieme niekoľko vecí zo zadania od pani učiteľky, ale snažíme sa vždy veci zúročiť vonku, prípadne v iných online podkladoch. Ak dostaneme informáciu, že bude online vyučovanie, celý čas sa sústredíme na pani učiteľky a plníme jednotlivé zadania.

5. Spoločný obed. Tu sa stretávame všetci spolu, aspoň na hodinku vypneme a presne toto je tá chvíľa, ktorú si od lockdown režimu vážime – máme pre seba viac času.

6. Synček má po obede cca 30–40 minút relax, obedný spánok už u nás nie je vítaný (so strany syna, samozrejme), tak máme aspoň dohodu, že si oddýchne a len tak relaxuje v tichu. Počas tohto času sa snažím vyriešiť hlavnú časť povinností za počítačom. Neustále využívam diár – aby som na nič nezabudla, aj keď to odložím na iný deň.

7. Prechádzka. Na toto sa tešíme ako malé deti! Tu prichádza čas učenia v exteriéri a zároveň pretiahnutie rodičovských kostí.

8. Poobedné učenie je spravidla formou hry. Čítame rozprávky (zároveň skúšam jednotlivé písmená, prípadne počítame na strane rozprávkové postavičky, skúšame anglické výrazy – toto je najväčšia zábava pre všetkých). Presný čas si neurčujeme. Sú dni, kedy to telo a myseľ skrátka nedáva, netlačíme na pílu. Potom ale príde nový deň a odrazu máme pocit, že sme s učivom popredu snáď aj o celý týždeň.

9. Večera.

10. Čítanie rozprávok na dobrú noc a spánok dieťaťa najneskôr o 20:45 hodine.

11. Takto večer nasleduje čas pre rodičov - maminka cvičí a tatino sa venuje sumarizácii informácií. Netreba však zabúdať aj na spoločný rozhovor a príjemný čas :).

Prečítajte si 6 jednoduchých cvikov na uvoľnenie tela v pohodlí domova

Efektívny režim počas lockdownu je priam nutný. Pomôže nám nevypadnúť z “bežnéhe” spôsobu života, zvládnuť jednotlivé úlohy a nepremeškať termíny, ktoré život naďalej vyžaduje. Zároveň je to pre dieťa neustály dôkaz o tom, že aj keď je doma, povinnosti a pravidlá sú i naďalej vyžadované

Denisa Javorčeková

Som maminka dieťatka so zdravotným znevýhodnením. Nás však nič neodradí, úsmev na tvári si nenecháme vziať, pretože vďaka nemu zdolávame všetky prekážky. Ako rodinka nezastaviteľných spoznávame svet, aby sme synčekovi ukázali všetky krásy okolo nás. Riadime sa personalizovaným heslom: VŠETKO JE MOŽNÉ. NEMOŽNÉ TRVÁ LEN DLHŠIE.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!