7 tipov od milovníčky hôr, kam na turistiku v pohorí Veľká Fatra

7 tipov od milovníčky hôr, kam na turistiku v pohorí Veľká Fatra

Tina a Scotty na cestách 28. 4. 2021

Existuje množstvo neobjavených miest, ktoré uchvátia neobyčajnou prírodou. Jedným z nich je pre mňa aj pohorie Veľká Fatra. Ak je turistika vašou záľubou, v článku nájdete veľa skvelých tipov, kam vyraziť po slovenských horách.

Pohľad z vrchu OstráPohľad z vrchu Ostrá

Ak si sem naplánujete výlet, osloví vás rozmanité pohorie, ktoré nie je príliš dotknuté turizmom tak ako Vysoké Tatry či Malá Fatra. Napovedá tomu i fakt, že uprostred národného parku nájdete len minimum chát či horských hotelov. Oveľa viac si tu však vychutnáte divokú prírodu a salašnícky spôsob života.

1. Lysec (1381 m n. m.).

Vrch Lysec sa nachádza na okraji národného parku Veľká Fatra. Zároveň je to prvý vyšší vrch, ktorý vám padne do oka pri vychádzaní z mesta Martin smerom do Turčianskych Teplíc. Zaparkovať môžete pri rekreačnom stredisku Kašová a odtiaľ vyraziť buď po modrej alebo zelenej turistickej značke. Časovo je to 5 – 6 hodinová turistika, najmä pre tiahle stúpanie.

My sme tento vrch navštívili začiatkom zimy, keď napadol prvý sneh. Začínali sme po modrej značenej trase, ktorá vedie prevažne lesným porastom. Chodník i v zimnom období bol našťastie prešliapaný. Počasie nám prialo, a tak sme zahliadli aj zasnežené Vysoké Tatry.

Vysoké Tatry z vrchu LysecVysoké Tatry z vrchu Lysec

Zo samotného vrcholu je výhľad nielen na Tatry, ale aj Fatru či Martinské hole. Návrat sme zvolili po žltej značke, z ktorej sme sa následne napojili na zelenú. Cestou sme stretli množstvo skialpinistov, ktorí Lysec obľubujú, pretože veľkú časť tejto trasy tvoria lúky alebo širšia cesta. To sme využili i my. Namiesto kráčania z kopca sme sa spúšťali na klasických detských plastových klzákoch, ktoré sme si priniesli so sebou. Je to ideálny spôsob dopravy, keď napadne čerstvý “prašan”. V záverečnom úseku, keď už svah nebol tak prudký, sme do klzákov zapriahli psy a zabavili sa ako za našich mladých čias. Verím, že sme tým spravili pekný deň, i tým, čo sa tejto scéne prizerali.

2. Tlstá (1373 m n. m.)

Trasa začína v dedinke Blatnica, kde je novovybudované platené parkovisko, najmä pre narastajúci počet turistov. Rovnako sa tu totiž začína chodník aj na vrchol Ostrá. Tieto chodníky sú prepojené a je možné zdolať oba vrcholy v jeden deň, avšak je to fyzicky náročná turistika.

Červené kreslo v jaskyni MažarnáČervené kreslo v jaskyni Mažarná

Miesto je popretkávané skalnými útvarmi, takže prítomné jaskyne sú pridanou hodnotou tohto výletu. Pre jaskyňu Mažarnú bolo dlhú dobu ikonické červené kreslo, ktoré tu zrejme niekto priniesol. Kontrast prírody a domáceho červeného kresla vyčaril úsmev či pohoršenie viacerým turistom. Väčšina z nich, tak ako my, sme si na ňom posedeli a vytvorili pár fotografií. Bohužiaľ, kreslo bolo v roku 2020 zničené a jeho časti rozhádzané po okolí.

TlstáTlstá

Samozrejmosťou sú viaceré vyhliadky na modrej turistickej značke. My sme boli o ne ochudobnení, nakoľko v čase, keď sme tento vrchol zdolávali, nás zastihla hustá hmla. Nie je to ale netypický úkaz na horách, takže s tým musí počítať každý správny turista.

Výhodou spomínaných vrcholov je blízkosť mesta Turčianske Teplice, ktoré je slávne svojimi kúpeľmi. Doprajte si wellness po náročnom dni na horách. Je to tá správna čerešnička na torte, vďaka ktorej zrelaxujete telo a myseľ.

Pobyty v Turčianskych Tepliciach

OstráOstrá

3. Ostrá (1247 m n. m.)

Podobne ako výstup na Tlstú, tak i na Ostrú vedie miestami prudké stúpanie, čím sa získavajú nachodené výškové metre. Z doliny na vrchol je tam veľké prevýšenie. Vyraziť sa dá po dvoch trasách – modrej a zelenej, poprípade prejsť okruh, či vyraziť na Tlstú.

My sme zvolili okruh. Začali sme na zelenej tiahlej trase po rovinke, ktorá bola takou rozcvičkou pred tým, čo nás čakalo. Z Blatnickej doliny sme sa napojili na žltú turistickú trasu, ktorá je špecifická prudkým stúpaním skalnatým terénom.

Neodporúčam túto cestu na zostup, najmä pre ľudí, ktorí majú problémy s kolenami, sklon terénu je veľmi prudký.

Čím Ostrá prekvapí? Na jej vrchol je potrebné liezť po reťaziach a pretlačiť sa skalným oknom. Prekážky však nie sú neprekonateľné, veď sa samotnom vrchole sme narazili aj na pár štvornohých miláčikov. Vyhliadky na okolitú krajinu sú samozrejmosťou. Skalné útvary a príroda vôkol samé o sebe napovedajú, ako veľmi je toto miesto fotogenické.

Čerešničkou na torte tejto lokality je zrúcanina hradu Blatnica, ktorý si určite tiež zaslúži pozornosť.

Hľadáte ubytovanie vo Veľkej Fatre?

4. Ploská (1532 m n. m.)

Ak neplánujete prechod celej Veľkej Fatry s nocľahom na chate pod Borišovom, ideálne je vyraziť z dedinky Vyšná Revúca. Je to najkratšia trasa na Ploskú. Vedie tu samozrejme viacero chodníčkov, záleží už na vás akú trasu zvolíte. Už názov napovedá, že ide o veľký “ploský” kopec s nenáročným stúpaním.

V zimnom období je obľúbený najmä u skialpinistov, na ktorých tu narazíte viac, než na turistov, ak sú dobré snehové podmienky. V lete sa tu zas premávajú ovečky s bačom a jeho ovčiarskymi psíkmi. V sedle Ploskej sa nachádza turistický prístrešok, ten sa najčastejšie využíva pri prechodoch celého hrebeňa Veľkej Fatry. Množstvo turistov prechádza vrcholom Ploskej pri túre na vrch Borišov. Trasa križuje spomínanú chatu pod Borišovom, kde sa je možné občerstviť.

Petfriendly ubytovanie v okolí

Výhľad zo sedla PloskejVýhľad zo sedla Ploskej

Tento vrchol som osobne navštívila viackrát. Jedná z veľmi pekných trás, ktoré som tu absolvovala bol výstup na Ploskú, odkiaľ sme pokračovali na Ostredok, ďalej na Krížnu a naspäť Suchou dolinou. Tento výlet bol nezabudnuteľný nielen pre neskutočné výhľady, ale aj pre to, že som ho zvládla, aj keď som dostala otravu jedlom z predchádzajúceho dňa. (Bez toho, aby som si volala chlapcov z horskej služby.)

Výhľad z Ploskej na TatryVýhľad z Ploskej na Tatry

Objavte Vysoké Tatry

5. Ostredok (1596 m n. m.)

Spomínaný Ostredok je najvyšším vrchom Veľkej Fatry. Ako dominanta tohto pohoria by nemala chýbať ani v tomto zozname. Nachádza sa na červenej turistickej značke, ktorá vedie celým hrebeňom pohoria. Tento prechod je veľmi populárny, aj keď zaberie dva až tri dni v závislosti od tempa. Prespať sa dá na chate, avšak keďže je chata pod Borišovom jediná široko ďaleko, je dobré dohodnúť si termín dopredu.

Ubytovenie v lokalite Donovaly

6. Kráľova skala (1377 m n. m.)

Výhodou tohto vrcholu je, že sa môžete zobudiť kúsok od neho, nakoľko tu nájdete horský hotel Kráľova studňa. Veď čo je krajšie než prvé lúče v tak krásnej prírode, aká sa tu nachádza. Patrí medzi najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré som kedy navštívila.

Pohľad z Krížnej do údolia a Kráľova skalaPohľad z Krížnej do údolia a Kráľova skala

Vyraziť sa tu dá z Tureckej doliny, avšak pre lepší zážitok odporúčam najskôr vystúpiť po žltej turistickej trase na vrch Líška, na ktorej nájdete ruiny vyhorenej vrcholovej stanice sedačkovej lanovky z Tureckej. Odtiaľ sa dá pokračovať na Krížnu, ktorá je súčasťou Cesty hrdinov SNP, ktorá vás dovedie až ku Kráľovej skale.

Výhľady pri výstupe z TureckejVýhľady pri výstupe z Tureckej

Preskúmajte mapu a nájdite si ubytovanie v blízkosti Veľkej Fatry, ktoré vám bude najviac vyhovovať pri plánovaní vašich turistických trás.

Zobraziť mapu

7. Rakytov (1567 m n. m.)

Podobne ako na iné vrcholy, aj na tento vedie viacero značených chodníkov. Modré značenie začína vo Vyšnom Matejkove, ale veľkú časť trasy tvorí asfaltová cesta pre cyklistov. Na jej konci sa nachádza horský hotel Smrekovica, odkiaľ sa dá pokračovať po zelenej trase až na Rakytov.

Žltá turistická trasa je kratšia a vedie Teplou dolinou, popri ktorej je množstvo jaskýň. Obľubený je najmä pre kruhový výhľad z ktorého je možné uzrieť Malú Fatru, Tatry, Poľanu či Štiavnické vrchy.

Veľká Fatra si ma získala svojou rozmanitosťou a množstvom zaujímavostí, ktoré sa tu nachádzajú. Skalné útvary, dychberúce výhľady, ukryté jaskyne či časť cesty hrdinov SNP, ktorá tadiaľto prechádza. Strategické umiestnenie ponúka výhľady na množstvo našich slovenských hôr, či už je to Malá Fatra, Nízke či Vysoké Tatry, Poľana i Kremnické vrchy. To je aj dôvod, prečo sa tu vždy rada vraciam.

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!