13 tipov na výlety na Liptove s deťmi. Navštívte Mini Slovensko či Medvediu štôlňu

13 tipov na výlety na Liptove s deťmi. Navštívte Mini Slovensko či Medvediu štôlňu

Katarína Pivarčiová 23. 8. 2021

Chvíľka nudy a už sa sťažujú na prázdne brušká, plné mechúre, silné slnko či ubolené nohy. Výlety s deťmi niekedy vedia byť poriadna fuška. Práve Liptov je ideálnou lokalitou na dovolenku s vašimi potomkami. Ponúka totiž množstvo rôznorodých atrakcií a spôsobov, ako tráviť voľný čas. Každý deň tak môžete deťom priniesť nový zážitok, pri ktorom možno na okamih zabudnú na mobilné telefóny.

Užite si dovolenku na Liptove!

Vybrali sme pre vás známe, ale aj takmer zabudnuté miesta na Liptove, na ktoré sa môžete vybrať aj (nielen!) s deťmi.

1. Náučný chodník Medvedia cesta

Na Medvedej ceste nájdete aj medvedí brloh, fototapety medveďa a včelie úleNa Medvedej ceste nájdete aj medvedí brloh, fototapety medveďa a včelie úle

Chodník sa začína v Hrabovskej doline, pri priehrade. Trasa trvá približne 100 minút a lemujú ju informačné tabule o živote našej najväčšej šelmy – medveďa hnedého. Medvede v týchto miestach žijú v hojnom počte, našťastie s nimi nie sú žiadne problémy. Cesta sa končí pri obľúbenej Mini farme Sidorovo, kde môžete niektoré zvieratá nakŕmiť či pomaznať sa s nimi.

Výlet môžete spojiť aj s návštevou Vlkolínca, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ubytovanie na Liptove:

2. Čereňová skala

Z Čereňovej skaly je krásny výhľad, dajte ale pozor, aby sa deti nezatúlali k strmému zrázuZ Čereňovej skaly je krásny výhľad, dajte ale pozor, aby sa deti nezatúlali k strmému zrázu

Čereňová skala, prezývaná aj Jánošíkov stôl, je výrazné skalnaté bralo v Chočských vrchoch. Na jej vrchole sa nachádza rovná plošina, na ktorej si môžete oddýchnuť a vychutnať si pohľad na Liptov z vtáčej perspektívy. Trasa sa začína v dedine Liptovská Anna, nie je dlhá, trvá len približne 45 minút. Rátajte však s výrazným prevýšením.

3. Kvačianska dolina

Na konci Kvačianskej doliny sa nachádzajú malebné a stále funkčné vodné mlynyNa konci Kvačianskej doliny sa nachádzajú malebné a stále funkčné vodné mlyny

Jedna z najčarovnejších dolín na Slovensku ponúka hneď niekoľko miest, ktoré stoja za zmienku v rodinnom albume. Trasa sa začína v Kvačanoch, počas 1,5 hodinovej túry si môžete obzrieť skalu, ktorá vyzerá s troškou predstavivosti ako Jánošík. Na konci výstupu vás čaká zaujímavá technická pamiatka- vodné Mlyny Oblazy, ktorá je ešte aj dnes funkčná. Ak si vy a vaše deti trúfate, môžete sa vydať ďalej do Prosieckej doliny, tá je však náročnejšia a okruh vám zaberie viac než 6 hodín.

4. Medvedia štôlňa

V Medvedej stôlni sa deti dozvedia, ako sa v minulosti ťažilo zlato a stretnú sa aj s permoníkmiV Medvedej stôlni sa deti dozvedia, ako sa v minulosti ťažilo zlato a stretnú sa aj s permoníkmi

Jediné sprístupnené banské dielo na Liptove sa volá Medvedia štôlňa a nájdete ju v Žiarskej doline. Parkovisko sa nachádza len asi 200 metrov od štôlne. Pred prehliadkou deti dostanú čelovky a budú sa tak cítiť ako skutoční objavitelia. Samotná prehliadka netrvá dlho, len asi 30 minút, takže deti sa nestihnú začať nudiť. V štôlni na vás čakajú banskí škriatkovia – permoníkovia.

5. Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa vznikla činnosťou podzemného toku ŠtiavnicaStanišovská jaskyňa vznikla činnosťou podzemného toku Štiavnica

Na Liptove sa nachádza hneď niekoľko známych jaskýň – Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa či Važecká jaskyňa. Stašinovská jaskyňa nie je až taká známa, aj preto tu pravdepodobne nestretnete davy ľudí. Ponúka vstupy počas celého roka, je otvorená každý deň. V jaskyni strávite približne 45–60 minút, jej krásy budete spoznávať pomocou čelovky, čo bude pre deti určite veľké dobrodružstvo!

6. Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Sú podľa vašich detí múzeá nudné a nezáživné? Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši tento názor poľahky vyvráti. Na deti ale aj na dospelých čaká množstvo interaktívnych atrakcií. Môžete preskúmať medvedí brloh, započúvať sa do zvukov prírody alebo preliezť jaskyňou ako pravý speleológ. Hravou formou sa tak vaše deti dozvedia množstvo informácií o prírode a o dejinách jaskyniarstva.

7. Múzeum liptovskej dediny Pribylina

V skanzene sa dozviete, akým spôsobom žili v minulosti ľudia z rôznych sociálnych vrstievV skanzene sa dozviete, akým spôsobom žili v minulosti ľudia z rôznych sociálnych vrstiev

Skanzen Pribylina sa od bežných múzeí značne líši. Svojim návštevníkom poskytuje unikátny pohľad na bežné stredoveké mestečko. Nájdete v ňom obytné aj hospodárske drevené stavby, kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara, ktorá bola zatopená pri výstavbe priehrady Liptovská Mara. Asi najkrajším objektom je goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.

Tých najmladších určite chytí za srdce funkčná trať Považskej lesnej železnice.

8. Mini Slovensko

Ak chcete vidieť tie najkrajšie kultúrne a historické pamiatky Slovenska na jednom mieste, navštívte Mini Slovensko v Liptovskom Jáne. V starostlivo udržiavanom areáli nájdete 23 miniatúr tých najkrajších slovenských stavieb. Ďalším lákadlom je mini vláčik, ktorý premáva po železnici. Určite vás poteší, že vstup do areálu majú deti do 6 rokov zdarma!

Pozrite sa aj na ďalšie tipy na výlety v Liptovskom Jáne a jeho okolí!

9. Brankovský vodopád

Brankovský vodopád stojí za návštevu v každom ročnom období. V zime je však skutočne rozprávkový!Brankovský vodopád stojí za návštevu v každom ročnom období. V zime je však skutočne rozprávkový!

Úctyhodná výška 55 metrov robí z Brankovského vodopádu najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách. Nachádza sa v obci Podsuchá neďaleko Ružomberka a cesta k nemu vám zaberie len 30 minút. Vodopád má svoje čaro v každom ročnom období, najkrajší je však v zime, keď sa padajúca voda mení na ľad a sneh.

10. Liptovská Mara

Liptovská Mara a jej okolie je rajom pre dovolenkárovLiptovská Mara a jej okolie je rajom pre dovolenkárov

Liptovská Mara je obľúbenou destináciou turistov z celého Slovenska. Prehliadky loďou, kúpanie, potápanie či vodné adrenalínové športy, to všetko sú hlavné dôvody, prečo sa ubytovať na brehoch Liptovského mora. Keď vám počasie nebude priať, svoju dávku vodných radovánok si užijete v neďalekej Tatralandii či Vodnom parku Bešeňová.

Ubytovanie v blízkosti Liptovskej Mary:

11. Podbanské Rezort

V Liptovskej dedinke Pribylina nájdete obľúbený Podbanské rezort. V areáli na vaše deti čakajú atrakcie, ktoré im spríjemnia pobyt na čerstvom vzduchu. Nájdete tu Chodník sovích strážcov, Čarovnú lesnú cestičkuÚdolie Permoníkov. Povoziť sa môžete na vláčiku Permon Expres, ktorý premáva na trase hotel Pieris – Koliba Permoník – Grand hotel Permon a späť.

Ubytovanie v Podbanské rezort:

12. Fun Park Žiarce

Pripravte sa na poriadny prílev adrenalínu! Hlavnou atrakciou Fun Parku Žiarce je najstrmšia bobová dráha na Slovensku. Park nájdete na začiatku Demänovskej doliny, v obci Pavčina Lehota. V areáli nájdete aj detskú fun zónu, obriu hojdačku či bungee trampolínu.

13. Galeria Ilusia

V Galérii Ilusia nebudete veriť vlastným očiam!V Galérii Ilusia nebudete veriť vlastným očiam!

Miesto, kde si zadovážite tie najfantastickejšie fotky svojej dovolenky. Galéria Ilusia pracuje s optickými trikmi, krivými zrkadlami a realistickými 3D maľbami, vďaka ktorým si budete môcť prečítať časopis na vrchole mrakodrapu, pohladkať slona či zatelefonovať z dna bazénu.

Čo hovoríte na náš výber? Podelte sa s nami aj vy o svoje tipy na výlety s deťmi!

Spoznajte Liptov

Pozrite si aj tipy na výlety s deťmi v okolí Nového Mesta nad Váhom.

Ako sa vám článok páčil?

Katarína Pivarčiová

Som hrdou mamou dvoch detí, troch knižiek a jedného voňavého bylinkového záhonu. Milujem dobré víno, pokojný život na vidieku a príbehy, ktoré ma emocionálne vyžmýkajú. Rada ich čítam, rada ich píšem, ale ich prežívanie radšej nechám na druhých.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!