MAMA radí: Kočíkové túry v Tatrách

MAMA radí: Kočíkové túry v Tatrách

Ivulík 6. 9. 2018 Zdieľať

Keď v rodine dochádza energia alebo len tak, keď máme viac dní voľna, radi si to zamierime do Vysokých Tatier. Tatry sú naše obľúbené miesto a preto prvá dovolenka nášho syna nemohla byť naplánovaná nikam inam.

Nie, náš plán nebol dať naše dieťa do babysittingu horského nosiča a s ním vyliezť na Gerlachovský štít, aj keď možno by to nebol zlý nápad (žartíky). Na začiatok sme sa predsa ale rozhodli Tatry kočíkom preskúmať a toto je pár tipov, ktoré som pred samotnou cestou dala dokopy. Možno pomôžu aj vám.

Kočíkom v Tatrách

Čo potrebujeme:

  • kočík (podľa možností čo najviac terénny),

  • dieťa (vhodné na vozenie, „obsedivé“),

  • Tatry (ich „najrovnejšie“ cestičky).

Príprava: vyhľadanie bezbariérových cestičiek  vhodných pre kočík.

Postup(né) dopĺňanie trás:

Kto v Tatrách bol a myslím, že aj ten čo nebol veľké zamyslenie nepotrebuje. Prvé tri možnosti sú jasné. Ja vám ich doplním ešte o pár informácií, ktoré som k nom našla

1, Štrbské pleso: 2,25 km chodník vhodný pre kočík. Chodník je aj osvetlený ak by niekto mal záujem o večerné kočíkovanie. V okolí trasy nájdete aj miesta na občerstvenie pre kočíkových vodičov.

2, Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata: na túto túru je už potrebné zbaliť nejaké „píškotky“ aj desiatu. Možnosti máte dve. Na Hrebienok sa vyveziete pohodlne aj s kočíkom zubačkovou lanovkou, alebo 2,9 km vyasfaltovaným chodníkom strávite cca hodinovú prechádzku. Z Hrebienka by bola škoda nevyužiť tiež bezbariérový prístup na Rainerovú chatu vzdialenú 1,3 km. Pri tejto túre sa prikláňam k možnosti využiť „zubačku“ a nechať si viac času aj energie na prechádzku na Hrebienku a Rainerovej chate.

3, Popradské pleso: – toto by som do svojho plánu „kočíkovanie v Tatrách“ dala do kategórie celodenného výletu. Nezabudnite na pršiplášť (aj pre kočík aj pre dieťa ) a poriadne premazať kolesá kočíka, ide sa totiž na 4,5 km „túru“. Cca niekde v polovici asfaltovej cesty je prístrešok na zastavenie sa a odpočinok, či „príkrmový“ doping. Ďalším dopingovým miestom je určite chata na popradskom plese a tiež Majláthová chata. Výhľady a aj prechádzka okolo samotného plesa poteší celú rodinu, hlavne ale mamu  . Pri tejto túre treba brať do úvahy „strmák“, ktorý vás čaká cestou s kočíkom hore aj dole. Ale ide to. Určite treba prehodnotiť technické možnosti (seba, dieťaťa aj kočíka) a pripočítať slniečko, ktoré na vás počas celej cesty po asfaltke svieti.

4, Kdekoľvek v centre Tatier. Chodníky, parky, príjemná tatranská architektúra sa nájdu myslím, že v takmer každej obci. Starý Smokovec, Nový Smokovec, Veľká Lomnica. Každá dedinka má svoje čaro a na turistov je pripravená. Určite viete skombinovať zástavku na obed a po nej príjemné kratšie kočíkovanie s poobedným spánkom. Na Tatranskú Lomnicu si určite rezervujte o niečo dlhší čas. Kočíkom v nej môžete absolvovať napríklad aj návštevu Expozície tatranskej prírody (platí sa vstupné).

5, Podbanské. Že v ňom nájdete najväčší wellness komplex a detský vodný raj, to  vieme  Ale kam s kočíkom? Tichá a Kôprová dolina poskytujú niekoľko možností. Čo je určitou výhodou oproti ostatným už spomínam „túram“ je že ide o menej náročné trasy. Táto lokalita sa mi pozdáva na začiatočnícke kočíkovanie aj so záložným programom v chladnom, alebo príliš teplom počasí ako najideálnejšia.

6, Doliny (v rôznych krásnych „kútoch“ Tatier). Ide o podstatne menej náročnejšie stúpanie ako na Popradské pleso a určite pre vyznávačov „vysokohorských výstupov“ úplne iný pohľad na naše krásne Tatry. Taký kočíkový . V západných Tatrách bezbariérovým prístupom a ideálnym miestom pre kočíkové túry je Bobrovecká dolina. Výhľady na hrebeň Roháčov ponúka prechádzka v Roháčskej doline. Ak chcete zažiť prechádzku jedinou dolinou alpského rázu, musíte ísť o niečo východnejšie. Konkrétne do Bielovodskej doliny (trasa Lysá poľana- Bielovodská dolina). Keď budete v tejto doline určite si naplánujte aj túru vo „vedľajšej“ doline: Tatranská javorina – Podmuráň. Prechádzka je popri riečke Javorinka a príjemnú prestávku si môžete urobiť v drevenom kostolíku sv. Anny alebo Poľovníckom Zámočku Ch. K. von Hohenlohe v Tatranskej Javorine (národná kultúrna pamiatka, návštevu si určite naplánujte na štvrtok, je to jediný možný deň v týždni pre verejnosť v časoch 11:00,12:00, 13:00 a 14:00. Vstup je bezplatný). Kombinácia Tatranskej Javoriny, Bielovodskej doliny s prípadným doplnením o vyhliadku z chodníka v korunách stromov (momentálne ale s nosičom, bez kočíka) dáva priestor na niekoľko dňový parádny oddych.

Všetky uvedené doliny (bod 6) s možnosťou kočíkovania po poľnej, štrkovej či asfaltovej cestičke patria k projektu Tatry bezbiariér. Viac informácii (značenie, vstupné miesta) nájdete na www.tatry.sk

Tatry sú určite miestom aj pre oddych s malým dieťaťom či ešte menším kočíkačom. Určite si viete naplánovať aktívnu dovolenku so zaujímavými kočíkovými túrami, ale aj príjemnú pohodovú dovolenku s kočíkovaním v okolí vášho ubytovania. Určite netreba podceniť počasie. Ani to horúce. Všetko ostatné vám toto miesto ponúknuť určite vie. Dovidenia čoskoro so správou ako smeto zvládli. 

Ivulík

Ivulík

Maminka ambasádorka