Veľká noc nás baví

Veľká noc nás baví

Denisa Javorčeková 6. 5. 2019

Sviatky veľkej noci sú často spojené s frflaním, s nepohodou vnímania tradícií, ale pre mňa to neplatí. Asi som sa narodila na inej planéte, pretože hoci som žena, oblievačku a šibačku zbožňujem a vie to celé moje okolie. Vitajte u nás, prevediem vás tradične netradičnou zábavou.

Hoci žijeme v meste, tieto sviatky sa vždy vraciame na dedinu k rodičom, kde sa zídeme všetci súrodenci už aj s deťmi. Ráno je pokojné, chlapci si pripravujú vodné náboje, žienky chystajú raňajky, obed a výslužky.

Približne o 9:00 hodine rannej nastáva „kýblová“ vojna. V minulosti sme celú oblievačku strávili v kúpeľni, ale teraz sme už praktickejšie a dobrovoľne vycupkáme na dvor a utŕžime niekoľko vedier studenej, ale i vlažnej vody. Povestné “šiby, ryby, mastné ryby, kus koláča do korbáča. Ešte k tomu groš, bude toho dosť, ” znie od každého kúpača síce inak, ale podstata je jasná. Po kúpačke a šibačke je potrebná výslužka.

Po tradičných činnostiach nasleduje spoločný obed. S príchodom detičiek sme údené mäsko a šalát zamenili za kačku na jabĺčkách so smotanovými zemiačkami. Prípitok tvorí šťava z jablka, zázvoru a grepu na zdravie a osvieženie. Túto našu novú tradíciu sme si vymysleli pred piatimi rokmi a ostali sme jej verní.

Ale tieto sviatky nie sú len o mokrej zábave, ale aj o komunikácii, stretávaní sa s kamarátmi, rodinou a to je na tom to krásne. V našej rodnej dedinke v okrese Prievidza sa našťastie stále nezabúda na správne susedské vzťahy a preto štebotanie pri plote, či na záhrade jednoducho k týmto sviatkom patrí. Gazdinky si vymenia napečené koláče, ale tiež novinky, ktoré sa o svojich rodinných príslušníkov za ten deň dozvedeli.

V poobedných hodinách nasleduje vždy nejaký výlet. Tento rok sme si zvoli výlet do mesta Bojnice. Keďže sviatky veľkej noci priniesli so sebou aj nádherné počasie, mesto bolo rozprávkové po všetkých stránkach.

Teraz mi povedzte jeden jediný dôvod, prečo by som nemala mať rada tieto sviatky, hoci som žena. Veď je to neskutočná zábava, smiech, radosť v očiach najmenších, keď konečne môžu vyoblievať a vyšibať maminky a v neposlednom rade tiež čas stretávania sa a prežitia nádherných chvíľ. 

Denisa Javorčeková

Som maminka dieťatka so zdravotným znevýhodnením. Nás však nič neodradí, úsmev na tvári si nenecháme vziať, pretože vďaka nemu zdolávame všetky prekážky. Ako rodinka nezastaviteľných spoznávame svet, aby sme synčekovi ukázali všetky krásy okolo nás. Riadime sa personalizovaným heslom: VŠETKO JE MOŽNÉ. NEMOŽNÉ TRVÁ LEN DLHŠIE.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!