Poznáte geocaching? Aj obyčajnú prechádzku dokáže premeniť na dobrodružstvo

Poznáte geocaching? Aj obyčajnú prechádzku dokáže premeniť na dobrodružstvo

Zuzana Holubcová 13. 1. 2021

Že máte už všetky výlety v okolí opozerané a niet čo objavovať? A čo tak zmeniť perspektívu? Spoznajte geocaching, zábavnú hru, ktorá vás zavedie na neznáme miesta a tie známe vám ukáže z novej perspektívy. Na celom svete sú ukryté 3 milióny pokladov a budete prekvapení, koľko z nich sa skrýva priamo vám „pod nosom.“

Čo je geocaching?

Ide o hru či šport, pri ktorom hľadáte poklady na utajených miestach a pritom sa riadite súradnicami vo vašom GPS zariadení. Slovo geocaching vzniklo spojením anglických slov geo (zem) a cache (tajne skryť.)

Na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho: Na zadaných súradniciach hľadáte kešku (tzv. geocache), ktorá môže byť rôznych veľkostí a podôb. Najčastejšie to býva plastový box, ktorý ukrýva rôzne malé prekvapenia: drobné hračky, pero, mince a knižku, do ktorej sa zapisujete. Ide o tzv. logbook, do ktorého pečiatkou alebo podpisom potvrdzujete, že ste skrýšu našli a poklad objavili.

Typická podoba kešky: plastový box s drobnosťami. Dnu často nájdete napríklad hračky z kindervajec.Typická podoba kešky: plastový box s drobnosťami. Dnu často nájdete napríklad hračky z kindervajec.

Súčasťou kešky býva tzv. logbook: malá knižočka, do ktorej zápisom potvrdzujete, že ste skrýšu našli.Súčasťou kešky býva tzv. logbook: malá knižočka, do ktorej zápisom potvrdzujete, že ste skrýšu našli.

Celý vtip je v tom, že to nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. A čím ťažšie, tým väčšia zábava…

Ako nájdem kešku?

Poďme pekne po poriadku. Potrebné je najskôr si vytvoriť účet na stránke Geocaching.com. Pri zakladaní účtu si zvolíte nejaký trefný nick, pod ktorým budete odteraz vystupovať vo svete geocachingu. Potom si na interaktívnej mape zvolíte kešku, ktorú chcete hľadať. Keď kliknete na jej názov, v záhlaví popisu (tzv. listing) sa vám objavia súradnice, ktoré je potrebné zadať do svojho GPS. Na tento účel vám postačí smart telefón a aplikácia Geocaching alebo si môžete zakúpiť aj samostatný GPS prístroj.

Zatiaľ jednoduché. A teraz tá ťažšia časť. Pointa je dôjsť na zadané súradnice a nájsť ukrytý poklad. Napr. v lese môžete očakávať skrýšu pod kameňom, v dutinách stromov, ale aj zavesenú na vetvách v tvare šišky či inom šikovnom maskovacom prevedení. Na ulici hľadajte napríklad škáru v múre, magnetickú kešku prichytenú zospodu o lavičku, dopravnú značku, poštovú schránku – vynaliezavosti geocacherov sa medze nekladú a verte, že sa pri hľadaní neraz zapotíte.

Keška môže byť aj veľkosti mikro alebo malá. Býva často ukrytá veľmi nenápadne, pri jej hľadaní treba mať Keška môže byť aj veľkosti mikro alebo malá. Býva často ukrytá veľmi nenápadne, pri jej hľadaní treba mať „oči na stopkách“.

V praxi to vyzerá tak, že súradnice vám síce určia miesto, ale len približne, takže niekedy hľadáte v okruhu desiatich, dvadsiatich metrov, odkrývate všemožné konáre, pcháte ruky do neprístupných dutín stromov a každá menšia kôpka hliny sa vám vidí ako potenciálne nálezisko. Veľakrát nenájdete, ale taký je život geocachera.

Rešpektujúci prístup voči prírode

Jedným z princípov tejto hry alebo zábavy je rešpektovať prírodu a neničiť ju. Pátrači majú brať ohľad na krajinu a správať sa tak, aby nepoškodzovali faunu ani flóru. Preto platia pri ukrývaní predmetov rôzne pravidlá ako napríklad:

  • kešku môžete založiť len na miestach, kde má verejnosť voľný prístup
  • v chránených územiach od tretieho stupňa vyššie ich môžete hľadať a zakladať len pri vyznačených turistických a náučných chodníkoch
  • zakázané je umiestňovať kešky v jaskyniach či v ruinách historických budov, poškodzovať stromy nevhodným umiestnením kešky a pri ukrývaní kešky treba dodržať vzdialenosť min.  161 metrov od inej kešky

Pravidiel je samozrejme viac. Sprísnené pravidlá sú napríklad na území Tatranského národného parku.

Praxou však získate bystré oko geocachera a hľadať sa vám bude čoraz ľahšie, resp. rýchlejšie. Pozor, pri „odlove kešky“ vás nesmie nik vidieť, inak by ste prezradili skrýšu a ohrozili jej bezpečnosť (slangovo sa nezasväteným okoloidúcim hovorí muglovia). Geocacheri majú potom tak vyvinutý „čuch“ na svojich spoludruhov, že ich poznajú na desiatky metrov. Nabudúce, keď teda zbadáte na ulici  človeka, ktorý nenápadne obchytáva dopravnú značku alebo si nejako dlho zaväzuje šnúrky na topánke, obšmieta sa tam, kde nemá a podozrievavo sa obzerá na všetky svetové strany, budete vedieť, že nemusí ísť o blázna či drogového dealera. To chúďa geocacherské práve hľadá kešku.

Kešky sú ukryté nielen v prírode, ale aj priamo na ulici. Typickým úkrytom je štrbina v múre. Umiestňovanie v ruinách historických budov je zakázané.Kešky sú ukryté nielen v prírode, ale aj priamo na ulici. Typickým úkrytom je štrbina v múre. Umiestňovanie v ruinách historických budov je zakázané.

Radosť z objavovania

Prečo milióny ľudí na celom svete milujú geocaching? Dobrá otázka. Nie je to iba o cieli (nájdení kešky), ale najmä o samotnej ceste. O tom vzrušení, lúštení, hľadaní a kráse prírody. Nepoznám geocachera, ktorý by nemal rád prírodu a výlety. Pátranie po skrýši vás často dovedie na menej známe krásne miesta, kde je odmenou krásna scenéria, výhľad, pekné prostredie, pamiatka, posedenie v lese. Existujú aj série kešiek od toho istého zakladateľa, ktoré vás budú sprevádzať turistickou trasou. To je veľmi fajn, ak si chcete spestriť dlhšiu túru. Časom možno dospejete k štádiu, kedy budete plánovať výlet podľa toho, koľko kešiek je uložených na trase. A zistíte, že „ste v tom až po uši…“

Geocaching vás dovedie na známe aj menej známe miesta. Výhľad z vrchu Veľký Plešivec v čachtických Malých Karpatoch.Geocaching vás dovedie na známe aj menej známe miesta. Výhľad z vrchu Veľký Plešivec v čachtických Malých Karpatoch.

Odlov kešky

Miesta, kde sú kešky skryté a teda stupeň náročnosti terénu býva rôzny. Niektoré skrýše sú ľahko dostupné, inokedy je „odlov“ (ako hovoria geocacheri) skutočne adrenalín. Bola som už svedkom odlovu kešky spod mnohých mostov aj na vyššie položených miestach, pri ktorých priatelia využili horolezeckú výstroj. Aj v tomto „fachu“ existujú borci, ktorých meno v komunite goecacherov niečo znamená. Vo svete sú aj skrýše ukryté na nedostupných vrcholoch hôr či pod hladinou vodných tokov, ktorých odlovenie si vyžaduje potápačskú výstroj. Aj pri hľadaní kešky sa majte na pozore, najmä ak ste s deťmi. Raz sme sa pri hľadaní v meste skoro napichli na injekčnú striekačku a nebol to práve najpríjemnejší zážitok.

Pri hľadaní kešiek s deťmi buďte opatrní, aby sa na nedostupných miestach nezranili.Pri hľadaní kešiek s deťmi buďte opatrní, aby sa na nedostupných miestach nezranili.

HĽADANIE KEŠKY – POSTUP V TROCH KROKOCH

1. Založte si účet

Založte si účet online alebo cez oficiálnu Geocaching aplikáciu pre pozretie mapy s keškami okolo vás.

2. Nájdite kešku

Použite appku na navigovanie k blízkej keške. Nezabudnite si vziať pero alebo si nechajte vyrobiť pečiatku, ktorú budete využívať na „podpisovanie“

3. Zdieľajte svoj zážitok online

Keď nájdete kešku, zapíšte do logbooku svoj nick (alebo použite pečiatku) a dátum, vráťte kešku na pôvodné miesto a zdieľajte svoj zážitok online.

Typy kešiek

Úplne najzákladnejším typom kešky je tvz. tradičná. Pozostáva z krabičky (často spomínaného plastového boxu, ale môže byť aj iná forma) a logbooku (knižočka na zapisovanie). Potom sú tu náročnejšie tipy: napríklad pri hľadaní multi kešky musíte hľadať indície na viacerých miestach. V popise kešky bude presne uvedené, čo si máte na týchto miestach (určených súradnicami) všímať a ako to využijete na výpočet finálnych súradníc.

Inokedy musíte potrápiť svoje mozgové závity a vylúštiť rébus či matematickú úlohu, aby ste sa ku keške vôbec dostali. Tento typ kešiek sa nazýva mystery keška a pre vyznavačov tejto hry sú to skutočné lahôdky. Typov kešiek je ešte viac, ale tým sa na začiatok nemusíte trápiť. Odporúča sa začať tradičnými a potom uvidíte, ako veľmi vás hra zaujme a či si trúfnete aj na náročnejšie tipy alebo založenie vlastnej kešky.

Keška môže byť ukrytá v najrôznejších typoch skrýš, nemala byť však byť len voľne zakopaná.Keška môže byť ukrytá v najrôznejších typoch skrýš, nemala byť však byť len voľne zakopaná.

Skvelá motivácia pre deti (ale aj pre vás)

Pre najmenších pátračov je geocaching výborným spôsobom, ako ich motivovať na výlet či prechádzku. Veď ktoré dieťa by nemilovalo hľadať poklady, hrabať sa v zemi či v dutinách stromov a objavovať tajné miesta. Mám skúsenosť, že pri pátraní po skrýšach deti ihneď zabudnú na obohranú formulku „kedy tam už budeme“, či na to, že ich „bolia nožičky.“ A tie výkriky, keď nájdu v krabičke nejakú malú drobnosť! Figúrka z kinderka je viac než všetky lízatká na svete. (Nezabudnite deťom pripomenúť, že ak si z krabice niečo vzali, patrí sa dať aj niečo dnu pre ďalších objaviteľov. Deti sa tak naučia podeliť o vlastné drobné hračky.)

Z kešky si môžete niečo vziať, ale niečo malé by ste v nej mali aj ponechať pre ďalších Z kešky si môžete niečo vziať, ale niečo malé by ste v nej mali aj ponechať pre ďalších „lovcov pokladov.“

Najväčšiu radosť z hľadania a objavovania skrýš majú prirodzene deti. Malá hračka nájdená v keške má pre ne cenu skutočného pokladu.Najväčšiu radosť z hľadania a objavovania skrýš majú prirodzene deti. Malá hračka nájdená v keške má pre ne cenu skutočného pokladu.

Gaocaching nie je závislý od sezóny. Hrať ho môžete rovnako v lete ako aj v zime, aj keď je jasné, že pod nánosom snehu sa kešky hľadajú ťažšie, ale nebojte sa – zakladatelia skrýš to vedia vymyslieť tak, aby ste sa k skrýši dostali bez ohľadu na ročné obdobie.

Zvlášť to oceníte v tejto dobe, keď máte všetky výlety v okolí poznáte naspamäť a už naozaj neviete, kde by ste sa cez víkend vyvetrali. A úprimne, možno to bude motivácia aj pre vás, opustiť príjemné vyhriate miesto v obývačke na gauči a vyjsť hoci aj do mrazu či blata na zdravotnú prechádzku. Mimochodom, len v Bratislave sa aktuálne skrýva 2 786 kešiek. Ktorú dnes nájdete?

Ako sa vám článok páčil?

Zuzana Holubcová

Som spoločenský introvert a snáď ešte viac než písať milujem počúvať. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!