Výroba šarkana – nechajte pracovať detskú fantáziu a podporte ich kreativitu

Výroba šarkana – nechajte pracovať detskú fantáziu a podporte ich kreativitu

Veron 16. 9. 2019

Jeseň je obdobie, kedy sa striedajú slnečné dni babieho leta s tými upršanými a sychravejšími. Faktom je, že dni sa skracujú, a tým pádom aj čas, ktorý môžeme tráviť s deťmi vonku. Výroba a púšťanie šarkana je tak aktivitou 2 v 1. Počas škaredých dní si šarkana môžete vyrobiť a zabaviť tak deti a keď sa počasie zlepší, tak ho zase môžete ísť spolu vonku vyskúšať!

Prvá a najdôležitejšia časť celej aktivity je samotná výroba šarkana. Určite je to lepšie ako kúpa hotového, deti sa zabavia, niečo nové sa naučia a pri púšťaní budú hrdé na to, ako to pekne zvládli. 

Na výrobu budeme potrebovať:

  • papier (môže byť baliaci papier, novinový papier, čistý papier, ktorý si pomaľuje dieťa samo, atď.)
  • dve drevené paličky na kostru šarkana (prípadne paličky do kvetov, ktoré kúpite v kvetinárstve), dĺžka v pomere 2:3
  • špagát, nožnice, lepidlo (prípadne lepiaca pištoľ alebo lepiaca páska)
  • farby na maľovanie podľa preferencie
  • stužky, šnúrky, prípadne iné ozdoby

Postup:

1) Najskôr si vytvoríme kostru šarkana. Paličky spojíme na kríž približne v dvoch tretinách a po obvode natiahneme špagát. Kostru šarkana si obkreslíme na papier s pridanými 2–3 centimetrovými okrajmi a vystrihneme. Prečnievajúci papier následne prelepíme cez špagát a základ šarkana je hotový. 

2) Prednú stranu šarkana môžu deti ľubovoľne pomaľovať. Následne môžu dotvoriť vlasy alebo chvost, fantázii sa medze nekladú. 

3) Na záver ešte do každého rohu vnútornej strany naviažeme špagát a v strede ich zviažeme dokopy. Pripevníme klbko a šarkana môžeme púšťať. 

Púšťanie šarkana nie je o nič menej zábavné ako jeho výroba. Niektoré obce a mestá organizujú šarkaniády, kde sú tvorivé dielničky a rôzne súťaže pre deti. Alebo len jednoducho vystihnite pekné veterné počasie a deti sa môžu veselo naháňať vonku. Určite budú hrdé na toto vlastnoručne vyrobené dielo. 

Veron

Som mama malej Magdalénky, tridsiatnička s detskou dušou, milovníčka palaciniek a dobrej hudby. Rada športujem a spoznávam nové miesta spolu s mojou rodinkou.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!