Čo robiť, keď rodičovská dovolenka prestane byť dovolenkou?

Čo robiť, keď rodičovská dovolenka prestane byť dovolenkou?

Denisa Javorčeková 14. 10. 2019

Každé povolanie si vyžaduje istý čas odpočinku, relax, skrátka oddych, ktorý nabudí organizmus a dodá silu a kreativitu pre ďalšie výkony. Starostlivosť o dieťa počas rodičovskej dovolenky je plnohodnotné vyťaženie osoby a preto je nutné si aj počas tejto etapy života dopriať odpočinok.

Rodičovská dovolenka spravidla trvá 3 roky, v istých prípadoch zo zdravotných dôvodov je možné predĺženie na 6 rokov (za predpokladu, že máte jedno dieťatko). Už len tento fakt je jasným ukazovateľom toho, že nie je možné fungovať nepretržite ako motorová myš. Dieťatko totiž nevypne baterky, aby si rodič oddýchol, je potrebné byť mu k dispozícii 24 hodín denne.

Náš malý šéf je toho jasným dôkazom. O to viac je naša pomoc nutná, že zdravotné znevýhodnenie je vysoké a chuť dieťaťa spoznávať okolie je obrovská. S pribúdajúcim časom stráveným v domácom prostredí však prichádza vnútorná nespokojnosť, stres a vyhorenie, ktoré sa razom musí zastaviť, aby sme boli plnohodnotní milujúci rodičia. Kedy je ale čas na zaslúžený relax? Odpoveď je jednoduchá – KEDYKOĽVEK.

Každý človek je individuálny, niekto danú starostlivosť môže vykonávať nepretržite aj roky vkuse, no mnoho rodičov s príchodom dieťatka zistí, že ide o aktivitu viac než náročnú a pauzu od povolania MAMA a OTEC potrebujú už po pár týždňoch. Nepozerajte na ročné obdobie, nečakajte na letné dovolenky, či zimné krajinky na horách, neporovnávajte sa s kamarátom, ktorý navonok všetko zvláda. Ak môžete, opustite stereotyp starostlivosti čím skôr. Niekedy stačí len pár hodín, inokedy je nutný víkendový reset. No zahoďte výčitky svedomia z odchodu od rodiny a venujte sa len sebe.

Aká činnosť je najlepšia pre načerpanie nových síl? Mnohí by sa zhodli na tom, že je to šport, kniha, stretnutie sa s priateľmi, či brázdenie po obchodoch. Ale samotný relax je možné dosiahnuť len za predpokladu, že dokážete vypnúť, zahodiť všetky predchádzajúce povinnosti v domácnosti a oddáte sa naplno užívaniu si voľna.

Ak máte doma detičky, ktoré sú extrémne aktívne, neposedia a ústočká nezatvoria snáď ani počas spánku, doprajte si oddych v horách, prechádzky v prírode, vezmite si bicykel a spoznávajte prostredie. Využite všetok svoj voľný čas na tiché činnosti, kde jediný hluk, ktorý budete počuť, je šum vody, spevavé vtáctvo a tep srdca po športovej aktivite. Doprajte si masáž, vyskúšajte jogu či jednoduché kreslenie, fotografovanie a využite kreatívnu stránku vašej osobnosti. V tomto prípade vás nuda isto nedostihne, pretože organizmus si vyžaduje relaxačný mód po každej stránke.

V prípade, že váš rodinný život je skôr o fyzickej starostlivosti a pociťujete potrebu vyrozprávať sa, smiať a dobíjať baterky spoločensky, urobte tak. Dohodnite si stretnutie s priateľmi, zatancujte si, cvičte akýmkoľvek štýlom, jednoducho buďte jemne odtrhnutý z reťaze ako sa hovorí a uvidíte, že relaxačný a resetový výsledok sa razom dostaví. Vyberte si záľuby, ktoré ste robili v detstve, či pred rodičovskými povinnosťami, skúste aktívne tvorivé kurzy, alebo inú formu samovzdelávania. Ideálny je kolektívny šport, v ktorom správne fyzické vyčerpanie obohatíte aj sociálnym spôsobom.

Základom je vytvorenie si pravidelného relaxu, dokonalého resetu zvolením si takej činnosti, ktorá bude protikladom domácnosti. Len tak sa môže dostaviť potrebná harmonizácia tela, mysle, načerpanie fyzických síl a vytvorenie úprimného starostlivého úsmevu nielen na svojej tvári, ale tiež všetkých rodinných príslušníkov. Nezabúdajte však, že každá činnosť má svoj začiatok i koniec a návrat do reality by mal byť príjemný, nadobudnuté sily sa snažte premeniť čo najpokojnejším spôsobom do fungovania rodiny. Keď blízky pocítia, že odlúčenie prospelo veci, doprajú vám čas pre seba samého v pravidelných intervaloch i v dostatočných dávkach.

Denisa Javorčeková

Som maminka dieťatka so zdravotným znevýhodnením. Nás však nič neodradí, úsmev na tvári si nenecháme vziať, pretože vďaka nemu zdolávame všetky prekážky. Ako rodinka nezastaviteľných spoznávame svet, aby sme synčekovi ukázali všetky krásy okolo nás. Riadime sa personalizovaným heslom: VŠETKO JE MOŽNÉ. NEMOŽNÉ TRVÁ LEN DLHŠIE.