Obdobie vzdoru u detí, ako ho zvládnuť a dá sa to vôbec?

Obdobie vzdoru u detí, ako ho zvládnuť a dá sa to vôbec?

Janka Czoborová 21. 10. 2019

Tiež ste si už kládli túto otázku? Poteším vás, že nie ste ani prvá, ani posledná mamička, ktorú táto téma trápi. Ako si s ním teda poradiť?

Len jedno zložité obdobie? Omyl!

Neviem, ako vy, ale ja som si predstavovala, že obdobie vzdoru je len jedno. Hlavne som si myslela, že je ho potrebné zvládnuť len raz a už bude dobre. Chyba! Tak, ako sa učíme byť dobrými mamami počas celého života, obávam sa, že aj obdobie vzdoru nie je len jednorázová záležitosť. Nikto vás nevaruje, že toto obdobie bude prichádzať vo vlnách – a ako často? Tak to nikto netuší a ani celá knižnica múdrych kníh vás na to poriadne nepripraví.

Ako to zvládnuť?

Pokiaľ si uvedomíte, že to môže prísť kedykoľvek a tak rýchlo, ako prišlo aj odíde – určite to zvládnete ľahšie. Pravdaže je potrebné sa obrniť väčšou dávkou trpezlivosti, čo výrazne pomôže. Každé dieťa je iné, a teda má aj iné prejavy (a dĺžku ich trvania). Ja to „zvládam“ rôznymi spôsobmi. Prečo zvládam v úvodzovkách? Pretože to, úprimne, nie vždy zvládam…

Snažím sa mať pevné nervy, ale zisťujem, že sú niekedy slabé ako pavučinka. Veľakrát to ide len dohovorom ako: „To sa nerobí. To sa nepatrí“. Avšak veľakrát mi neostáva nič iné len vyhrážanie: „Pokiaľ neprestaneš, zajtra budú všetky hračky z izby vo vreci a darujem ich iným deťom… Pokiaľ neprestaneš, tak si tu ostaň sama.“ Ešte sme v čase, kedy to čiastočne zaberá, ale čím je moje dieťa staršie, tým je vynaliezavejšie. A teda sa musím zlepšovať i ja a „vzdelávať“ sa v argumentácii. Veľakrát sa cítim ako zlá mama, keďže sa tieto situácie nie vždy dajú riešiť s pokojom. Možno vy to zvládate lepšie – za to klobúk dolu každej jednej z vás.

Verím, že aj naša ďalšia vlna skončí už čoskoro a ja budem mať doma zase to skvelé, milé, dobre vychované dieťa, ako po iné dni. 

Janka Czoborová

Som pracujúca mamička. Milujem, okrem svojej dcérky, šport, jazdu na motorke, zvieratá a tanec. Baví ma písanie na rôzne témy, čo využívam aj pri svojej práci.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!