Od bábätka až po školáka. Zistite, ako viesť deti k pohybu!

Od bábätka až po školáka. Zistite, ako viesť deti k pohybu!

Tami 28. 2. 2020

V súčasnosti mnohé deti bojujú s obezitou, pričom u drvivej väčšiny je nadváha spôsobená nevhodnou stravou a nedostatkom pohybu. Ako viesť deti k tomu, aby sa viac hýbali? V nasledujúcich riadkoch si prečítajte pár tipov, ako ich k pohybu motivovať.

Je všeobecne známe, že deti po nás dospelých všetko opakujú. Ak si teda do života zavedieme šport, je veľmi pravdepodobné, že aj ony sa začnú hýbať. Je na nás, rodičoch, ako im pôjdeme príkladom.

BÁBÄTKÁ

S pohybom u detí sa dá začať už od malička. Prechádzky v kočíku či jednoduchá turistika v detskom nosiči je vynikajúce riešenie pre ešte nechodiace batoľatá. Je to pre ne síce pasívny pohyb, keďže v skutočnosti sa nehýbu, ale minimálne čerstvý vzduch im určite prospeje a posilní imunitu.

Turistika s nosičom je prospešná ako pre dieťa, tak aj pre vás.Turistika s nosičom je prospešná ako pre dieťa, tak aj pre vás.

Ak by ste sa s najmenšími deťmi chceli hýbať aktívnejšie, v súčasnosti je v ponuke obrovské množstvo kurzov baby plávania či cvičení s bábätkami. Okrem motorického vývoja prispejete aj k ich sociálnemu rozvoju, nakoľko sa možno prvýkrát dostanú do skupín s rovnako starými detičkami. Takéto kurzy nebývajú najlacnejšie, avšak môžete využiť rôzne zľavy a príspevky. Niektoré zariadenia dokonca ponúkajú ukážkové hodiny zdarma.

ŠKÔLKÁRI

Keď už vie dieťa chodiť, otvárajú sa nám nové možnosti pohybu. Azda najčastejším býva detské ihrisko. Dieťa sa kvalitne vybehá, zabaví a spozná nových kamarátov. Po prvom roku už môžete vytiahnuť aj odrážadlo. V lete vyskúšajte bazén, nezabudnite pritom na rukávniky. V zime deti určite nadchne sánkovanie či bobovanie.

Na ihrisku sa deti nielen zabavia, ale majú aj dostatok pohybu s kamarátmi.Na ihrisku sa deti nielen zabavia, ale majú aj dostatok pohybu s kamarátmi.

Okolo 3 rokov môžete vyskúšať prvé korčuľovanie na ľade. Viaceré klziská majú k dispozícii aj tzv. tučniačikov, o ktorých sa dieťa môže pri prvých pokusoch oprieť. Zdatnejší môžu vyskúšať aj prvé lyžovanie. Opäť ale platí, že každé dieťa je iné a rozhodne nie je vhodné naň nijako tlačiť. Nejde mu to tento rok, skúste budúci. Alebo možno až ten ďalší. Za ten čas sa venujte inému druhu pohybu.

V teplejších mesiacoch skúste bicykel či krátku turistiku. Veľmi populárne sú v súčasnosti detské behy. Tí najmenší majú dokonca povolené behať s rodičom za ruku. V cieli obvykle dieťa dostane medailu, čo je pre  nich obrovská motivácia.

Každé dieťa je z ocenenia nadšené!Každé dieťa je z ocenenia nadšené!

PREDŠKOLÁCI A ŠKOLÁCI

Predškolský vek so sebou prináša prvé krúžky. Dostávame sa teda do momentu, kedy sa dieťa začína hýbať bez prítomnosti rodiča. Ak je dieťa nesvoje, skúste ho dať na pohybový krúžok s kamarátom. Ak ani to nepomôže, netlačte a vyskúšajte to opäť o rok.

Takmer všetky základné a stredné školy ponúkajú rôzne možnosti pohybu, či už formou vlastných športových družstiev alebo atletických či tanečných krúžkov. Dieťa má už ale v školskom veku viacero povinností, dbajte preto na to, aby prípadný tréning nenarúšal jeho prípravu do školy a nepohltil všetok voľný čas na iné aktivity.

NEZABÚDAJTE NA SVOJE MOŽNOSTI A TIEŽ MOŽNOSTI DIEŤAŤA

Niektoré športy ako je lyžovanie, hokej, či tenis môžu byť finančne veľmi náročné. Premyslite si teda, či počiatočný detský entuziazmus má šancu aj vydržať. Vo viacerých prípadoch sa dá potrebná výstroj či športové potreby zadovážiť aj v bazároch.

Nezabúdajte ani na zdravotný stav dieťaťa. Ak sa začne venovať určitému športu profesionálnejšie, dôležité sú pravidelné lekárske prehliadky.

Profesionálne alebo len rekreačne, dôležité je sa s deťmi hýbať. Buďme im teda dobrým príkladom a trávme s nimi čas aktívne a hlavne spoločne. To ocenia určite najviac. 

Tami

Odjakživa som zbožňovala cestovanie a spoznávanie nových miest. Teraz, keď som už mamou, zbožňujem to ešte viac, pretože mi do mojej cestovateľskej partie pribudol skvelý parťák.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!