Slovensko je unikátne aj bez mora. 8 dôvodov, prečo dovolenkovať doma.

Slovensko je unikátne aj bez mora. 8 dôvodov, prečo dovolenkovať doma.

Zľavomat.sk 6. 3. 2020 Zdieľať

Ak vaše pátranie po tipoch na skvelú dovolenku začína na Googli, dnes máme pre vás trochu iný návrh. Čo tak pozrieť sa bližšie na to, čo je doma? Presvedčíme vás, že aj bez mora máme všetko, čo treba na skvelú dovolenku! Pozrite sa, čo všetko nájdete na Slovensku!Užívať si vodu? Ide to aj bez mora!Užívať si vodu? Ide to aj bez mora!

Termálne kúpaliská, aquaparky, kúpele

More síce nemáme, ale čo je viac, než sa počas sychravých a chladných dní ponoriť až po nos do horúcej termálnej vody s liečivými účinkami? Slovensko sa bez hanby môže radiť medzi najbohatšie štáty sveta, pokiaľ ide o termálne pramene. Dokopy je dosiaľ známych okolo 1500 termálnych prameňov, ktoré vplývajú blahodárne na naše zdravie. Vedeli ste, že na Slovensku máme až 35 termálnych kúpalísk? Medzi top termálne kúpaliská môžeme zaradiť napr. Podhájsku, Veľký Meder či Bešeňovú. Zábavu vo vode ponúkajú aj populárne aquaparky, ktoré sa tešia veľkej obľube a niektoré z nich ponúkajú kúpanie v termálnej vode. Svoje miesto má aj kúpeľná tradícia - liečebných kúpeľov máme na Slovensku 25. Pobyt v nich využívajú ľudia trpiacimi rôznymi zdravotnými ťažkosťami i široká verejnosť.

Vodný park Bešeňová ponúka termálne, letné i celoročné bazény.Vodný park Bešeňová ponúka termálne, letné i celoročné bazény.

Termálne kúpalisko v Bešeňovej ponúka relax v bazénoch i wellness centre.Termálne kúpalisko v Bešeňovej ponúka relax v bazénoch i wellness centre.

Hrady, zámky, kaštiele

180 hradov a zámkov (vrátane ruín) a 425 kaštieľov svedčí o tom, že Slovensko má bohatú a slávnu históriu. Právom sa môžeme označovať za svetovú veľmoc v počte hradov. Mnohé z nich sú opradené povesťami a slávnymi legendami. Napríklad Spišský hrad s rozlohou vyše 4 ha patrí medzi najväčšie hradné zrúcaniny v strednej Európe a je zapísaný do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Mimoriadne pôsobivý je Oravský hrad označovaný ako slovenské „orlie hniezdo“, kde máte možnosť v turistickej sezóne pozrieť si strašidelné výjavy. Za rozprávkový (a zároveň najkrajší) býva označovaný Bojnický zámok, prestavaný podľa vzoru elegantných zámkov pri rieke Loira vo Francúzsku. Patrí k najnavštevovanejším v Európe a pred jeho vchodom vás uvíta rarita – známa šesťstoročná Bojnická lipa.

Oravský hrad v obci Oravský Podzámok je jedným z našich najkrajších.Oravský hrad v obci Oravský Podzámok je jedným z našich najkrajších.

Bojnický zámok často navštevujú rodiny s deťmi.Bojnický zámok často navštevujú rodiny s deťmi.

Skanzeny

Ľudová architektúra, to je bohatstvo, na ktorom si cudzinci pri návšteve našej krajiny idú „oči vyočiť“. Veď kto by si nepamätal z čias školských exkurzií, aké čaro malo zviezť sa vláčikom vo Vychylovke či Čiernom Balogu? Pôvodné drevenice so skromným zariadením sa dodnes nachádzajú na území celého Slovenska. V skanzenoch sú však koncentrované do podoby komplexných, malých dediniek. Na Slovensku sa nachádza 10 múzeí expozícií v prírode, v ktorých môžete v peknej prírode obdivovať pamiatky ľudovej stavebnej kultúry. Najznámejšie sú skanzeny vo Vychylovke, Martine, Zuberci a Pribyline.

Múzeum oravskej dediny v Zuberci približuje život ľudí na Orave.Múzeum oravskej dediny v Zuberci približuje život ľudí na Orave.

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke ponúka jazdu historickou lesnou úvraťovou železnicou.Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke ponúka jazdu historickou lesnou úvraťovou železnicou.

Jaskyne

Naše malé Slovensko je bohaté na krasové podzemné útvary tak ako máloktorá krajina. Sprístupnených je 18 jaskýň z celkového počtu 6 200, ktoré boli doposiaľ objavené. Medzi nimi sú niektoré aj unikátne -napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a to práve vďaka hodnotnej aragonitovej výzdobe. Najnavštevovanejšou slovenskou jaskyňou je Demänovská jaskyňa slobody. Ak ste v nej ešte neboli, možno ju poznáte z filmového plátna. Práve tu sa v Snežnom dóme natáčala scéna, kedy Perinbaba posiela preč Zubatú, ktorá si prišla po Jakubovo telo.

Dobšinská ľadová jaskyňa.Dobšinská ľadová jaskyňa.

Demänovská jaskyňa slobody.Demänovská jaskyňa slobody.

Národné parky

Národné parky Slovenska sú výkladnou skriňou slovenskej prírody. Cenné a chránené územia majú zachovávať prírodné dedičstvo aj pre nasledujúce generácie. Na ich územiach sú vzácne ekosystémy a príroda je tu chránená pred zásahom človeka tretím stupňom ochrany. Slovensko sa môže pochváliť deviatimi národnými parkami, z nich azda najznámejšie a najnavštevovanejšie sú Tatranský národný parkNárodný park Nízke Tatry. A opäť jedna rarita. Vedeli ste, že Národný park Poloniny na východe Slovenska je jediným miestom na našom území, kde vo voľnej prírode žije zubor hrivnatý? Je to najväčší suchozemský európsky cicavec, ktorého na svete žije len okolo 3000 jedincov.

Popradské pleso vo Vysokých Tatrách. Neďaleko sa nachádza Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier.Popradské pleso vo Vysokých Tatrách. Neďaleko sa nachádza Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier.

Národný park Poloniny je jediným miestom na Slovensku, kde voľne žije zubor hrivnatý.Národný park Poloniny je jediným miestom na Slovensku, kde voľne žije zubor hrivnatý.

Mestá, dýchajúce históriou

Krásnych miest je na Slovensku požehnane. Až 18 z nich sa môže pýšiť mestskou pamiatkovou rezerváciou. Chránené historické jadro majú Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava, Levoča, Nitra, Kežmarok, Košice, Kremnica, Podolínec, Prešov,   Spišská Kapitula, Spišská Sobota, Svätý Jur, Štiavnické Bane, Trenčín, Trnava a Žilina. Na Zozname kultúrneho svetového dedičstva UNESCO je zapísaná Banská Štiavnica, Levoča a Bardejov. Naše hlavné mesto je pozitívne hodnotené a obľúbené aj u cudzincov – a to pre jeho malebné centrum, pešiu dostupnosť hlavných pamiatok, živý mestský ruch a cenovo dostupnú gastronómiu. Výhodou našich miest je ich malá rozloha, takže na obídenie pamiatok a starobylých uličiek s útulnými kaviarničkami a reštauráciami vám stačí jeden deň.

Banská Štiavnica je považovaná za jedno z najkrajších slovenských miest.Banská Štiavnica je považovaná za jedno z najkrajších slovenských miest.

Starobylý Bardejov je zapísaný v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.Starobylý Bardejov je zapísaný v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Čarovný vidiek

Priznajme si, že mestský ruch si vyberá svoju daň a občas nie je nič prospešnejšie, než na chvíľu vypnúť a vyraziť nikam do „bohom zabudnutej“ dedinky s jedným kostolom, krčmou a obchodom so zmiešaným tovarom, zato však s prekrásnou prírodou a autentickými, srdečnými ľuďmi. Slovenský vidiek je nesmierne fotogenický a výlet lokálnym vlakovým spojom môže byť práve tým, na čo budete (bohužiaľ či vďaka bohu) ešte dlho spomínať. Nemí svedkovia v podobe viac či menej estetických stavieb z dôb socializmu, kostol na každom kroku, kaplnky a kalvárie, drevenice i elegantné meštianske domy, to všetko patrí k nášmu kultúrnemu dedičstvu. Ľudové tradície sú živé práve tu. V dobe, kedy sa čoraz viac cení ručná práca a originálnosť, je vidiek stále bohatou studnicou inšpirácie.

Obec Brdárka sa preslávila 4 000 stromami čerešní.Obec Brdárka sa preslávila 4 000 stromami čerešní.

Gastronómia, ktorú máte zapísanú „v srdci“

Jedna z výhod, ak sa rozhodnete pre dovolenku na Slovensku, je, že nemusíte prekladať jedálny lístok v reštauráciách a obávať sa, či sa jedlo, ktoré ste si objednali, bude zhodovať s vašimi predstavami. Tradičná slovenská kapustnica, halušky so slaninkou, pirohy ako od mamky, rezeň veľký ako tanier – to je klasická ponuka v našich kolibách a priznajme si, niekedy proste máme všetci chuť „zhrešiť“. Populárne sú tiež  zabíjačkové či kačacie a husacie hody, za ktorými správny „mäsový fajnšmeker“ neváha vycestovať napríklad do Slovenského Grobu. To však neznamená, že naša gastronómia uviazla v minulom storočí. Súčasné trendy nahrávajú používaniu lokálnych surovín najvyššej kvality a modernému prevedeniu tradičných jedál. Kvalitou nezaostávajú slovenské destiláty, víno i pivo. (A z módy asi nikdy nevyjde legendárna kofola :))

Na bryndzové halušky nedajú Slováci dopustiť.Na bryndzové halušky nedajú Slováci dopustiť.

Tak čo, nasadili sme vám chrobáka do hlavy? :) Aby toho nebolo málo, máme pre vás stovky pobytov na Slovensku, ktoré sa vám do hlavy zavŕtajú ešte viac. Presvedčte sa!

Idem do toho! Ukážte mi viac.

Zľavomat.sk

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!