Buďme k sebe dobrí: Ako pomôcť seniorom a ohrozeným ľuďom vo svojom okolí?

Buďme k sebe dobrí: Ako pomôcť seniorom a ohrozeným ľuďom vo svojom okolí?

Zľavomat.sk 23. 3. 2020

V týchto dňoch mnohí podliehame panike, sústredíme sa na seba a zabúdame, že niektorí nás potrebujú viac, než inokedy. Nezabúdajme byť ľuďmi a pomôžme si najviac, ako sa len dá. Každý vie prispieť svojou troškou k tomu, aby sme obdobie vírusu COVID-19 zvládli. Aké sú možnosti?

POMOC STARŠÍM A OHROZENÝM ĽUĎOM

Prvotné informácie z krajín, kde sa prudko rozšíril COVID-19 poukazujú na to, že niektorým ľuďom hrozí väčšie riziko nákazy ako iným. Konkrétne sa jedná o občanov nad 60 rokov a tých, ktorí sú kvôli vážnemu dlhodobému zdravotnému problému vystavení väčšiemu riziku plynúcemu z potenciálne vážnejšieho priebehu ochorenia. 

Je dôležité sa starať o zdravie seba s svojej rodiny, no nesmieme zabúdať ani na tých, ktorí sú kvôli veku či inému ochoreniu obzvlášť náchylní. Títo ľudia by sa totiž mali maximálne vyvarovať kontaktu s inými. To sa však jednoduchšie napíše do nariadení, než sa zrealizuje.

Zamysleli ste sa nad tým, kto počas karantény týmto ľuďom pomôže – obzvlášť, ak žijú sami? Ako sa dostanú k jedlu? K liekom? K zdravotníckym pomôckam?

Tu nastupuje ľudskosť. Veď stačí tak málo!

  • Pomôžte svojmu príbuznému / blízkemu / susedovi, ktorý patrí do rizikovej skupiny a v prípade potreby mu vyberte lieky z lekárne.
  • Máte byt naprataný zásobami tak na 100 rokov? Skvelé, teraz skúste takto zabezpečiť aj ľudí, ktorí by naozaj nemali zbytočne vychádzať von. Pomôžte im zásobiť sa potravinami, ktoré sa rýchlo nekazia, a tak sa minimalizovali ich návštevy obchodov. 
  • Samozrejme, život nie je len o trvanlivých potravinách. Zavolajte svojim starým rodičom či starším susedom, či majú dostatok hygienických potrieb a čistiacich prostriedkov.

Sociálnymi sieťami sa začali šíriť zdieľané oznamy, v ktorých dobrovoľníci ponúkajú svojim straším susedom krásnu výpomoc, ktorú s veľkou vďačnosťou mnohí prijali.

Ako odovzdať nákup, čo najbezpečnejšie? Imunologička to vidí takto:

„Nuž, nakupovať potraviny a hygienické potreby musí každý. Ak niekto, kto nebol v kontakte s rizikovou osobou (samozrejme, nevie sa o všetkých, ale konajme podľa najlepšieho vedomia a svedomia) vybaví tieto nákupy za viacero ľudí, určite obmedzí aspoň kontakty ďalších ľudí medzi sebou v obchodoch a pod. Po prinesení však rozhodne netreba chodiť k starším či rizikovým ľudom domov. Majte rúško, nákup zabalený, nepodávajte si ruky a dodržujte dostatočnú vzdialenosť medzi osobami. Tak urobíte maximum.

Ide samozrejme aj o to, že seniori si často chodia brať obedy do jedálni, domovov. Je lepšie, keď 1 osoba donesie jedlo, ako ísť do obchodu medzi 30 až 100 ľudí. Pomocníci v týchto zariadeniach by tiež mali zbystriť pozornosť a z bezpečnej vzdialenosti sa opýtať, či sa senior cíti dobre, nemal teplotu, aký má stav, či nepotrebuje lieky, iné veci. Straší občania sa často hanbia priznať, takto osobnejšie to možno povedia. Možno im dať aspoň kontakt, keby si sami nevedeli pomôcť, ak by boli v zlom stave.“ 

Mestá a obce sa v týchto dňoch tak isto snažia pomôcť svojim obyvateľom zo všetkých síl, za čo im patrí vďaka. V rozhlasoch, výťahoch či iných spoločných priestoroch vyzývajú ľudí, aby ich v prípade potreby nákupov či iných problémov kontaktovali.

K pomoci rizikovým skupinám ľudí sa pridali aj najväčšie obchodné reťazce na Slovensku tým, že pre seniorov vyčlenili mimoriadne otváracie hodiny určené iba pre nich.

AKTUALIZOVANÉ! Vo všetkých obchodných reťazcoch budú pre seniorov nad 65 rokov špeciálne vyčlenené otváracie hodiny, a to od 9:00 do 12:00!

V týchto dňoch je obzvlášť dôležité, aby sme všetci držali spolu a navzájom si boli nápomocní.

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!