Zmenu termínu je potrebné urobiť najneskôr 48 hod. pred dohodnutým termínom cez rezervačný systém Slovenských opálových baní, prípadne na tel. č.: +421 904 223 300 (v čase od 9:00 hod. do 15:00 hod.), alebo e‑mailom na: rezervacie@slovakiaopal.com.
Zmenu termínu je potrebné urobiť najneskôr 48 hod. pred dohodnutým termínom cez rezervačný systém Slovenských opálových baní, prípadne na tel. č.: +421 904 223 300 (v čase od 9:00 hod. do 15:00 hod.), alebo e‑mailom na: rezervacie@slovakiaopal.com.
Hľadáte originálny darček pre skutočného dobrodruha? Vezmite ho na jedinečnú cestu za pokladom Slovákov, do Slovenských opálových baní, ktoré sú najstaršími a najrozsiahlejšími opálovými baňami na svete! Počas 4 hodín preskúmate tie najzaujímavejšie zákutia z 35 kilometrových podzemných banských priestorov a možno nájdete aj svoj opálový poklad! Vyskúšajte si ťažbu vzácneho drahokamu s použitím rovnakého náradia, aké sa tu používalo aj pred 150-timi rokmi.
Nášmu krásnemu Slovensku môže svet závidieť mnoho vecí – dychberúcu prírodu, kuchyňu, krásne ženy a bezpochyby aj naše unikátne opálové bane! Tie sa nachádzajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí boli jedinou ťaženou lokalitou na svete. Svoje „brány“ vám tak otvárajú najstaršie opálové bane na svete!
Slovenské opálové bane sa po takmer 100 rokoch od svojho znovuotvorenia stali vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou, ktorú máte možnosť navštíviť!
Príďte si užiť adrenalínovú prehliadku v podzemných banských priestoroch spojenú s vyhľadávaním opálu.
Pozrite si vzácnu Alunogénku - chodbu s unikátnymi farebnými minerálmi a navštívte aj najväčšiu banskú sálu. Ak budete vládať, uvidíte aj opálový kostol. Vyberte sa po stopách starých baníkov. Bude to stáť za to!
Pre zážitkovú prehliadku Slovenských opálových baní je minimálny počet osôb na prehliadke 4 osoby. Maximálny počet na tomto type prehliadky je 8 osôb.
Skúmanie sa začína vždy o 9:00 hod. Malú skupinu vždy sprevádza skúsený sprievodca, ktorý pozná každé zákutie baní. Prvú hodinu strávite prehliadkou základného okruhu, po ktorom bude nasledovať krátka prestávka. Počas nej sa pripravíte na vstup do ďalších priestorov, ktoré sú bežnej verejnosti neprístupné. Skontrolujeme vybavenie, svetlá, obuv, oblečenie, zásobu vody aj jedla. Svoju ďalšiu 3-hodinovú púť zahájite vstupom do štôlne Jozef, ktorá je jednou z dvoch hlavných štôlní a používala sa ako komunikačná (vchádzali cez ňu baníci a nosili si materiál pre prácu v bani). Sprievodca vám ukáže spôsoby dopravy používané v tejto bani aj nástroje, ktoré sa tu počas jednotlivých storočí používali. Následne sa zostupuje na medziobzor, kde vás oboznámia s razením týchto priestorov bratmi Eggerovcami. Tu uvidíte aj zvláštnosti bane – sekundárne nerasty a jednu celú hodinu môžete stráviť aj dobrodružným hľadaním opálov. Po krátkej prestávke vás čaká zostup do druhej hlavnej štôlne Viliam. Sprievodcovia robia túto prehliadku vždy na mieru kondícii návštevníkov. Pôjdete po cestách-necestách aj s použitím starých banských rebríkov, navštívite podzemný opálový kostol aj najväčšiu banskú sálu a mnoho ďalších zaujímavostí a lokalít na viacerých obzoroch. Pripravte sa na to, že z bane vyjdete vyzážitkovaní a určite nie čistí.
V Slovenských opálových baniach je stála teplota od +4 °C do +6 °C, preto je potrebné si zabezpečiť teplé oblečenie a kvalitnú pevnú obuv. Všetko ostatné, vrátane prilby a svetiel dostanete na mieste. Počítajte s tým, že po ceste vyhladnete, takže je vhodné pribaliť si vodu a niečo pod zub. Vstup nie je vhodný pre ľudí trpiacich klaustrofóbiou a pre osoby mladšie ako 18 rokov.
Banské chodby majú celkovo cca 35 km a 17 horizontov.
Staré banské diela boli zatvorené v roku 1922, kedy bola zrušená aj ťažba drahého opálu – slovenského národného kameňa. Až v lete roku 2015 bola baňa znovu otvorená pre návštevníkov. Práve v tejto opálovej bani bol nájdený najväčší a najhodnotnejší drahý opál na svete – Harlekýn, ktorý je momentálne uložený v národnom múzeu vo Viedni.
Momentálne je sprístupnený 1 km starých banských chodieb a prehliadková trasa trvá hodinu. Návštevníci majú možnosť vidieť vzorky opálov, rozličných minerálov, banské svietidlá, vozíky a nástroje používané baníkmi pred 100 rokmi. Na vynovenom okruhu tiež uvidíte nádherných drevených permoníkov, ukážky odvodňovania bane, ale aj ukážky banskej dopravy.
Slovenské opálové bane sú jedným z miest, ktoré sa zapojilo do Legendária (Legendárium je hra vytvorená PSK a je určená pre podporu cestovania detí s rodičmi).