Pokiaľ ide o znamienko, ktoré má rôznofarebné zafarbenie a pacient udáva, že sa farba mení, tak také znamienko treba excizovať (vyrezať s recekčným okrajom) a poslať na diagnostiku.
Ak znamienko vykazuje podozrenie na malignitu, posiela sa na diagnostiku za účelom histologizácie.
Nevenovať pozornosť vašim znamienkam sa vám môže kruto vypomstiť. Nenechajte nič na náhodu, stavte na prevenciu a zverte sa do rúk odborníkom, ktorí vám pomôžu s ich chirurgickým odstránením.
Materské znamienka sú menšie či väčšie tmavé ploché alebo vystúpené útvary na koži. Má ich každý z nás a vo väčšine prípadov sú neškodné. Príťažou sa stávajú len v prípade nevhodného umiestnenia. Napríklad na hlave, krku alebo prsníku sa znamienka mechanicky dráždia pri obliekaní, styku s retiazkou či iných každodenných činnostiach. Povrch znamienok sa tak stáva citlivejším ako okolitá koža, horšie sa regeneruje a často sa množí, čo pre človeka predstavuje zdravotné riziko z hľadiska vzniku bunkových anomálii či dokonca zhubného melanómu.
Ich odstraňovanie preto nemá len estetický význam, ale vo väčšine prípadov ide skôr o prevenciu vážnejších zdravotných problémov. Je dôležité znamienka čo najdôslednejšie kontrolovať a v prípade potreby ich chirurgicky odstrániť.
Samotný zákrok je realizovaný s použitím lokálneho anestetika, vďaka ktorému nebudete pri zákroku cítiť žiadnu bolesť. Procedúru vykonáva chirurg a trvá približne 15 minút.
Postup zákroku:
Lokálna anestézia
Konzultácia ohľadom typu znamienka – pokiaľ ide o znamienko, ktoré má rôznofarebné zafarbenie a pacient udáva, že sa farba mení, tak také znamienko treba excizovať- vyrezať s resekčným okrajom a poslať na diagnostiku
Ak znamienko vykazuje podozrenie na malignitu, posiela sa na diagnostiku za účelom histologizácie