Objavte Malú Fatru

Máme pre vás tipy, čo podniknúť

Chcem vidieť viac

Drieme vo vás duša turistu, objavovateľa či lyžiara? Prebuďte ju naplno v Malej Fatre! Vyvezte sa lanovkou z Vrátnej do Snilovského sedla a vydajte sa na „must go“ hrebeňovku alebo vystúpte na Veľký Kriváň či Chleb, odkiaľ je svet ako gombička. Schlaďte sa v roklinách Jánošíkových dier, vydajte sa po stopách najslávnejšieho zbojníckeho kapitána do Terchovej a po peknom výlete si doprajte relax v kúpeľnom meste Rajecké Teplice. V zime si užite upravené zjazdovky vo Vrátnej či Valčianskej doline. 

Drieme vo vás duša turistu, objavovateľa či lyžiara? Prebuďte ju naplno v Malej Fatre! Vyvezte sa lanovkou z Vrátnej do Snilovského sedla a vydajte sa na „must go“ hrebeňovku alebo vystúpte na Veľký Kriváň či Chleb, odkiaľ je svet ako gombička. Schlaďte sa v roklinách Jánošíkových dier, vydajte sa po stopách najslávnejšieho zbojníckeho kapitána do Terchovej a po peknom výlete si doprajte relax v kúpeľnom meste Rajecké Teplice. V zime si užite upravené zjazdovky vo Vrátnej či Valčianskej doline. 

TOP 5 Malej Fatry


Hora / Pohorie
Majestátne štíty s výhľadom Veľký Kriváň, Malý Kriváň a ďalších 5 vrcholov s nadmorskou výškou 1 600 m. n. m.

Turistická destinácia
Jánošíkove diery Sústava tiesňav, kaňonov a vodopádov s krásnymi skalnými scenériami

Aquapark / Kúpanie
Rajecké Teplice Kúpeľné mesto s termálnymi liečivými prameňmi

Hora / Pohorie
Hrebeňovka Malej Fatry TOP turistický zážitok v Malej Fatre

Rozhľadňa
Vrátna dolina Atraktívne turistické a v zime lyžiarske stredisko

Kam sa vydáte na pobyt?

Vyberte si pobyty na skok do prírody i s wellness

Turistika je Vaša vášeň a svieži horský vzduch je pre vás ten najlákavejší parfém? Potom ste v Malej Fatre na správnom mieste. Vydajte sa na výlet lanovkou, pokochajte sa výhľadmi na hrebeňovej túre a neobíďte rázovitú obec Terchová, kde si po našliapaných kilometroch bez výčitiek doprajte niečo dobré pod zub. 

Hor sa na turistiku!

Malá Fatra je jednou z najpríťažlivejších turistických oblastí na Slovensku. Magnetom pre návštevníkov zo Slovenska i zahraničia sú rozmanité prírodné krásy a atraktívna hrebeňovka s výhľadmi do širokého okolia. Vrátna dolina je ako stvorená na turistiku – ponuka viacero turistických trás rôznej obtiažnosti a ak sa vyveziete lanovkou na Chleb, čakajú vás prekrásne panoramatické výhľady na Vrátnu dolinu a jej vrcholy.

Jedným z divov Malej Fatry sú rozhodne Jánošíkove diery, sústava roklín a tiesňav s nádhernými skalnými scenériami, kde vám popri zdolávaní trasy bude do uší ako rajská hudba znieť príjemné zurčanie potok a vodopádov.

Pre náročnejších turistov je srdcovkou výstup na Malý Rozsutec, pri ktorom je slovo „Malý“ snáď len omylom v názve. Pri výstupe na vrchol sa zapotíte, ale výhľad na rodisko Jánošíka a široké okolie bude stáť za to. Jeho brat Veľký Rozsutec sa považuje za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska a tak by ste tejto dominante národného parku, ktorá sa nachádza aj v jeho logu, určite nemali dať košom.

Nevynechajte ani Šútovský vodopád, 4. najvyšší, aký v našej domovine máme. Dovedie vás k nemu nenáročná, 3, 7 km dlhá trasa Šútovsku dolinou z osady Rieka. 

Lyžovanie v Malej Fatre

Malá Fatra je magnetom pre všetkých milovníkov zimných športov. Vďaka výborným podmienkam a svahom, na ktorých sa môžu do sýtosti vyjašiť začiatočníci i skúsení lyžiari, si tu príde na svoje naozaj každý.

Milovníci extrémneho lyžovania, skialpinizmu a snowboardingu sa budu cítiť ako ryby vo vode v stredisku Vrátna Malá Fatra. Tvoria ho tri základné lokality – Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. Paseky sú vybavené 4-sedačkovou lanovkou a troma lyžiarskymi vlekmi s prevažne červenými zjazdovkami pre pokročilejších lyžiarov a snowboardistov. Ak rozmýšľate, ktorá z lokalít je najvhodnejšia pre rodiny s deťmi, sú to práve Paseky. Modrú, červenú a čiernu zjazdovku nájdete v časti Poludňový Grúň, ktorá sa rozprestiera nad lokalitou Paseky a divokú free-ride jazdu vo voľnom teréne Malej Fatry si môžete vychutnať v lokalite Chleb, ktorá je lákadlom pre pokročilejších športovcov. Lyžuje sa tu výhradne na prírodnom snehu a väčšina terénov je vysokej obtiažnosti.

Snowland Valčianska dolina je športovo-rekreačné stredisko nachádzajúce sa na úpätí Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra vo Valčianskej doline. Od mesta Martin je vzdialené 12,5 km. Stredisko ponúka 8 upravených zjazdoviek, 6 vlekov a modernú 4-sedačkovú lanovku. Vďaka umelému osvetleniu si môžete vychutnať jazdu čerstvým prašanom aj vo večerných hodinách. Pre najmenších a začínajúcich lyžiarov je k dispozícii detský vlek a lyžiarska i snowboardová škola. V blízkosti areálu sa nachádzajú aj bežkárske trasy s celkovou dĺžkou 12 km.

Perfektne upravené trate a nádherné výhľady na okolitú prírodu i mesto Martin si vychutnáte počas lyžovačky v stredisku SKI Martinky – Martinské Hole, ktoré je jedným z mála mestských lyžiarskych stredísk na Slovensku. Vďaka vysokej nadmorskej výške sú tu ideálne snehové podmienky počas celej zimnej sezóny. Celková dĺžka zjazdoviek na Martinských Holiach je 7,9 km, na ich vrchol vo výške 1456 m n. m. vedie 6-sedačková lanovka a 5 vlekov. Pre snowboardistov je k dispozícii Aranburu snowpark, ktorý bol založený v roku 2003 a patrí medzi najstaršie na Slovensku.

Parádnu lyžovačku si užijete aj v strediskách Čičmany, Ski Kozinec Zázrivá, Rajecká Lesná alebo v Ski Centre Malá Lučivná. Bežkárske trate sa nachádzajú pri strediskách Jasenská dolinaFačkovské Sedlo. Ak hľadáte menšie strediská s rodinnou atmosférou, ktoré sú vhodné pre deti a začiatočníkov, máte na výber viacero možností: Ski Gavurky Terchová, Fačkovské sedlo, Ski Varín (otvorené je však iba počas víkendov) a Ski Kľačno.

S batohom na starobylé hrady!

Nabaľte si do batohu obľúbené dobroty a hor sa objavovať hrady a zámky v okolí! A po návšteve hradu Strečno sa prevezte kompou na druhú stranu Váhu – okrem zážitku pre deti si tak skrátite cestu do Terchovej, kde vás čakajú ďalšie pekné miesta. 

Pozrite sa, aké krásy ukrýva Malá Fatra