Darujte hodiny rehabilitácie Janke s detskou mozgovou obrnou

Darujte hodiny rehabilitácie Janke s detskou mozgovou obrnou

Zuzana Holubcová 27. 5. 2020

Aktualizácia 21. 8. 2020: Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine Neupauerovej, ktorá pri tragickej nehode dňa 19. 8. prišla o manžela a otca Mariána. Všetkým ľuďom, ktorí sa rozhodnú podporiť pani Neupauerovú, jej dcérku Janku a synčeka finančným darom, zo srdca ďakujeme. Rešpektujeme súkromie pozostalých a ďalšie podrobnosti ich aktuálnej situácie nebudeme zverejňovať. Ďakujeme za pochopenie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pôvodné znenie výzvy pre Janku z mája 2020:

Dievčatko s krásnymi dlhými vlasmi po mame a zasneným pohľadom, ktoré však o sebe nevie, nechodí a nedokáže komunikovať. Taká je Janka, ktorá sa narodila pred 8-mimi rokmi svojim rodičom ako prvé dieťa. Prasknutá pupočná šnúra, kolaps pri pôrode a následné oživovanie zapríčinili diagnózu detská mozgová obrna – spastická kvadruparéza s pridruženou epilepsiou. Nádej na čiastočné zlepšenie zdravotného stavu predstavujú rehabilitačné pobyty, ktoré sú však finančne náročné.

Podporte Janku ľubovoľným príspevkom na jej transparentný účet

Janka je ležiaca a úplne odkázaná na pomoc svojich rodičov, vrátane kŕmenia, prebaľovania a polohovania počas dňa. Ťažšie prijíma stravu, zle sa jej prehĺta, často trpí bolesťami bruška, keďže črievka sa nehýbu tak, ako zdravému dieťaťu s dostatkom pohybu. V noci zle spáva a máva kŕče.

Rehabilitácie a hradená zdravotná starostlivosť vyjdú ročne až na 8 000 €

Ako každý pacient s detskou mozgovou obrnou, aj Janka nadovšetko potrebuje stimulovať mozog a svalstvo. Už 5 rokov navštevuje rehabilitačné centrum Svetielko v Prešove. Odborná rehabilitácia jej pomáha uvoľniť organizmus, v noci nemá toľko kŕčov a bolestí, jedenie trvá kratší čas, má lepší spánok. Lekári hovoria, že pravidelné stimulovanie mozgu cvičením predstavuje pre Janku nádej na aspoň čiastočné používanie jednej ruky. Preto by mala absolvovať rehabilitačný pobyt aspoň 4 x za rok. 

Zanedbanie rehabilitácií znamená zhoršenie zdravotného stavu

Ak by rodičia rehabilitácie zanedbali, Janka by pravdepodobne musela podstúpiť operáciu bedrových kĺbov, problém by mala aj so skrátenými šľachami, pociťovala by častejšie bolesti a kŕče. Situáciu zhoršuje aj korona kríza, kvôli ktorej museli na čas rehabilitácie prerušiť. Aj denný stacionár, ktorý navštevovala, a kde sa stretávala s ostatnými deťmi, je stále zatvorený a to pre Janku znamená väčšiu rutinu, sociálnu izoláciu, nárast nervozity a nudy. Rodičia dúfajú, že po najbližšej rehabilitácii v septembri sa ich život vráti do bežných koľají a Janka bude môcť opäť napredovať.

Ako môžete pomôcť?

  • zaslaním príspevku v ľubovoľnej výške na transparentný účet s názvom Jana Neupauerová. Číslo transparentného účtu: SK2809000000005170372651.  Výšku obratov na účte môžete sledovať.
  • ak nemôžete finančne prispieť, pomôže aj zdieľanie tohto článku, aby výzva na pomoc pre Janku zasiahla čo najväčší okruh ľudí

Ako by rodina využila finančný dar?

  • na úhradu rehabilitačných pobytov (dvojtýždenný rehabilitačný pobyt v centre Svetielko alebo Liberta v špeciálnych TheraSuit oblekoch vyjde rodinu okolo 1100 € aj s ubytovaním)
  • na kúpu špeciálneho vozíka, ktorý by nahradil ťažký a už primalý kočík
  • na kúpu stropného zdviháka, ktorý by uľahčil dvíhanie dievčatka z vane po kúpeli

Ďakujeme, že aj v ťažkých časoch podávate pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú.

Zuzana Holubcová

Som spoločenský introvert a snáď ešte viac než písať milujem počúvať. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.