Pokroky v bdelej kóme zmaril úraz: Pán Miro nás opäť potrebuje

Pokroky v bdelej kóme zmaril úraz: Pán Miro nás opäť potrebuje

Zuzana Holubcová 24. 7. 2020

Na prelome novembra a decembra minulého roku sme sa na vás obrátili s prosbou o pomoc pre pána Miroslava (50).  Kedysi aktívny muž je od roku 2014, kedy utrpel mozgovú príhodu, v bdelej kóme. Nádejou na prebratie z takto komplikovaného stavu je neustála stimuláciou nervového, kognitívneho  i motorického systému. Za týmto účelom sme vďaka vašim darom začiatkom roku 2020 pánovi Mirovi zakúpili rehabilitačný prístroj Motomed. Pánovi Mirovi sa darilo napredovať, postupne dokázal na prístroji cvičiť dlhšie a s väčšou razanciou, avšak situáciu len nedávno skomplikoval úraz a osud tak zariadil, že sa na vás v mene rodičov pán Mira, obraciame opäť.

Keď sa dôchodcovia starajú o svoje dospelé dieťa

Pán Miroslav T. kedysi vlastnil prosperujúcu firmu, aktívne žil, ako dobrovoľník rád pomáhal pri obnove hradov. Nikdy nepil, nefajčil, no stres a prepracovanosť si vyžiadali svoju krutú daň. V marci roku 2014 utrpel mozgovú príhodu a upadol do bdelej kómy. Má šesťročného syna, s ktorým sa ešte pri plnom vedomí nerozprával, nepohladil ho, nezažil s ním typické detské radovánky. 

Po upadnutí do kómy ostala starostlivosť o pána Miroslava na jeho rodičoch, dôchodcoch. Bdelá kóma je náročný stav, kedy má pacient paralyzované zmysly. Vníma, ale telo nedokáže adekvátne reagovať. Miroslav si síce uvedomuje svoje okolie, no nedokáže rozprávať, sám sa postaviť a už vôbec nie chodiť. Syna s váhou 120 kíl musia pravidelne prebaľovať a polohovať, aby nemal preležaniny a s pomocou zdviháka prekladať na invalidný vozík. Potrebné je aj denné cvičenie, masírovanie, umývanie a neustále dezinfikovanie. Je to fyzicky veľmi náročné…

VIDEO Z ROKU 2019 – PÔVODNÁ VÝZVA ZA ÚČELOM VYZBIERANIA SA NA PRÍSTROJ MOTOMED

Podporte pána Miroslava ľubovoľným príspevkom na jeho transparentný účet

Výdavky presahujú príjmy rodiny

Problémom je nielen fyzické vyčerpanie jeho rodičov, ale aj finančné zaťaženie. Zo svojich dôchodkov hradia náklady na bývanie, lieky, hygienické a čistiace prostriedky. K nákladom na zdravotnú starostlivosť tiež patrí úhrada za fyzioterapeuta a maséra. Opatrovateľku si nemôžu dovoliť a na pobyt v špecializovanom rehabilitačnom centre boli nútení vziať si pôžičku. Rodinné úspory, ktoré si ťažko našetrili, minuli.

Zdravotný stav skomplikoval úraz

Zdravotný stav pána Miroslava sa pomaly zlepšoval. V roku 2019, keď sme ho navštívili, sa napríklad dokázal už sám najesť, zasmiať vtipom, poškrabať sa, dať gestom pravej ruky najavo, keď sa mu niečo páči. Prístroj MOTOmed Viva, ktorý sme zakúpili z vašich darov, bol pre rodičov veľká pomoc. Mohol cvičiť v pohodlí domova tak často, ako potreboval a vládal.

Situácia sa skomplikovala po úraze, ktorý utrpel pán Miroslav koncom júna 2020 pri rehabilitácii v nemenovanom rehabilitačnom centre. Neopatrným zachádzaním mu fyzioterapeut natiahol a natrhol ramenný sval, čo je veľmi bolestivé. Na ramene sa vytvorila veľká podliatina. Ruka musí teraz odpočívať, pán Miroslav berie tabletky od bolesti a bude musieť podstúpiť vyťahovanie krvnej zrazeniny. Nie je to pritom prvý úraz – už raz sa stalo, že v stave bdelej kómy v nemocnici personálu spadol a utrpel zlomeninu štyroch rebier, bedrového kĺbu a kľúčnej kosti.

Rodičia priznávajú, že sú už na konci s psychickými a fyzickými silami. S cvičením budú musieť začať odznova, je však otázne kedy, a ak aj začnú, rehabilitácia bude musieť byť veľmi pozvoľná a pod odborným dohľadom. Hradiť si ju budú musieť sami. Obávajú sa, že ich 6-ročná námaha vyjde nazmar. Zranenie sa môže hojiť niekoľko týždňov, ale pri nepriaznivom vývoji aj mesiacov. Veľmi by im pomohla vertikálna posteľ, vďaka ktorej by syna mohli postupne dvíhať do zvislej polohy a bola by nádej, že sa mu postupne vráti sila do nôh. Takáto posteľ však stojí okolo 8 000 € a nárok na jej preplatenie z poisťovne nemajú, keďže svoj limit už vyčerpali.

Ako môžete pomôcť?

Ak by ste radi rodičom p. Miroslava uľahčili ich situáciu a podporili ich, stačí prispieť ľubovoľným príspevkom na transparentný účet s názvom Miroslav Tóth.Číslo transparentného účtu: SK1309000000005171746344.Výšku obratov môžete sledovať online.

Ako by rodina využila finančný dar?

  • na plienky a dezinfekčné prostriedky
  • na rehabilitácie, keď to zdravotný stav dovolí
  • na nákup vertikálnej postele (cena sa pohybuje okolo 8 000 €)

Zo srdca i v mene rodičov ďakujeme za každý váš dobrý skutok!

Tu môžete pomôcť ďalším, ktorí to potrebujú

Zuzana Holubcová

Som spoločenský introvert a snáď ešte viac než písať milujem počúvať. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!