Cesta k tradíciám: Dominik začal vyšívať a jeho folklórne motýliky si zamilujete!

Cesta k tradíciám: Dominik začal vyšívať a jeho folklórne motýliky si zamilujete!

Zľavomat.sk 30. 7. 2020

Napriek tomu, že remeslo už u nás už nemá také zlaté dno, aké malo v stredoveku, tradičné remeslá ani v moderných dňoch rozhodne nevymreli. Vďaka nim na nás v dnešnej dobe dýcha závan akéhosi dobrého starého sveta neanonymných výrobkov, za ktorými stála zručnosť a hodiny práce konkrétnych ľudí. Na ktoré remeslo sa pozrieme dnes?

MUŽ, ČO VYŠÍVA? TO NAOZAJ?

Túto otázku si Dominik Seriš vypočul už veľmi veľa krát. Nečudo, veď mladých mužov, ktorí sa venujú tejto záľube nevidieť často. Čo ho k tomu viedlo?

Dominik pochádza z dedinky Trenčianska Teplá, ktorá je sama o sebe známa svojimi krojmi s bohato vyšívanými mužskými košeľami, či ženskými rukávmi. Najdôležitejšou motiváciou však bol fakt, že on sám pochádza z rodiny, v ktorej má remeslo už určitú tradíciu. Dominikova mama bola krajčírka, babka vyšívala kroje, prastarí rodičia vyšívali kroje. Áno – obaja. Dnes je to možno rarita, ale v minulosti to nebolo ničím ojedinelým a muž s ihlou v ruke bol bežný pohľad. Práve muži si väčšinou sami zhotovovali viaceré súčasti svojich krojov. Dominikovi sa kroje vždy páčili, avšak nikdy mu nenapadlo, že by niečo podobné vedel v budúcnosti tvoriť. A hľa!

TRDIČNÁ KRÁSA S MODERNÝM NÁDYCHOM

Pre Dominika je výroba doplnkov prejavom úcty k predkom tým, že môže pokračovať v niečom, čo robili aj oni. Robí to však modernejšou formou, s ktorou začal sám pre seba, keď nemal ešte ani 18. 

Prvým podnetom pre výrobu bol deň, kedy jeho obec oslavovala výročie založenia. Ľudia išli v sprievode vo sviatočných krojoch, no bol jún a horúce letné počasie. Každý, kto mal niekedy na sebe kroj určite vie, že v letných dňoch mať niekoľko vrstiev sviatočného kroja, prevažne z hrubších materiálov, nie je zrovna najpríjemnejšie, no na druhej strane sa oplatí obliecť sa do tých krásne vyšívaných košiel.

Dominik vtedy prvýkrát trošku upravil tričko s jednou ľudovou stuhou, ktorú naň našil a namiesto kroja vybehol na oslavy v ňom. A tak to začalo. Dominikovi sa žiadalo pretaviť krásy výšivky do bežného nosenia, a tak mu neostávalo nič iné, ako chytiť ihlu, niť, nožnice a začať tvoriť.

Najskôr sa naučil krížikovú výšivku – celkom sám. A tak, postupom času, už nebola oslava, či iná slávnosť, ktorá by sa zaobišla bez štýlového, ručne vyšívaného motýlika na košeli tohto šikovného mladého muža. Motýlikmi to však nekončí a Dominik sa po nadšených reakciách a dopytu rozhodol, že svoju výrobu rozšíri aj o dámske doplnky.

INŠPIRÁCIA

Tento šikovný mládenec sa pri svojej tvorbe inšpiruje nielen rodnou obcou, ale aj okolím Trenčína a svojho regiónu, ktorým je Stredné Považie. Vzory však čerpá aj z Myjavy, Trnavy, Prešova, Nohovradského regiónu, … Najradšej stále vymýšľa niečo nové, aby vám mohol s radosťou odprezentovať vždy nové a ľúbezné výrobky.

Objednajte si výrobky značky SERISH na Zľavomate!

Nám nezostáva iné, iba obdivne uznať šikovnosť Dominika Seriša a popriať jeho krásnym doplnkom, aby ich ľudia s radosťou nosili aj po ďalšie generácie. 

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!