Poznáte tajomné skalné mesto v Západných Tatrách?

Poznáte tajomné skalné mesto v Západných Tatrách?

Tina a Scotty na cestách 2. 10. 2020

Tatry ukrývajú mnoho krásnych zákutí, ktoré čakajú len na svoje objavenie. Jedným z nich je aj skalné mesto v Západných Tatrách. Toto je príbeh o čarovnom mieste, ktoré sa mi konečne podarilo s mojím psíkom navštíviť. V nasledujúcich riadkoch nájdete tipy, kadiaľ vyraziť i čomu sa vyvarovať, pretože nie je všetko také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá…

SPRÁVNY VÝBER TRASY

Jeden zo spôsobov, akým vyberám trasu na turistiku, je otvorenie si turistickej mapy, kde si zvolím vrch primeranej výšky a vzdialenosti, na ktorý napokon vyrazím. Podobne to bolo aj v prípade výberu turistiky na Sivý vrch.

Skalné mestoSkalné mesto

Nikdy som o ňom nepočula, ale pôsobil na mňa ako zaujímavé miesto. Moje tušenie neskôr potvrdil aj kamarát, ktorý tam bol a odporučil mi ísť trasou, ktorá prechádza cez tzv. skalné mesto. Bolo tam však jedno veľké „ale“ – trasu neodporúčal pre turistiku so psom. No ja som sa svojho výletu so štvornohým miláčikom cez skalné mesto nechcela vzdať, a tak sme sa pustili so Scottym do plánovania.

Nájdite viac tipov na výlety v Tatrách

Na Sivý vrch vedie viacero trás. Najčastejšie je využívaná červená turistická značka, ktorá začína v dedinke Huty na Orave a vedie priamo cez skalné mesto. Je podstatne kratšia, ale náročnejšia oproti zelenej turistickej značke, ktorej začiatok nájdete na Liptove.

Z vrcholu je panoramatická vyhliadka.Z vrcholu je panoramatická vyhliadka.

ZELENÁ TURISTICKÁ ZNAČKA

Cesta len na vrchol vám potrvá okolo 5 hodín. Trasa sa križuje s modrou značkou. Cestou narazíte aj na Chatu pod Náružím. Tá je vhodá pre rodinky s deťmi či so psíkmi, ktorí sú priveľkí a priťažkí na zdvíhanie, alebo pre tých, ktorí majú strach z výšok. Nenájdete tu totiž žiadne nebezpečné úseky.

Pod vrcholomPod vrcholom

ČERVENÁ TURISTICKÁ ZNAČKA

Na Sivom vrchu môžete byť už za necelé 3 hodinky, keďže táto trasa je o niečo kratšia. Výstup je však náročnejší nielen pre prudké prevýšenie, ale nachádza sa tu aj pár ťažších úsekov. Konkrétne ide o tri úseky, z ktorých sa dva nezaobídu bez lezenia a šplhania po reťaziach, k čomu však nepotrebujete ferratový výstroj. Na niektorých mapách ich nájdete aj zobrazené. 

Čo sa oplatí vidieť na Orave?

SIVÝ VRCH SO PSOM

Predtým, než som vyrazila, strávila som nejakú dobu vyhľadávaním fotografií miest, ktoré mali byť kritické. Úprimne, fotografie vám toho príliš veľa nepovedia, keďže dané miesta z nich vôbec nevyzerali tak náročne, no skutočnosť ma veľmi prekvapila.

Jedno z kritických miest s miernym previsom a Jedno z kritických miest s miernym previsom a „stúpakom“.

Môj pes miluje lezenie po skalách a doslova si to užíva. Na bezpečnosť veľmi nehľadí, na to som tu vraj ja. To bol aj dôvod, prečo som turistiku sem niekoľkokrát odložila. Netrúfala som si vyraziť, pokiaľ som nemala istotu, že si výlet užijeme hlavne bezpečne. Najskôr som zakúpila špeciálny postroj na psa, vďaka ktorému som ho mohla zdvihnúť do určitej výšky bez toho, aby mi z neho vypadol. 

Scotty na Sivom vrchuScotty na Sivom vrchu

Ak chcete aj vy prejsť náročnými úsekmi, je vhodné mať psíka zabezpečeného v postroji. Manipulácia je omnoho jednoduchšia. Môj kríženec border kólie má okolo 17 kg a dvaja sme si s ním ľahko poradili. Už je len na vás, koľko kilogramov dokážete zdvihnúť jednou rukou nad seba. Na vlastné oči som videla chlapíka, ktorý prechádzal najťažším úsekom s dvomi weimarskými stavačmi. Tie môžu mať váhu až do 40 kg, takže v tomto prípade nič nie je nemožné. Ak máte „kabelkových psíkov“, tak to zvládnete bez problémov.

Pre psíka zvoľte spávny typ postrojaPre psíka zvoľte spávny typ postroja

VÝLET S DEŤMI

Rodinný výlet cez skalné mesto rozhodne neodporúčam. Často vídavam na horách malé deti, ktoré majú veľký strach z výšok. Napriek tomu ich rodičia berú na miesta, ktoré často nie sú prispôsobené možnostiam dieťaťa. Našťastie, toto nebol ten prípad. Pri našom výstupe sme na rodinu s deťmi pod 13 rokov ani nenarazili. Na rodinný výlet vyrazte radšej trasou vedúcou z Liptova.

Hľadáte ubytovanie na Liptove?

Vápencové útvary pripomínajú Dolomity v Alpách.Vápencové útvary pripomínajú Dolomity v Alpách.

SKALNÉ MESTO

Začína sa v poslednej tretine trasy na červenej turistickej značke. Je typické svojimi skalnými útvarmi, pripomínajúcimi ruiny mesta. To, čím mi toto miesto tak učarovalo je, že som sa cítila ako na dovolenke v Alpách. Väčšinu skál totiž tvoria vápence a dolomity.

Dva najnáročnejšie úseky tvorí skalná stena a skalný previs. Oba sú zabezpečené reťazami, vďaka ktorým sa dá vyšplhať hore. Vždy však počítajte s tým, že miestami, ktoré prejdete, sa budete aj vracať. Takže ak netúžite nocovať na Sivom vrchu, alebo ísť späť inou trasou a namiesto Oravy sa ocitnúť na Liptove, majte to na zreteli.

Podstatné na záver

Zimná uzávera chodníka je od 1. novembra do 15. júna. Tá je podstatná nielen z hľadiska bezpečnosti, ale i kvôli ochrane prírody. Skalnatý terén pokrytý snehom je veľmi zradný a v jarných mesiacoch sa prihliada aj na potreby voľne žijúcich zvierat v tejto lokalite. Rešpektujme prírodu, je to to najcennejšie, čo máme.

Vyhliadka na červenej turistickej značkeVyhliadka na červenej turistickej značke

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!