Kam cez víkend? Blogerka radí skrytý Hanigovský hrad!

Kam cez víkend? Blogerka radí skrytý Hanigovský hrad!

Mamma 9. 10. 2020

Počuli ste už o Hanigovskom hrade? Uvádzaný bývaj aj ako Nový hrad či Šarišský hrádok. Ak nie, ani sa nečudujem, nakoľko je tento hrad, ako jeden z mála, tak trošku „tajný“. Nevidieť ho zo žiadnej cesty, je skrytý, ale keď ho nájdete, stojí to za to!

Pohľad na Hanigovský (Nový) hradPohľad na Hanigovský (Nový) hrad

KRÁTKA HISTÓRIA SKRYTÉHO HRADU

Hrad sa nachádza medzi obcami Ľutina a Hanigovce v nadmorskej výške 717 m n. m. a pôvodne to bol drevený hrad šľachtica Mičku, ktorý ho daroval svojmu synovcovi Lorandovi. Ten sa ho rozhodol prerobiť na kamennú pevnosť, čo potvrdzuje aj listina kráľa Ľudovíta z roku 1342. Táto pevnosť sa neskôr zmenila na dôležité centrum bratrického hnutia pod vedením Petra z Rakova, ktoré odtiaľ podnikalo lúpežné výpady do širokého okolia. V roku 1556 ho však dobylo a vypálilo vojsko Ferdinanda Habsburského, nakoľko patril jeho odporcovi Mikulášovi Tarcaimu. Odvtedy hrad už nikto neobnovil a chátral až do dnešnej doby. Vďaka občianskemu združeniu však opäť nadobúda krásnu podobu, ktorú by bola škoda nevidieť.

AKO SA DOSTAŤ NA HRAD, KTORÝ NIE JE VIDIEŤ?

Možnosti sú dve – buď z obce Ľutina, od Miniskanzenu drevených chrámov, alebo z obce Hanigovce. My sme sa vybrali práve druhou trasou. Odbočka na Hanigovce sa nachádza v obci Červenica pri Sabinove, hneď vedľa kostola. V obci pôjdete stále za nosom až uvidíte označené parkovisko pre návštevníkov hradu. Potom sa už len treba vydať po zelenej značke, ktorá sa však približne v polovici napojí (a teda aj zmení) na žltú.

Značky síce sú, ale je ich pomenej a sú slabo viditeľné, preto hlavne na rázcestiach treba dávať veľký pozor, aby ste sa k hradu úspešne dostali. Keďže ho nie je vidno, je ťažké zorientovať sa v teréne, ktorý je veľmi rozmanitý a určite ho neodporúčam pre menšie detičky, hlavne nie pre tie, ktoré nie sú zvyknuté na túry.

Od parkoviska pôjdete krásnymi pasienkami, ktoré neskôr vystrieda hustý ihličnatý les (žltá značka začína tam, kde končí les). Ak radi opekáte, môžete si so sebou zabaliť aj niečo, čo si opečiete na ohnisku, ktoré sa nachádza pod hradom pri informačnej tabuli.

Počas výletu si môžete dokonca aj niečo opiecť.Počas výletu si môžete dokonca aj niečo opiecť.

Hrad je otvorený neustále a neplatí sa tu žiadne vstupné. Trasa je vhodná aj pre štvornohého miláčika, nie však pre kočiar. Príjemným tempom sa tam dostanete približne za 90 minút. Jediné, čo bolo na tomto výlete smutné, bolo množstvo odpadkov v prírode. :( Preto by bolo pekné vziať si so sebou na tento výlet aj vrece na odpad a aspoň trošku prispieť k tomu, aby toto miesto ostalo krásne aj naďalej.

Pomôžte svojou troškou a zozbierajte odpadky, ktoré ničia našu prírodu.Pomôžte svojou troškou a zozbierajte odpadky, ktoré ničia našu prírodu.

Ako sa vám článok páčil?

Mamma

Som mama štyroch detí a preto u nás nikdy nie je nuda a vždy vymýšľame niečo nové.