Kam do prírody v extraviláne Bratislavy? Sem sa môžete vybrať aj počas lockdownu

Kam do prírody v extraviláne Bratislavy? Sem sa môžete vybrať aj počas lockdownu

Zuzana Holubcová Zuzana Holubcová 30. 10. 2020

Celoslovenský lockdown kladie polená pod nohy všetkým milovníkom prírody a výletov: počas zákazu vychádzania smieme do prírody len v extraviláne v rámci územia obce. V Bratislave máme tak trochu „šťastie“ v nešťastí, do prírody smieme aj v inom okrese v rámci mesta. Ak máte napríklad trvalé bydlisko v Ružinove, môžete do prírody v Karlovej Vsi.

Zákaz vychádzania platí na celom Slovensku od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra. Od pondelka 2. 11. môžu ísť osoby s negatívnym výsledkom testu do prírody aj mimo extravilán obce či mimo svoj okres.

Tento víkend dá rozhodne zabrať našej psychike a krátka prechádzka v prírode môže pomôcť presmerovať myšlienky iným smerom. Zozbierali sme pre vás tipy, kam môžete tento víkend na malý výlet bezpečne, bez obáv, že tým porušujete nariadenia.

Zistite všetky podrobnosti o lockdowne

ČO JE EXTRAVILÁN?

Územie obce sa rozdeľuje na intravilán a extravilán. Extravilán je vonkajšia časť katastrálneho územia obce,   t. j. územie ležiace mimo jej zastavanej a na zástavbu určenej časti (intravilánu). Extravilán obce tvoria väčšinou lesné alebo poľnohospodárske pozemky, vodné plochy lesy, lúky, ale nemusí to byť pravidlom. Extravilán môžu niekedy tvoriť aj ľudské obydlia, napríklad chalupy na samote a podobne.. Či je územie v intraviláne alebo extraviláne, zistíte na mape, ktorá je zverejnená katastrom nehnuteľností.

POSTUP, AKO ZISTIŤ, ČI SA ÚZEMIE NACHÁDZA V EXTRAVILÁNE:

  • kliknite na mapu a priblížte si (koliečkom na myši) územie, ktoré vás zaujíma
  • priblížte si mapu danej lokality tak, aby ste videli hranice parciel (to sú čierne čiary, ktoré vymedzujú parcely)
  • kliknite na vybraný pozemok a pod mapou v odseku „Informácie o parcele“ v riadku „Umiestnenie pozemku“ nájdete informáciu: Pozemok je umiestnený mimo zastavaného územia obce alebo Pozemok je umiestnený v zastavanom území obce

1. Devínske alúvium rieky Morava a Devínske jazero

Devínske alúvium Moravy sa nachádza v katastri obce Devínska Nová Ves. Ide o chránené územie. Lúky v povodí Moravy sú pravidelne zaplavované a poskytujú domov vzácnym obojživelníkom. Obľúbená cyklotrasa vhodná aj pre peších vedie z Devínskej Novej Vsi pozdĺž rieky Moravy až k časti Devínske jazero. Objavíte tu aj zachovalé betónové bunkre. Pri železničnej stanici Devínske jazero sa nachádza Bufet u starého bicykla. Priamo k Devínskemu jazeru sa na jar a jeseň nedostanete, jazero sa v tejto dobe vylieva a vznikajú rozsiahle vodné plochy. Je to však pohľad ako z iného sveta, prechádzku nebudete ľutovať.

2. Sandberg

Sandberg je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla a nájdete ho v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Ide o veľmi dôležitú paleontologickú lokalitu objavenú pri ťažbe piesku. Vďaka bohatému výskytu teplomilnej fauny a flóry sa toto územie považuje za chránené. Našli sa tu aj stovky významných skamenelín.  Lokalitu sa oplatí určite navštíviť aj kvôli krásnemu výhľadu. 

3. Kráľova hora

Obľúbené vychádzkové miesto obyvateľov Dlhých Dielov. Bežne tu stretnete cyklistov, peších, bežcov i rodiny s deťmi. Na jeseň je tu obľúbenou aktivitou púšťanie šarkanov. Lúka je posiata kríkmi černíc a v priľahlom lesíku objavíte jedlé bedle. Na lúku sa dostanete z konečnej zastávky Dlhých Dielov – Kuklovská sčasti po asfaltovej a neskôr po lesnej ceste. (Dá sa to zvládnuť aj s terénnym kočíkom). Z lúky sú pekné výhľady až na hrad v Heinburgu. Z Kráľovej hory sa dá urobiť nenáročná túra do Devína alebo Dúbravky.

4. Kamzík

Kultový a dobré známy Kamzík je jedno z najčastejších prírodných útočíšť Bratislavčanov pred ruchom mesta. Vrch Kamzík sa nachádza v nadmorskej výške 439 m n. m. Televízna veža s reštauráciou patrí k neodmysliteľným symbolom hlavného mesta. V okolí veže vedú turistické chodníky cez listnatý les a sú vhodné aj pre cyklistov. Na vrchol Kamzíka vedie asfaltová vesta. Výlet na Kamzík si môžete spojiť aj s návštevou susednej Železnej studničky. Práve zo železnej studničky, ktorá je jednou z lokalít bratislavského lesného parku, premáva visutá lanovka, ktorou sa môžete vyviezť až na Kolibu. Môžu ju využiť ako peší turisti, tak aj cyklisti. Pri lanovke nájdete aj oficiálnu cyklistickú a verejnú zjazdovú trať  – Rohatku.

5. Železná studnička

Železná studienka, ktorá je súčasťou bratislavského lesoparku, sa nachádza na južnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Nachádza sa tu množstvo zaujímavých technických stavieb ako sú mlyny, náhony, rybníky, či zariadenia lesného a rybného hospodárstva. Táto oblasť patrí medzi najobľúbenejšie rekreačné lokality Bratislavčanov všetkých generácií. 

6. Vyhliadka Devínska Kobyla

Nová rozhľadňa možno svojou popularitou pokorí aj kultový Kamzík. Vyhliadková veža futuristického tvaru, ktorá ma vraj pripomínať modlivku, sa nachádza na najvyššom bode Devínskej Kobyly. Prístupové cesty tu vedú z Karlovej Vsi, Dlhých Dielov, Dúbravky, Devínskej Novej Vsi aj z Devína od hradu. Z najvyššej plošiny sú panoramatické výhľady do širokého okolia, na Dunaj, Devínsku bránu s hradom Devín i kopce v Heinburgu.

7. Jarovská Bažantnica

Napriek tomu, že sa nachádza v podstate v hlavnom meste, veľa miestnych o nej vôbec nepočulo. A pritom je to miesto ako stvorené na príjemné prechádzky. Presne taká je Jarovská bažantnica. Ide o chránený lesný areál nachádzajúci sa medzi Petržalkou a Jarovcami, blízko hraníc s Rakúskom. Predpokladá sa, že patrila práve k Neues Schloss v rakúskom meste Kittsee. 

Vstup do bažantnice je možný z viacerých strán. Je popretkávaná lesnými chodníkmi, takže priestoru na prechádzky je neúrekom. Objavíte tu aj prekrásny barokový most obrastený zeleňou. V prechádzke môžete pokračovať ďalej a objavovať ostatné zákutia tohto zabudnutého, no o to viac čarovného miesta.

8. Rusovský park

Do parku sa pohodlne dostanete mestskou hromadnou dopravou, stačí vystúpiť na zastávke Kaštieľ Rusovce. Ak prídete autom, zaparkovať môžete priamo pri vchode do parku. Dominantou parku je Rusovský kaštieľ. Ide o neogotickú stavbu, ktorá slúžila ako šľachtické sídlo. V súčasnosti však nie je prístupný pre verejnosť a chátra. Pri vstupe do parku nájdete aj pomerne rozsiahle detské ihrisko so šmýkačkami, hojdačkami a rôznymi preliezačkami. Samozrejmosťou sú lavičky, kde si oddýchnete a načerpáte energiu z prírody. Hneď vedľa ihriska sa nachádza reštaurácia s príjemným posedením na terase. 

9. Náučný chodník Lesom Sitina

Líščie údolie je veľmi obľúbené miesto na prechádzky, beh, kočíkovanie či opekanie. Nachádza sa tu aj detské ihrisko a altánok s posedením. Väčšina návštevníkov sa prejde údolím a tým ich prechádzka končí. Zaujímavý je však aj nový náučný chodník, ktorý bol v lese nad údolím vybudovaný pred rokom. Na chodníku sú umiestnené drevené náučné tabule, z ktorých sa dozviete zaujímavosti o histórii a ekologickom význame lesa Sitina. Nájdete tu pekný altánok na oddych a pri ňom aj ohnisko, na ktorom je tiež možné opekať.

Foto: FB stránka Naše KarpatyFoto: FB stránka Naše Karpaty

10. Jazero Kopáč

Jazero je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Hlavnou časťou ostrova je Biskupické rameno lemované lužným lesom, zároveň tu nájdete aj oblasti pripomínajúce africkú savanu. Jedným z najväčších lákadiel tejto oblasti je jazero Kopáč. K jazeru sa dostanete nenáročnou prechádzkou, ktorú zvládnu aj najmenšie deti. Ak prichádzate autom, odporúčame zaparkovať na Micherovej Zátoke, hneď pri rampe. Odtiaľ môžete ísť pešo až ku ramenu rieky, cez ktoré by mal viesť most. Určite sa prejdite okolo jazera, natrafíte na skokanský mostík, ktorý je ale ozaj len pre odvážlivcov. Ľudia sa však v jazere zvyknú aj kúpať.

Preskúmať ďalšie tipy na výlety

Zuzana Holubcová

Zuzana Holubcová

Som spoločenský introvert a snáď ešte viac než písať milujem počúvať. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.