Budúcnosť turizmu: aké trendy v cestovaní môžeme očakávať v roku 2021?

Budúcnosť turizmu: aké trendy v cestovaní môžeme očakávať v roku 2021?

Zuzana Holubcová 5. 1. 2021

Pandémia koronavírusu zrazila cestovný ruch v roku 2020 na kolená. Mať tak vešteckú guľu a nazrieť do budúcnosti, či tento rok pocestujeme k moru alebo aspoň do susedných krajín, by si želal nejeden z nás. Ako bude vyzerať dovolenkovanie a cestovanie v roku 2021?

Už teraz možno identifikovať niekoľko trendov, ktoré určia podobu turizmu v tomto roku. Zmena preferencií sa odrazí nielen v cieľových destináciách, voľbe medzi hotelom a ubytovaním v súkromí, spôsobe dopravy, ale v tom, ako o cestovaní uvažujeme. Citeľná bude aj túžba časti populácie cestovať ekologickejšie a s minimálnym dopadom na životné prostredie.

Pomalé cestovanie kladie dôraz na intenzívne prežívanie prítomného okamihu namiesto hnania sa za atrakciami.Pomalé cestovanie kladie dôraz na intenzívne prežívanie prítomného okamihu namiesto hnania sa za atrakciami.

Bezpečnosť bude na prvom mieste

Nejde ani tak o trend, ale jednoducho o nevyhnutnosť. Kľúčová bude vakcína a očkovanie populácie. Možný je aj variant, že pre lietanie do zahraničia bude potrebný očkovací preukaz alebo iná forma zdravotnej dokumentácie, ktorou sa bude potrebné na letisku preukázať. Rúšok a známeho pravidla R-O-R sa pravdepodobne nezbavíme ani počas tohto roka. Prehliadky známych atrakcií ale aj ostatné služby sa budú konať v obmedzených skupinách. Mnohí turisti budú z rovnakého dôvodu voliť radšej cestu autom ako lietadlom.

Budú sa pri zahraničných letoch vyžadovať očkovacie preukazy? Na túto otázku zatiaľ nepoznáme odpoveď.Budú sa pri zahraničných letoch vyžadovať očkovacie preukazy? Na túto otázku zatiaľ nepoznáme odpoveď.

Udržateľnosť bude zohrávať čoraz väčšiu rolu

Klimatická kríza naberá na obrátkach a čoraz väčšej časti populácie prestáva byť ľahostajné, koľko emisií vypustia do vzduchu pri cestovaní lietadlom či autom. Mnohí cestovatelia pri výbere dovolenky zvažujú aj ekologický aspekt a snažia sa cestovať tak, aby zanechali čo najmenšiu ekologickú stopu. Týka sa to voľby samotnej destinácie, formy dopravy, ale napríklad aj stravovania, kde badať nárast popularity vegetariánstva a vegánstva.

Narastá počet reštaurácií či hotelov, ktoré sa snažia ekologickejší prístup k vytváraniu gastronomických zážitkov pre svojich hostí. Produkujú vlastné potraviny či mäso, obstarávajú lokálne suroviny, zostavujú jedlá pre vegetariánov, vegánov a ponúkajú hosťom v reštaurácii biokútik.

Vlakom, bicyklom, loďou, peši... Počet uvedomelých cestovateľov, ktorí budú voliť ekologickú formu dopravy, bude narastať.Vlakom, bicyklom, loďou, peši… Počet uvedomelých cestovateľov, ktorí budú voliť ekologickú formu dopravy, bude narastať.

Európske mestá, ktoré bojujú s návalom turistov

Benátky – ročne ich navštívi 25 miliónov turistov. Mesto sa preto rozhodlo zaviesť pre turistov v centre vstupný poplatok a aspoň trochu tak obmedziť príliv návštevníkov. Domácich obyvateľov obťažuje hluk, neporiadok v uliciach a masy ľudí v uliciach.

Barcelona - Aj španielska metropola sa borí s obrovským návalom turistov. Ročne ju navštívi 7 miliónov. Domácich hnevajú najmä davy opitých turistov, ktorí si tu chodia vyhodiť z kopýtka. Z ulíc miznú tradičné obchodíky a butiky a nahrádzajú ich stánky so suvenírmi.

Praha – V roku 2019 ju navštívilo 8 miliónov turistov. Lacné pivo a nočné kluby sú magnetom pre turistov, ktorí sa tu nesprávajú práve ukážkovo. Históriou dýchajúce mesto sa mení na hlučné centrum zábavy, kde na vás odvšadiaľ číhajú matriošky.

Masový turizmus je nadmernou záťažou pre domácich obvateľov. Vyťažuje dopravnú infraštruktúru, ničí prostredie a na nepoznanie premieňa genia loci.

Viac zážitkov na mieru

Aj v tomto roku zrejme pocítime obmedzenia a budeme nútení spoznávať a objavovať v menších skupinkách, s podmienkou dodržania sociálneho odstupu. To vytvára priestor pre individuálne zážitky ušité viac na mieru. Sprostredkovatelia cestovného ruchu budú preto možno ponúkať aj intenzívne zážitky, s dôrazom na preferencie zákazníka a jeho individualitu.

Trendy podľa travel blogerov

Ako sa vyvinie dovolenkový turizmus v roku 2021? Opýtali sme sa na názor známych slovenských travel blogerov.

Martin Hanzel, Tour De Svet – Lacné Cestovanie

„Aj v týchto ťažkých časoch sa dá cestovať, no dovolenkár musí robiť kroky naviac ako test pred odletom a karanténa+test po návrate. Mnoho exotických destinácií ako napríklad Maldivy alebo Karibik už sú pre turistov otvorené, no osobne som názoru, že zlomovým momentom bude, keď vakcína bude dostupná pre každého a vtedy sa veci (dúfam) začnú vracať do normálu. Ja osobne sa pôjdem zaočkovať a rovnako to aj každému odporúčam.“

Milan Bez Mapy

„Myslím si, že v roku 2021 začne cestovaniu svitať na lepšie časy. Už teraz to nie je tak katastrofálne, ako si to čerstvo pamätáme z apríla a mája. Cestovný ruch je odvetvie, ktoré zamestnáva veľmi veľkú časť populácie a preto je jeho “náprava” do pôvodného stavu vysokou prioritou. Dnes sa už dá lietať a mnoho krajín sa otvorilo. Často pri vstupe vyžadujú iba negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Samozrejme, výber destinácí na túto zimnú dovolenku je iba slabým odvarom toho, na čo sme zvyknutí, no vyvíja sa to pozitívnym smerom. Ja sa cez zimu chystám do tepla, no moju destináciu si ešte nechám pre seba, keďže dnes nie je nič isté v súvislosti s lietaním :)“

Veronika, Shemakesmetravel

„Tento rok nám ukázal, že očakávať, predpokladať či plánovať je síce pekné, no všetko môže nakoniec skončiť úplne inak. Aj preto som v prognózach opatrná, myslím, že to bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať situácia. Kedy sa vo svete začne s očkovaním a ako rýchlo to pôjde, koľko ľudí ho podstúpi, aké účinné budú dostupné vakcíny, ako to bude s mutáciami koronavírusu. A akú politiku zvolia poskytovatelia služieb v cestovnom ruchu. Zavedú sa očkovacie preukazy a na paluby lietadiel, do hotelov či na rôzne atrakcie sa dostanú len tí zaočkovaní? Alebo sa situácia znova uvoľní a postupne sa vrátime k „normálu“? Do hry tiež vstupuje možný strach z nákazy, ktorý mnohých udrží v lokálnych destináciách, v ubytovaniach na súkromí mimo väčších rezortov a s preferovaním vlastnej dopravy. Na druhej strane, tí po cestovaní túžiaci budú čakať na prvú výhodnú príležitosť, ako vyraziť do exotiky. V hlave mám mnoho scenárov, no predpokladať, podľa ktorého budeme hrať, by bolo v tomto okamihu veľmi odvážne. Sama som zvedavá, aké prekvapenia (nielen) cestovateľom rok 2021 pripraví.“

Pocestujeme v menších skupinkách a uprednostníme ubytovanie v súkromí

Preplnené autobusové zájazdy alebo výlety s veľkou partiou možno na čas odložíme. Pocestujeme na vlastnú päsť a pred veľkými rezortami časť turistov uprednostní ubytovanie v súkromí, v menších rodinných penziónoch, na prenajatých chatách či v apartmánoch. Budeme objavovať aj netradičné ubytovanie v čo najužšom kontakte s prírodou, ako napríklad ubytovanie v domoch na stromoch alebo čoraz populárnejší glamping (pojem glamping vznikol zo slov glamorous camping, čo v preklade značí luxusné kempovanie.)

Ubytovanie v prírode, ďaleko od ostatných turistov? Domy na stromoch a glamping naberajú na popularite.Ubytovanie v prírode, ďaleko od ostatných turistov? Domy na stromoch a glamping naberajú na popularite.

Budeme voliť menej známe destinácie a dovolenkovať doma

Je takmer isté, že turistické destinácie, ktoré v uplynulých rokov zažívali boom popularity, budú tento rok menej vyhľadávané. Epidemiologická situácia v jednotlivých krajinách a obmedzenia na hraniciach zohrajú významnú rolu. Predpokladá sa, že letná dovolenka sa bude niesť prevažne v duchu cestovania v rámci Európy, kde bude najjednoduchšie zorientovať sa na základe pravidiel cestovateľského semafora. Keďže koronavírusu sa pravdepodobne nezbavíme úplne ani tento rok a mnoho dovolenkárov ostane doma, je možné, že si v lete dovolenkári opäť budú môcť vychutnať nepreplnené letoviská. Sú to však len odhady a je jasné, že posledné slovo bude patriť aktuálnej situácii.

Na Slovensku okrem tradične najobľúbenejších lokalít ako sú Vysoké a Nízke Tatry, Orava či Liptov, budú ľudia objavovať aj čaro Spiša, Muránskej Planiny, Slovenského raja, Malej a Veľkej Fatry ale aj viac odľahlých lokalít.

Pozrite si 50 najkrajších fotografií z letnej súťaže „Cesta okolo Slovenska“

Podľahneme kúzlu pomalého cestovania

Čoraz častejšie sa skloňujú pojmy staycation (vzniklo kombináciou anglických slov stayvacation) či pomalé cestovanie (slow travel). Oba koncepty v sebe nesú podobné posolstvo: cestovať uvedomelejšie, zodpovednejšie a ekologickejšie. Sú opozitom rýchleho, konzumne zameraného globálneho turizmu. Namiesto nazbierania čo najviac zážitkov, obehania množstva atrakcií a následného zbierania „lajkov“ na sociálnych sieťach sa pomalé cestovanie zameriava na intenzívne prežívanie prítomného okamihu, mentálne spomalenie a zodpovedné zváženie, kam, prečo, akým spôsobom cestujem a aký dopad to bude mať na okolitú krajinu.

Dovolenkou doma a v blízkom okolí, teda formou „staycation“, zas pomáhate lokálnej ekonomike: kávu či obed si dáte v miestnej reštaurácii, pri výletoch využijete miestne služby a namiesto tuctových prefabrikátov kúpite originálne suveníry v miestnom butiku. Namiesto letov do ďalekej exotiky pokojne uprednostníte to, čo máte doma „pod nosom“: piknik v parku, jazdu na bicykli okolo priehrady, oprášite korčule, vrátite sa na miesta, ktoré vám tak učarovali v detstve. Nakoniec zistíte, že zo zážitkov vám to nič neuberá, naopak, cítite sa vnútorne obohatení. Koniec koncov je tento trend dnes už pre niektorých uvedomelých cestovateľov životným štýlom.

Tisíce tipov na výlety na Slovensku nájdete tu

Budeme vyhľadávať dovolenku spojenú s wellness

Uplynulý rok boli značne obmedzené všetky wellness služby. Už len matne si spomíname, aké je to po lyžovačke ponoriť sa do horúcej vírivky či uvoľniť telo v saune. O to viac sme chodili do prírody, nanovo sme objavovali turistické chodníčky v Tatrách, na Liptove či Orave, pátrali sme na internetových fórach po netradičných, netuctových výletoch v okolí. V závere roka dostala zabrať aj psychika. Len čo to opatrenia dovolia, mnohí radi využijú možnosť regenerovať svoj organizmus vo vírivke, saune, bazéne a pri ďalších blahodárnych procedúrach.

Už sa tam vidíte? Po mesiacoch odriekania budeme túžiť po návrate k pobytom s wellness.Už sa tam vidíte? Po mesiacoch odriekania budeme túžiť po návrate k pobytom s wellness.

Digitálne nomádstvo sa ešte viac rozšíri

Ak nás niečím pozitívnym pandémia obdarila, tak možno intenzívnejším kontaktom s vlastnou rodinou a možnosťou vyskúšať si vzdialenú prácu na dlhšie obdobie. Vďaka homu officu sme si navykli pracovať v podstate odkiaľkoľvek a časť populácie bude hľadať cestu, ako si tento komfort užívať naďalej. Práca z domu je už teraz veľmi vyhľadávaná a mnohé firmy ju zaradzujú na zoznam svojich benefitov. Koncept digitálneho nomádstva sa pravdepodobne tento rok ešte rozšíri a časť zamestnancov sa bude snažiť vymeniť kancelársku stoličku za výhľad na more či na les.

Práca z pláže, z terasy domu či z chalupy bude dostupnejšia než tomu bolo napríklad v roku 2018.Práca z pláže, z terasy domu či z chalupy bude dostupnejšia než tomu bolo napríklad v roku 2018.

Aby sme to zhrnuli: cestovanie ani v tomto roku nebude úplne jednoduché a pandémia pravdepodobne opäť zamieša poriadne karty…  Stále však ostáva nádej, že po zaočkovaní väčšej časti populácie sa cestovanie a dovolenkovanie aspoň trochu vráti do normálu. Snívať je dovolené a tak, ak sa chcete už teraz na niečo tešiť, nazrite do našej cestovateľskej kategórie, kde nájdete stovky pobytov s platnosťou do konca roka 2021.

Mrknite do kategórie pobytov s ročnou platnosťou

Zuzana Holubcová

Som spoločenský introvert a snáď ešte viac než písať milujem počúvať. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!