Ako si upratať vo svojom dome a živote vďaka Covid19

Ako si upratať vo svojom dome a živote vďaka Covid19

Janka Czoborová 19. 2. 2021

Upratovanie býva pre mnohých z nás nutnosťou, ale aj otravou. Hlavne, keď upratujete po iných a neustále. Stáva sa však, že je aj akousi formou relaxu (pokiaľ sú deti mimo miesta, ktoré upratujete). Hovorí sa: „Čistota pol života“ – ako pracujúca mamička dvoch malých detí som teda prekvapená, že sme ešte živí, keďže to s tým poriadkom býva naozaj na hrane.

Keby sa tak všetko upratovalo priebežne a samo, bez vášho pričinenia, no nebolo by to skvelé? No, a to sa práve deje. Myslím si, že tak, ako sa deti učia v škole o Dobe ľadovej alebo Dobe bronzovej, bude doplnená aj Doba covidová. A práve tej „vďačím“ za samoupratovanie v mojom živote. Je naozaj zvláštna v mnohých smeroch – v pozitívnych i negatívnych.

Vďaka nej si naša planéta v niektorých smeroch trochu oddýchla, spomalila. Život v moriach sa mierne obnovil, vzduch preľudnených mestách sa zrazu vyčistil a verím, že aj vyhynutie niektorých druhov zvierat sa spomalilo. Čo sa však značne urýchlilo je upratovanie vo vzťahoch či v profiloch na sociálnych sieťach. Určite ste tiež mali známych, ktorí sa vám sporadicky ozvali a vďaka tomu ste ich stále vo svojom živote vnímali. Ja ich nazývam „ľudia na odchode, ktorí sa vždy na prahu dverí na chvíľku otočia a vrátia“.

V čase, kedy človek nikam nesmie, má pracovať z domu, venovať sa sebe a rodine, je jediným spojením so svetom práve komunikácia s rodinou a priateľmi. A tu sa stáva, že aj keď máte čas a chuť, môžete spočítať na jednej ruke skutočných priateľov, s ktorými sa o tie dobré aj zlé časy chcete podeliť. Ktorí vám počas týchto ťažkých dní napísali, ako sa máte a či ste v poriadku. A to sú tí, ktorí sa nikdy k dverám ani len neotočili a sú stále s nami dnu, v našom svete.

Vďaka covid upratovaniu sa naozaj veľmi teším, keď táto smutná doba pominie a že my sa spolu stretneme – mimo našich bublín a budeme si ešte vzácnejší než sme si práve teraz. 

Ak cítite, že je čas na zmenu – poupratujte. Či už na poličkách, v skriniach  alebo v priateľoch a známych. Ten pocit je na nezaplatenie – veď ako sa vraví: „Čistota pol života“. 

Janka Czoborová

Som pracujúca mamička. Milujem, okrem svojej dcérky, šport, jazdu na motorke, zvieratá a tanec. Baví ma písanie na rôzne témy, čo využívam aj pri svojej práci.