Tuleň, sieň smiechu i hvezdáreň. Spoznajte Petřín inak než len z rozhľadne

Tuleň, sieň smiechu i hvezdáreň. Spoznajte Petřín inak než len z rozhľadne

Zľavomat.sk 11. 6. 2021

Že je vrch Petřín rajom všetkých milencov, ktorí sa stretávajú pri Máchovej soche nielen v čase májovom, vieme všetci. Ako z neho, ale vyťažiť čo najviac na rodinný výlet s deťmi? Prinášame vám pár tipov, ako si Petřín užiť s celou rodinou.

Vyberte si z ponuky hotelov v Prahe

Lanovkou až k rozhľadni

Najjednoduchšou a najatraktívnejšou možnosťou, ako sa dostať hore na Petřín, je ísť lanovkou zo stanice Újezd. Deti sa možno budú najskôr čudovať a očakávať sedačku či kabínu, namiesto toho však príde vláčik, ktorý sa urputne driape na kopec. Po bližšom preskúmaní však zistia, že ho po koľajniciach naozaj tiahnu silné laná a uveria, že ide skutočne o lanovku. Jazda trvá cca 3 minúty, počas ktorých sa pokocháte výhľadmi na pražské panorámy.

Vyrazte na Petřín a pokochajte sa krásnym výhľadom na Prahu.Vyrazte na Petřín a pokochajte sa krásnym výhľadom na Prahu.

Tip od Zľavomatu: Kúsok od Petřína je nádherný ostrov Kampa. Vyberte sa tam na prechádzku a objavte vodníka či tajomné bytosti ako napríklad rusalky.

Po vystúpení z lanovky, najmä v letných mesiacoch, vás omámi vôňa ruží, ktoré kvitnú všade okolo. Nemôžete sa tomu čudovať, nachádzate sa totiž v Ružovej záhrade. V tej zblízka spoznáte zubatú hradbu známu ako Hladový múr. Je dobré vedieť, prečo sa tak vlastne volá, aby sa deti nebáli, že ich hrôzostrašný múr zje zaživa.

Povesť o Hladovom múre

V roku 1360 postihla českú zem neúroda a potom pochopiteľne veľká bieda. Mnoho ľudí donútil hlad zadovážiť si jedlo krádežou, väznice sa preto rýchlo zapĺňali. Karol IV. mal kvôli tomu starosti a premýšľal ako situáciu vyriešiť. Zamyslel sa: „Dostanete prácu a s ňou aj dobrú obživu. Choďte na úpätie petřínského vrchu, moji ľudia vám ukážu, čo máte robiť.“ Kráľovskí úradníci priviedli chudákov na Petřín a prikázali im postaviť odtiaľ až k obci Újezd kamenný múr na ochranu rozrastajúceho sa mesta.

A dali sa všetci hneď do práce – niektorí lámali kameň, iní miešali piesok, vápno a maltu, ďalší pritesávali veľké kamenné kvádre a kládli ich na nový múr. Tak pracovali dva roky, kým nebola najväčšia núdza zažehnaná. Za svoju prácu nebrali peniaze, ale dostávali jedlo, obuv a ošatenie pre seba i svoje deti. Cisár sa chodil často pozerať ako stavba pokračuje. Preto sa medzi ľuďmi začalo hovoriť, že tento zubatý múr bude stáť na večnú pamiatku Otca vlasti, pretože sa postaral o to, aby zuby chudákov mali do čoho hrýzť. Na pripomienku toho, že im pomohol s nedostatkom jedla, sa od tých čias nazýva ako Hladový múr.

Na Petřínsku rozhľadňu vedie 299 schodov. Môžete sa tam však vyviesť aj výťahom.Na Petřínsku rozhľadňu vedie 299 schodov. Môžete sa tam však vyviesť aj výťahom.

Jednou z brán (hneď za ihriskom) sa dostanete pred dominantu celého vrchu – Petřínsku rozhľadňu. Staršie deti môžete preskúšať v tom, akú slávnu európsku stavbu im to pripomína, tie mladšie bude skôr zaujímať, ako sa dostať hore. Nachádza sa tu 299 schodov, je teda na zvážení každého či si na nich trúfne. Veľkou výhodou je však dvojité skrutkovité schodisko, takže sa nebudete stretávať s ľuďmi, ktorí schádzajú dole. Druhou možnosťou je výstup na prvú vyhliadkovú plošinu, odkiaľ sa vám naskytnú očarujúce výhľady na okolie. Najjednoduchším spôsobom je nechať sa vyviezť výťahom až hore.

Zrkadlové bludisko: premeňte sa na trpaslíka

Prvý takmer povinný bod návštevy Petřína by sme mali za sebou, ale čo ďalej? V okolí sa nachádza niekoľko menších cirkevných stavieb, ktorých história malé deti asi príliš nezaujme, ale je tu aj iné lákadlo. A to hneď oproti kostolu sv. Vavrinca (ten s tehlovou fasádou), ktorý vyzerá ako veža starobylého hradu. Stavba pôvodne slúžila ako výstavná sieň v Holešoviciach, neskôr bola sem prenesená a nainštalovaná veľmi obľúbená a vyhľadávaná atrakcia – Zrkadlové bludisko.

Labyrint zrkadiel má pripomínať gotické chodby, ktoré končia v miestnosti s obrovským obrazom. Ten upúta skôr chlapcov, najmä kvôli tomu, že ide o diorámu – obraz, ktorý má navodiť dojem reálneho priestoru. Ten zobrazuje bitku z obdobia tridsaťročnej vojny, presnejšie boj Pražanov so Švédmi na Karlovom moste. Jeho predná časť vytvára ilúziu o Staromestskej mosteckej veži doplnenú o skutočnú dlažbu a zbrane. Zo skupiny bojujúcich mužov vyniká najmä vysoká postava odvážneho jezuitského profesora Jiřího Plachého, ktorý vtedy údajne viedol študentov z Klementina do tých najprudších bojov.

Po krátkej historickej zastávke môžete zájsť ďalej do Siene smiechu, teda miestnosti plnej vydutých a rôzne pokrútených zrkadiel. Tie deformujú postavy ľudí na trpaslíkov či obrov, no skrátka len ťažko sa ubránite smiechu.

Okolo Máchovej sochy ku hvezdárni

Odtiaľ sa vrátime späť k hornej stanici lanovky, prejdeme Ružovým sadom okolo súsošia Bozku, ktorý nám pripomína, že sa Petřínu hovorí aj vrch zamilovaných. Tí sa už tradične na 1. mája stretávajú pri soche básnika K. H. Máchu v spodnej časti sadov. Za Ružovým sadom je Štefánikova hvezdáreň, kde sa pravidelne koná pozorovanie dennej a nočnej oblohy hvezdárskym ďalekohľadom. Okrem toho sú pripravené aj zaujímavé programy a relácie nielen pre deti, ale i dospelých. Všetky dôležité pamätihodnosti na vrchole Petřína ste už preskúmali, a tak je čas vrátiť sa späť. Najrýchlejšie a najľahšie sa dostanete dole lanovkou, no to by bola škoda!

Od Kinského záhrady až k tuleňovi

Nechajte za sebou hvezdáreň a pokračujte záhradou až na ulicu Šermířská. Po ľavej strane zabočte bránou do Kinského záhrady. Na túto časť cesty je dobré vopred si vytlačiť mapku. Nemali by ste zablúdiť, pretože všetky cesty vedú dole k letohrádku, no mohli by ste minúť niektorú z miestnych zaujímavostí.

Odporúčame ísť hneď na rázcestí doľava hornou cestou, kde po niekoľkých metroch uvidíte staré barokové hradby. Touto trasou prídete do malej rokliny, ktorá je lemovaná z oboch strán pieskovcovými skalami. Nie sú síce také veľké ako v Českom raji, ale kto by ich tu čakal! V skalách sa cesta stáča k Hladnému múru, o ktorom sme si už hovorili. Na jeho obrannú vežu narazíte takmer o chvíľu. Je priechodná a spája Kinského záhradu zo záhradou Nebozízek.

V záhrade Kinských nájdete aj jazierko s tuleňom.V záhrade Kinských nájdete aj jazierko s tuleňom.

My sa však vydáme po ceste, ktorá sa prudko stáča doprava a vedie k vyhliadke či ešte ďalej k hornému jazierku- stráži ho tuleň. Neskôr pokračujte dole až k drevenému pravoslávnemu kostolíku. Nájdete tu aj schody s tečúcou vodou.

Statočný Herkules, ihrisko aj letohrádok

Najzaujímavejšou stavbou v Kinského záhrade je kostol sv. Michala s tromi vežami pokrytými šindľom v miestach medzi horným a dolným jazierkom. Kde sa tu vzal? Do Prahy prišiel rozmontovaný po železničnej trati až z obce Veľké Lúčky, ktorá sa nachádza v Zakarpatskej Rusi. Kostol bol darom vďačných obyvateľov Podkarpatskej Rusi k 10. výročiu založenia Československej republiky.Asi najzaujímavejšou stavbou v záhrade Kinských je kostol sv. Michala s tromi vežami, ktorý pochádza až zo Zakarpatskej Rusi.Asi najzaujímavejšou stavbou v záhrade Kinských je kostol sv. Michala s tromi vežami, ktorý pochádza až zo Zakarpatskej Rusi.

A ktorým smerom ďalej? Pokračujte dole k malému vodopádu, ktorý napája ďalšie jazierko so sochou Herkulesa bojujúceho s hydrou. Keď sa pozriete na druhú stranu od jazierka, tak môžete vidieť hlavnú dominantu celej záhrady – letohrádok Kinských. Záhradu založila rodina grófov Kinských, pričom po sebe zanechala aj majestátnu bielu vilu ako z rozprávky. Pôvodné sídlo dnes slúži zbierkam Národného múzea, ktoré tu prezentujú českú ľudovú kultúru a je dobrým tipom na návštevu v pochmúrnom počasí.

Hlavnou dominantou celej záhrady je letohrádok Kinských. Dnes slúži zbierkam Národného múzea, ktoré tu prezentujú českú ľudovú kultúru.Hlavnou dominantou celej záhrady je letohrádok Kinských. Dnes slúži zbierkam Národného múzea, ktoré tu prezentujú českú ľudovú kultúru.

V záhrade sa nachádzajú aj dve ihriská, kde si môžu deti vybiť zvyšnú energiu a vy si ešte pred cestou do rušnej ulice užijete chvíľu zaslúženého odpočinku. Potom je už len na vás či vyrazíte rovno domov alebo za ďalšími zážitkami.

Pozrieť všetky ponuky na ubytovanie v Prahe

Článok bol prevzatý z českého originálu na magazíne partnerskej spoločnosti Slevomat. Tipy na výlety poskytla česká sprievodkyňa Iva Petřinová.

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!