Adršpach so štvornohým miláčikom – tipy a rady

Adršpach so štvornohým miláčikom – tipy a rady

Tina a Scotty na cestách 1. 8. 2018

Ak túžite po dovolenke plnej vody, piesku a exotiky, ktorá vás nebude stáť celú výplatu, určite navštívte Adršpašsko-teplické skaly. Sú krásne, tajomné a máme ich hneď za rohom, v Českej republike. Neskutočnou výhodou je i to, že nemusíte svojho štvornohého miláčika nechať sedieť doma, ale pokojne ho môžete vziať so sebou. Dáme vám pár rád, ktoré oceníte.

Autor fotografie: Michal FlamíkAutor fotografie: Michal Flamík

Turistické chodníčky

Vstup na okruhy je platený, avšak ceny sa pohybujú vo výške “jedného kafe”. Upravené turistické chodníky, čistota a vybudované cestičky, ktoré tu nájdete rozhodne stoja za každý jeden cent. Platí sa i za psíka, vďaka čomu obdržíte vrecko na exkrementy, ak by ste si vlastné náhodou zabudli doma.

Autor fotografie: Michal FlamíkAutor fotografie: Michal Flamík

Aj so psíkom

Ak si chcete výlet skutočne vychutnať, je ideálne naplánovať si ho na viac než jeden deň, pretože tu sa je naozaj na čo pozerať. V okolí skál sa nachádzajú mestečká, kde nie je problém nájsť petfriendly ubytovanie. K vstupom na okruhy je možné presúvať sa autom alebo vlakom. V druhom prípade je však nutné mať so sebou psíka na vôdzke a musí mať náhubok. Vodidlo budete potrebovať i počas celého výletu, nakoľko sa tu hafani nesmú voľne pohybovať.

Autor fotografie: Michal FlamíkAutor fotografie: Michal Flamík

Adršpašský okruh

Miest, ktoré sa tu oplatí navštíviť je vážne veľa, ale ak si neviete vybrať kam ísť skôr, nechajte sa inšpirovať. Adršpašský okruh je navštevovanejší, napriek tomu že Teplické skaly sa mu môžu nádhernými miestami rovnať, ba možno sa dá povedať, že ich krásou prevyšujú. V Adršpachu sa oplatí urobiť si prechádzku okolo jazierka Pieskovňa, ktoré patrí medzi najkrajšie v Českej republike vďaka belasej piesočnatej pláži a priezračnej vode. Naraziť tu môžete na vysoké skaly, ktoré vyzerajú ako pred zrútením, takže vás zaručene pobavia malé konáriky, ktorými sa ich turisti snažia podoprieť. Ak váš miláčik miluje drievka v papulke a aport, zrejme bude v nebi, keď sa mu podarí nejaký ten kúsok podpery ukradnúť.  😀

jazero Pieskovňajazero Pieskovňa

Slonie námestie
Autor fotografie: Michal FlamíkSlonie námestie Autor fotografie: Michal Flamík

Gotická bránaGotická brána

Preslávené Hollywoodom

Perlou celého okruhu je Slonie námestie, kde si budete pripadať ako zrnko piesku a samozrejme Gotická brána. Tá, ktorá svojou jedinečnosťou prilákala i hollywoodskych filmárov a natočili tu slávnu scénu z Narnie. Ak netrpíte klaustrofóbiou a lákajú vás netradičné priestory, určite nevynechajte na svojich potulkách Myšiu dieru. Už názov prezrádza, že týmto priesmykom prejdú len tí najužší. Ak sa rozhodnete pokračovať po žltej turistickej trase, cez vlčiu dieru, objavíte vybudované drevené cestičky pomedzi skalné velikány. Prítoky množstva vody tu vytvorili mierne močiare, takže je lepšie držať sa chodníkov. Cestou narazíte na Adršpašské jazierko, kde je možnosť previesť sa pomedzi skaly loďkou v určitých hodinách, alebo krásny vodopád.

Myšia diera, autor fotografie: Lucia MinarikováMyšia diera, autor fotografie: Lucia Minariková

Najkrajšou časťou Teplických skál je jednoznačne Skalný ostrov. Tu si miestami budete pripadať ako na dovolenke v Thajsku. Obrovské piesočné útvary pokryté machom popretkávané prúdmi stekajúcej vody dotvárajú celú atmosféru.

VodopádVodopád

Kedy prísť?

Cez víkendy a uprostred sezóny očakávajte viac turistov. Môže sa totiž stať, že sa ocitnete zaseknutý na úzkych schodoch medzi stovkou turistov a neodradí ich ani zlé počasie. Často ide totiž o zahraničných turistov, ktorí kvôli tomuto miestu precestovali kus sveta. Pokiaľ sa však sem vyberiete cez sezónu alebo cez víkend, voľte radšej podvečerné, alebo ranné hodiny. Oficiálne sa okruh uzatvára o šiestej hodine večer, avšak nikto vás vyháňať nebude a z areálu môžete pokojne vyjsť aj po tejto hodine. Jednou z ďalších nevýhod je terén, ktorý by mohol robiť problém krátkonožičkovým, alebo mohutným plemenám. Väčšiu časť trasy tvoria prudké a strmé schody, najnáročnejšou časťou je vyhliadka na hrad Střmen. Hore i dole vedie len jedna trasa, tvorená prudkým schodiskom. Ľudia sa tam ťažko obchádzajú a zo štvornohých miláčikov to zvládnu iba skvelý aktobati, alebo minipsíky, ktoré je možné vyniesť v batohu. Po prekonaní všetkých tých schodov si napokon môže vychutnať krásnu vyhliadku.

Podobné miesto ako Adršpašsko-teplické skaly by ste hľadali ťažko. Je to neskutočne jedinečné miesto, ktoré vás uchváti. A ak chcete naozaj dobrú radu, nezabudnite si vziať formičky do piesku a dobrú obuv, pretože celé toto miesto je zasypané zrnkami piesku z pieskovcových útvarov, ktoré robia toto miesto tak výnimočným.

Autor fotografie: Lucia MinarikováAutor fotografie: Lucia Minariková

Ako sa vám článok páčil?

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.