České Švajčiarko – viac než len skalná brána

České Švajčiarko – viac než len skalná brána

Tina a Scotty na cestách 3. 12. 2018

České Švajčiarsko ukrýva omnoho viac krás, než len preslávenu skalnú bránu, ktorá je dominantou národného parku. Podobne ako u Adršpašsko-teplicckých skál i tu väčšinu prírodných útvarov tvoria pieskovce, vďaka ktorým sa stal obľúbenou destináciou aj pre zahraničných návštevníkov.

Pravčická brána

Pravčická brána je perlou Českého Švajčiarska, keďže ide o najväčší skalný most Európy. Vstup na samotný oblúk v súčasnosti nie je možný, nakoľko sa vysoká návštevnosť podpísala na jeho následnej erózii.

Záujem vidieť toto miesto bol veľmi veľký už v minulosti a ani časom tento záujem neutíchol. Ak nemáte radi miesta, kde sa to hemží veľkým množstvom ľudí, nie je táto destinácia pre vás to pravé. Od rána do neskorého večera sa tu pohybujú davy ľudí, napriek tomu, že pre vstup na vyhliadky sú stanovené presné otváracie hodiny. Ak vám tak nezáleží na pár pohľadoch z vrchu, dá sa skalná brána navštíviť i skoro ráno, kde si môžete vychutnať predsa len menej spoločnosti vôkol seba a o pohľady na nádhernú bránu nebudete vôbec ukrátený. Dá sa totiž dostať až priamo pod ňu, bez platenia na uzavreté vyhliadky.

Pravčická bránaPravčická brána

Turistický okruh, skrz ktorý sa týči brána, je príjemnou prechádzkou. Ak do nej zapojíte aj trasu cez sútesky, máte naplánovaný skvelý výletík pohodovým tempom na celý deň. Ak sem vyrazíte cez víkendové slnečné popoludnie, môžete mať vážny problém zaparkovať. I platené parkoviská tu totiž praskajú vo švíkoch.

Loďky premávajú iba do určitej hodinyLoďky premávajú iba do určitej hodiny

Sútesky – Edmundova a Divoká súteska

Toto je miesto, ktoré by ste určite nemali vynechať. Krása okolitej prírody vo vás zanechá neskutočné pocity. Chodníky v tiesňave sú naozaj pestro budované, takže nejedenkrát budete blúdiť hmatom v malej tmavej jaskyni vytesanej do skaly, aby ste našli prechod na druhú stranu. Plavba plťkou je vyvrcholenie celej trasy, na ktoré sa oplatí počkať. Ak by sa vám predsa len čakať nechcelo, budete sa musieť vrátiť tou istou trasou naspäť, pretože cesta ďalej nevedie. Jedinou možnosťou je kúsok cesty preplaviť, aby ste mohli pokračovať ďalej. Plavbu robia výnimočnou prievozníci, ktorí humorným spôsobom komentujú dianie celej jazdy. Páni vám s radosťou prepravia i kočiar či psíka.

Chodník v tiesňave často vedie priamo cez skaluChodník v tiesňave často vedie priamo cez skalu

Bastei

Ak sa chystáte do týchto miest, určite nevynechajte Bastei. Nachádza sa kúsok za hranicami v susednom Nemecku. Dominantou je kamenný most týčiaci sa nad údolím, ktorým preteká rieka Labe. Ak vyrazíte hneď ráno, vyhnete sa davom turistov i plateniu pri vstupe na pozostatky hradu Neurathen. Fotky z tohto miesta nájdete na nejednom instagramovom profile. Krása Bastei ohurovala už romantických maliarov, pretože kamenné múry medzi kulisami pieskovcových skál majú svoju jedinečnú atmosféru.

Basteibrück očarí na prvý pohľadBasteibrück očarí na prvý pohľad

Jetrichovické vyhliadky

V národnom parku je mnoho úžasných vyhliadok na okolitú krajinu. Medzi tri najznámejšie patria Mariina vyhliadka, Vimeminina stena a Rudolfov kameň, ktoré korunuju vrcholce pieskovcových útvarov. Z nich sa vám naskytne pohľad do krajiny ako na dlani.

Mariina vyhlídka je vystavaná s altánomMariina vyhlídka je vystavaná s altánom

Cestou si môžete odbehnúť aj na zrúcaninu hradu Falkenštejn, ktorá je neďaleko. Vystavaný je na pieskovcovej skale. Prudké rebríkové schody v tesnej štrbine vedúcej na vrchol a kovové dierované plošiny nie sú vhodné pre ľudí so strachom z výšok.

Rudolfov kameň je najnáročnejší na výstup, k vyhliadke sa ide po reťaziach a rebríkochRudolfov kameň je najnáročnejší na výstup, k vyhliadke sa ide po reťaziach a rebríkoch

K zrúcanine hradu Falkenštejn vedie železné schodisko priamo lesom.K zrúcanine hradu Falkenštejn vedie železné schodisko priamo lesom.

Čadičové skaly

Veľmi navštevovaná je Pánska skala pri Kamenickom Šenove inak nazývaná aj Varhany. Zrejme preto, že mohutné čadičové skaly pripomínajú veľký hudobný nástroj. Bolo by to idylické miesto na fotenie, nebyť množstva ľudí, ktorí si užívajú lozenie po zdanlivých schodoch tvorených stupienkami skál. To na dojme trochu uberie. Miestni, ktorí poznajú tieto miesta naozaj dobre, vám určite odporučia Zlatý vrch. Je väčší a menej navštevovaný ako Varhany, takže návštevu tohto miesta určite neoľutujete.

Natáčal sa tu aj film Pyšná princeznáNatáčal sa tu aj film Pyšná princezná

Zlatý síce nie je, ale je to velikánZlatý síce nie je, ale je to velikán

Toto je iba zlomok toho, čo všetko sa tu dá navštíviť. Aby ste spoznali neskutočné množstvo krás a zaujímavostí, na ktoré tu môžete naraziť, musíte si na tento výlet vyhradiť viac než len pár dní.

Ako sa vám článok páčil?

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!