Objavte kus raja v talianskych horách - Tre Cime di Lavaredo, perla Dolomitov!

Objavte kus raja v talianskych horách - Tre Cime di Lavaredo, perla Dolomitov!

Zľavomat.sk 11. 9. 2019 Zdieľať

Talianske Dolomity, ktorých dominantou sa stali tri impozantné štíty nazývané Tre Cime di Lavaredo, sa vďaka svojej neuveriteľnej kráse stávajú čoraz populárnejšie. Ak túžite po nenáročnej túre vysoko v horách, kde sa môžete kochať dychberúcimi výhľadmi, toto miesto je pre vás to pravé!

Nebojte sa, nejde o nič náročné. Horská cesta je vybudovaná až k pohoriu Tre Cime, vďaka čomu môžete bez problémov vyjsť s autom až do výšky 2300 m n. m. Teda v prípade, že nie je zasypaná snehom – v týchto horách totiž nie je neobvyklé, ak tu aj v máji či auguste napadne množstvo snehu. Táto cesta aj s parkovaním je spoplatnená sumou 30€, pričom svoje auto tu môžete pohodlne nechať celých 24 hodín. Ak však tento limit presiahnete, musíte zaplatiť ďalší poplatok. (Cena parkovania sa môže z roka na rok líšiť.)

Ak sa sem rozhodnete vyraziť hneď ráno, môžete zažiť prvé slnečné lúče dotýkajúce sa impozantných skál. Skoré ranné vstávanie má však oveľa viac výhod, než sa môže na prvý pohľad zdať. Prázdne parkovisko, veľmi málo turistov a hlavne stihnete pohodovým tempom celú túru okolo Tre Cime tak, aby ste sa (najmä v letnom období) vyhli popoludňajším búrkam. Na horách sa často láme počasie práve poobede a ostať v tak vysokej nadmorskej výške uprostred búrky naozaj nie je nič príjemné.

Ak sa predsa len rozhodnete vyraziť o trošku neskôr, je dobré začať smerom na Col di Mezzo (2254 m n. m.), pretože väčšina návštevníkov volí práve smer na chatu Rifugio Lavaredo. Vyhnete sa tak zástupom ľudí, ktorí sa prišli iba poprechádzať pri štítoch, alebo sa rozhodli ísť na vyhliadku.

Idylku krásneho prostredia dotvára zvuk zvoncov na krkoch pasúcich sa kravičiek. Niektoré úseky sú oplotené elektrickým ohradníkom, ak však pôjdete po chodníkoch, narazíte na vybudované bránky, cez ktoré sa dá bezpečne prejsť. Zvieratká sú pomerne milé, zvyknuté na ľudí a ak budete pozorní, určite sa vám podarí zahliadnuť aj nejakého svišťa či kamzíka.

Trás okolo Tre Cime je viac, najkratšia ide tesne pri úpätí hôr. Stredne dlhá trasa vás prevedie okolo jazierok neďaleko chaty Langalm a najdlhším okruhom sa zase môžete dostať až ku chate Dreizinnen Hut. Za pekného počasia môžete na trase zazrieť jazero Lago di Misurina alebo tyrkysovo sfarbené Lago di Santa Caterina.

Ak by ste chceli z okolia vidieť ešte viac, veľmi pekný výhľad nájdete na trase smerom k Monte Campedelle. Fotky z tohto miesta sú známe najmä vďaka instragramovým fotografiám.

Ak sa rozhodujete, čo si v Dolomitoch pozrieť a čo určite neobísť, tak Tre Cime di Lavaredo by malo byť určite na vašom zozname. Či už za dobrodružstvom pôjdete len vy, s partnerom, s deťmi či so štvornohým miláčikom, tu si skrátka každý nájde kus svojho raja.

Autor: Tina 

Zľavomat.sk

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!