5 právd o partnerskom vzťahu pre jeho fungovanie aj po rokoch

5 právd o partnerskom vzťahu pre jeho fungovanie aj po rokoch

Janka Czoborová 12. 2. 2020

O téme lásky a vzťahov sa už napísalo množstvo článkov. A bodaj by aj nie. Veď každý z nás vníma partnerstvo inak. Je však aj množstvo životných situácií, ktoré sa týkajú každého z nás rovnako. Akým spôsobom sa k nim postavíme, často potvrdí, či nám na vzťahu záleží a či v ňom chceme zotrvať.

VZŤAH JE POTREBNÉ „OPRAVOVAŤ“

Žijeme v konzumnom spôsobe života, ktorý, bohužiaľ, mnohí aplikujeme aj do našich vzťahov. Niečo sa nám nepáči, tak to vyhodíme a nahradíme iným, dostupným. Avšak naši starí rodičia tvrdili, že kedysi sa snažili všetko v prvom rade opraviť. Až keď to nebolo možné – vymieňali. A tak by to malo fungovať aj vo vzťahu. Opravujme. Nie všetko nové je i lepšie. 

OBOJSTRANNÝ KOMPROMIS JE CIEĽOM K ÚSPECHU

V žiadnom vzťahu nejde o víťazstvo a ani kompromis nebýva vždy jednoduchý. Často bývame tvrdohlaví a chceme mať posledné slovo. Nie je to ľahké, hlavne, keď si myslíme, že máme pravdu obaja. Avšak, čo ak sa obaja mýlime? Čo ak sme vložili príliš mnoho emócií do túžby vyhrať a nehľadáme správne riešenia problému? Vydýchnuť, premyslieť a rozložiť si všetko v hlave veľmi pomáha. Neriešme veci za horúca a hľadajme kompromisy. Spoločné riešenie býva často aj tým najšťastnejším riešením. Nie sme neomylní a môže sa stať, že nemáme vždy pravdu.

DIEŤA NAOZAJ VŠETKO ZMENÍ

A to je veľká pravda. Zmena môže byť pozitívna, avšak i negatívna. Dieťa môže byť úžasným spojením dvoch ľudí, ale aj naopak – ich rozdeľovačom. V tom negatívnom smere ide často o momenty, kedy sa žena naplno oddá materstvu a odstaví partnera na druhú koľaj. To býva veľkou chybou. Matka by mala naďalej ostať partnerkou i manželkou. Jej záujem o dieťa a o seba by nemal zatieniť záujem o partnera. Ak to tak je, vzťah nadobúda hlbší rozmer. Dieťaťu nemôžete dať nič lepšie ako krásne detstvo v úprimnom rodičovskom vzťahu, kde vidí, že láska je dôležitá. A úprimne? Nie je nič krajšie ako pohľad na šťastného partnera v objatí jeho detí a milujúcej manželky.

ZABUDNITE NA STEREOTYPY, PREKUSNITE HRDOSŤ A ĽÚBTE SA

To, čo naozaj udrží aj rútiace sa skaly, je práve láska medzi partnermi. Znie to ako klišé, ale láska nie je len slovo. Je to tolerancia, dôvera, túžba, neha, úprimnosť a každý z nás si nájde ešte mnoho ďalšieho, čo pre neho znamená láska. Dávno nežijeme v dobe, kedy má byť muž nedostupný a nezapájajúci sa do výchovy detí. Ani žena už dávno nie je len žena v domácnosti, ale okrem rodiny zvláda aj zamestnanie, mnohokrát i náročné vrcholové pozície. V náročnom tempe dnešných dní je to práve láska v partnerstve, ktorá pomáha prekonať všetky ťažké obdobia. Ak hľadáme na partnerovi to dobré, výnimočné, čím nás kedysi oslovil a nielen jeho či jej chyby – pohľad a cit sa nezmení ani po dlhých spoločne strávených rokoch. Hľadajme pozitíva.

VŽDY SA DÁ ZLEPŠOVAŤ

Stereotyp – je až zvláštne, ako často sa v dnešnej inovatívnej, stále meniacej sa dobe používa tento výraz. Áno, je veľkým zabíjačom vzťahov. Mnohokrát však ide o výhovorku alebo lenivosť. Každý vzťah, i ten pre nás dokonalý, má priestor na zlepšenie. Malé prekvapenie, nečakané objatie alebo len umyté riady, či vynesený kôš môžu vniesť do vzťahu potrebné endorfíny a pozitívne emócie. Zastavme stereotyp.

Nezabúdajme, že vo vzťahu sme dvaja. Teda minimálne. Malé drobnosti tvoria veľké veci. V čase zvýšeného počtu rozvodov si mladí ľudia neuvedomujú, že vzťah nie je ako spotrebič, ktorému po 2 rokoch skončí záruka a treba ho vymeniť. Stavajme na pevnosti a rozmýšľajme na tým, ako veľmi pomôžu pekné vzťahy nielen našej budúcnosti. A hlavne – myslime na deti. Ak nebudú vedieť, čo je to láska vo vzťahu a ako sa o vzťah starať – nikdy ho mať nebudú ani oni a nebudú vedieť budovať nič, čo by malo stáť na pevných základoch.

Tieto pravdy sú súčasťou i môjho osobného života a som šťastná, že môj vzťah má aj vďaka nim stúpajúcu tendenciu. Po rokoch je ešte výnimočnejší, ako bol na začiatku, takže verím, že s týmito malými/veľkými radami budete mať rovnako šťastný domov i vy. :) 

Janka Czoborová

Som pracujúca mamička. Milujem, okrem svojej dcérky, šport, jazdu na motorke, zvieratá a tanec. Baví ma písanie na rôzne témy, čo využívam aj pri svojej práci.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!