Mikuláš - najmilšie meno všetkých detí. Čo o ňom vieme a ako sa naň pripraviť?

Mikuláš – najmilšie meno všetkých detí. Čo o ňom vieme a ako sa naň pripraviť?

Denisa Javorčeková 6. 12. 2019

6. december sú také zábavné malé Vianoce pre všetky rodiny. Vieme ale, prečo sa tento sviatok obdarovávame?

TROŠKA HISTÓRIE

Mikuláš bol známy vďaka svojej mimoriadnej zbožnosti a štedrosti. Rodičia mu zomreli, keď bol ešte mladý, po sebe však zanechali taký majetok, že sa Mikuláš nemusel báť o svoju budúcnosť. On sa však rozhodol všetko venovať chudobným. A tu sa spomína azda najznámejšia príhoda z jeho života.

Jeden občan Patary prišiel o všetky svoje peniaze. Mal tri dcéry. Nemohol ich vydať, pretože nemal pre ne veno. A tak sa rozhodol pre zúfalý čin. Chcel ich nechať vykonávať „najstaršie remeslo“. Mikuláš sa to dozvedel, zobral mešec zlata a v noci ho dal mužovi do okna. Malo to byť na veno najstaršej dcéry. To sa opakovalo druhý aj tretí raz, vždy pre ďalšiu dcéru. Muž ho na tretí raz spozoroval a bol mu za tento čin veľmi vďačný. Odvtedy sa drobnôstky venujú predovšetkým deťom a umiestňujú sa do okien.

6. december, deň úmrtia Svätého Mikuláša, bol vyhlásený za sviatok. Keďže Mikuláša už niekoľko storočí považujú za patróna detí, je tento cirkevný sviatok výnimočný najmä pre mladých ľudí. Je krásne, ak svoje deti vedieme k jednotlivým tradíciám už od útleho detstva. Je však možné, že práve tento sviatok vyvolá na detských tváričkách mierny strach – veď čerta predsa nevidia každý deň!

AKO SA NA DEŇ SV. MIKULÁŠA PRIPRAVIŤ?

Základom je netlačiť a rozhodne nestrašiť dieťa príchodom čarovnej bytosti. Mali by sa z tejto chvíle tešiť. Ak sa slzička objaví, povzbuďte dieťa, rozprávajte sa s Mikulášom či čertíkom o tom, že drobec bol poslušný celý rok a zaslúži si odmenu. Niektoré deti jednoducho potrebujú v nových veciach oporu.

Na Mikuláša sa ale treba pripraviť. Základom je komunikácia s dieťaťom. Skúste otvoriť túto rozprávkovú tému aspoň týždeň pred 6. decembrom. Hovorte o dobrých skutkoch, o čistení čižmičiek, či o tom, ako a s kým možno Mikuláš príde. Predovšetkým, ak je vaše dieťa v tejto činnosti nováčik. Záleží aj na vás, ako bude celková aktivita prijatá.

Keď už príde samotný deň D, pustite sa do spoločného umývania topánok. Buďte príkladom pre deti a preleštite si aj svoje čižmy. Spoločne ich položte na parapet okna a už len čakajte. Fantázia je plne vo vašich rodičovských rukách. 

Veľkú rolu na Mikuláša majú najmä tatinovia či ujovia, ktorí sa odvážne ujmú úlohy Mikuláša. No uvidíte, že ak odhodíte zábrany, smiechom sa bude ozývať celá ulica. Perfektná “maska”, zmenený hlas a správne volené slová pobavia, posmelia i očaria každé dieťa. Situácia od situácie je odlišná. Každé dieťa inak vníma okolie, inak pochopí rozprávkové tradície. Ale všetci by mali dostať šancu radovať sa z vianočných sviatkov.

Obdarúvať, pochváliť a poláskať najbližších je tak krásne a zároveň potrebné. A o tom je aj sviatok svätého Mikuláša.

Denisa Javorčeková

Som maminka dieťatka so zdravotným znevýhodnením. Nás však nič neodradí, úsmev na tvári si nenecháme vziať, pretože vďaka nemu zdolávame všetky prekážky. Ako rodinka nezastaviteľných spoznávame svet, aby sme synčekovi ukázali všetky krásy okolo nás. Riadime sa personalizovaným heslom: VŠETKO JE MOŽNÉ. NEMOŽNÉ TRVÁ LEN DLHŠIE.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!