Kuchárka, upratovačka, lekárka a terapeutka v jednom? Najlepšie manažérky sú skrátka mamy!

Kuchárka, upratovačka, lekárka a terapeutka v jednom? Najlepšie manažérky sú skrátka mamy!

Janka Czoborová 10. 5. 2020

Žena minulosti sa rovnala žene v domácnosti, ktorá musela spĺňať všetky potrebné úlohy, kým sa muži vrátili domov. Neviem si predstaviť, koľko to bolo povinností, ale rozhodne bolo aj mnoho úloh, ktoré ženy robiť nesmeli.

V súčasnosti je žena emancipovaná, a teda okrem zodpovednosti za plynulý chod domácnosti býva súčasne aj zamestnankyňa a mnohokrát i mama na plný úväzok. A každá z nás to zvláda, prípadne nezvláda po svojom.

MAMY, POMÔŽME SI, AKO SA LEN DÁ

Aj keď som pomerne dobre zorganizovaný človek, v tom množstve úloh sa samozrejme stane, že mi niečo vypadne, a vtedy ma upozorní aj kalendár v telefóne. Vôbec sa nehanbím, že si takto pomáham. Myslím, že každá žena, či už pracuje ako upratovačka, predavačka, učiteľka alebo riaditeľka, si môže právom do svojho životopisu napísať aj pozíciu manažérky. Sme neuveriteľne všestranné a mnohokrát si to ani neuvedomujeme.

AKO SI ZORGANIZOVAŤ ČAS?

Manažérkou je obzvlášť každá mamina, keďže stíhať domácnosť, prácu, nákupy, škôlku, školu, nejaký ten krúžok a prípadne aj čas pre seba – to je často nadľudský výkon. Je skvelé, ak vám v tomto zhone pomáhajú starí rodičia, no keďže väčšina z nich býva ešte dlho pracujúcimi, nebýva to samozrejmosťou. Ak ste sa aj vy naučili spoliehať sa len sami na seba, tak určite máte pomôcku, aby ste na nič nezabudli. Možno vám pomáha tabuľa s poznámkami, online poznámkový blok alebo obyčajné lepiace papieriky polepené všade po dome.

Pri organizácii času zohrávajú najdôležitejšiu úlohu tieto zásady:

  • Eliminovanie (vyradenie nepotrebných činností)
  • Stanovenie priorít (stanovenie si poradia činností)
  • Efektívne delegovanie (rozumné prenesenie činnosti na druhých)
  • Neodkladanie práce
  • Energetický cyklus (každý z nás má „svoju časť dňa“, kedy dosahujeme najvyšší výkon – to je naše energetické maximum, kedy by sme mali vykonávať najdôležitejšie práce a činnosti)

STARÝ DOBRÝ DIÁR

Ja som asi staromódna, ale v dobe digitalizácie mi je srdcu stále bližšie písanie rukou, a preto je diár pre mňa srdcová záležitosť, ktorej sa určite tak skoro nevzdám. Aj vďaka nemu u nás všetko frčí tak, ako má. Plánovanie svadby, organizácia programu pre dcérku, povinnosti v domácnosti i v práci, príprava na bábätko a mnoho ďalšieho – som hrdá, že všetko zvládam. Som mama manažérka.

Janka Czoborová

Som pracujúca mamička. Milujem, okrem svojej dcérky, šport, jazdu na motorke, zvieratá a tanec. Baví ma písanie na rôzne témy, čo využívam aj pri svojej práci.