RÚŠKA - ako ich vyrobiť, z čoho a ako ich správne nosiť? Zistite všetko, čo ste potrebovali vedieť!

RÚŠKA – ako ich vyrobiť, z čoho a ako ich správne nosiť? Zistite všetko, čo ste potrebovali vedieť!

Veron 18. 3. 2020

Chráňme sa pred chorobami a bojujme proti šíreniu COVID-19. Keď nemáte respirátor, dôležité je aspoň rúško. Jednorazové, papierové či bavlnené? Ako si ho vyrobiť doma a ako ho správne nosiť? V týchto dňoch sa viac ako kedykoľvek predtým snažíme chrániť pred infekciou. Ochranné rúško na tvár nás síce 100 % neochráni, ale zabráni šíreniu vírusov do okolia ak sme už nakazení a ešte o tom nevieme.

Nosenie rúška je teda hlavne o ohľaduplnosti k tým najzraniteľnejším. Poďme sa pozrieť, ako si dvojvrstvové rúško vieme vyrobiť rýchlo a jednoducho aj doma.

1) BAVLNENÉ RÚŠKO

POTREBUJEME

  • bavlnenú látku: môžeme použiť zbytky čo máme doma, kuchynskú utierku, bavlnenú vreckovku, prípadne bavlnené obliečky (vhodné sú textílie, ktoré môžeme prať na 60 a viac stupňov)
  • nožnice a niť
  • krajčírsky meter alebo pravítko
  • šijací stroj, prípadne si môžeme rúško ušiť aj ručne bez stroja
  • tenkú gumičku (2 × 20 cm)

ŠIKOVNÝ TIP: Pokiaľ nemáte gumičky na rúška, šup vyprať a nastrihať staré silonky! Neťahajú, netlačia a sú naozaj pohodlné!

POSTUP

  • Vystrihneme si látku v rozmeroch 20 cm x 18 cm. Budeme potrebovať 2 ks na ušitie dvojvrstvového rúška. Ak budeme šiť rúško z rovnakej látky z oboch strán, tak môžeme použiť 1 kus látky v rozmere 20 cm x 34 cm. Ak máme dva kusy rôznej látky, tak ju z rubu dlhšej strany zošijeme, aby nám vznikol jeden kus. 

  • Látku po oboch stranách prehneme do troch záhybov, zašpendlíme a prešijeme. 

  • Následne látku prehneme, do rohov vsadíme gumičku a zošijeme po obvode. Nezabudneme nechať kúsok nezošitý na následné prevrátenie rúška. 

  • Nakoniec po prevrátení ešte môžeme rúško prešiť po obvode a zašijeme aj dieru, ktorá slúžila na prevrátenie. 

A hotovo. Ak nemáte šijací stroj, tak všetko môžete zašiť samozrejme aj ručne s ihlou a niťou. Fantázii sa ani tu medze nekladú, aj keď na rúško je najlepšie použiť čím menej farebnú látku kvôli následnému praniu na vysokých teplotách či vyváraniu. 

2) PAPIEROVÉ RÚŠKO

Neholdujete šitiu? Nevadí! Pozrite si, ako sa dá šikovné rúško vyrobiť aj z papierových utierok.

AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ RÚŠKO?

Aj doma vyrobené rúško je lepšie ako žiadne rúško – ak stále nijaké nemáte, použite šál, tričko, utierku, … čokoľvek bude lepšie ako nič.

Stále samozrejme platí, že najlepšia prevencia je sociálna izolácia. Nezabúdajte si pravidelne umývať ruky a po návrate z vonkajšieho prostredia aj tvár. 

Veron

Som mama malej Magdalénky, tridsiatnička s detskou dušou, milovníčka palaciniek a dobrej hudby. Rada športujem a spoznávam nové miesta spolu s mojou rodinkou.