Obezita a lenivosť na každom kroku. Ako udržať rodinu zdravú a fit?

Obezita a lenivosť na každom kroku. Ako udržať rodinu zdravú a fit?

Janka Czoborová 6. 2. 2020

Všetci vieme, že udržiavanie kondície, ako u dospelých, tak aj u detí, je veľmi dôležité. Mnohí rodičia si to však uvedomia až keď nastane problém ako obezita alebo lenivosť spojená s problémami s učením. Myslím, že najdôležitejšia je správna výchova a smerovanie dieťaťa k pohybu už od útleho detstva.

ZAČAŤ MUSÍME OD SEBA

Všímam si, že veľa mamičiek si vyberá skôr pohodlnejší spôsob, a to formou indoorového ihriska spojeného s pitím kávičky, než pohyb na čerstvom vzduchu. A pritom máme toľko možností – odrážadlo, bicyklovanie, púšťanie šarkana… Každá aktivita si však žiada nielen pohyb dieťaťa, ale aj rodiča – a tu často vzniká problém. Rodičia chodia často domov z práce neskoro, unavení a bez energie.

Veľakrát sa stáva pohyb v škôlke alebo na hodine telesnej výchovy jediným pohybom dieťaťa počas dňa, a to je žalostne málo. Na to, aby bolo naše dieťa zdravé musíme začať práve od seba. Ak je pohyb pre rodiča prirodzený, bude aj pre dieťa. Osobne som naozaj veľmi vďačná za nové fitness centrá s tolerantnými ľuďmi, ktorým neprekáža pri cvičení aj ďalší, často menej disciplinovaný, spoločník. Moja dcérka sa na kruhové tréningy vždy veľmi tešila, a preto jej nie je cudzie behanie, švihadlo a dokonca ani činky. Navyše sme sa spolu aj veľa nasmiali.

Momentálne si síce dávame pauzu od spoločného cvičenia z dôvodu ďalšieho prírastku na ceste, ale som si istá, že ihneď, ako to bude možné, budeme v spoločnom cvičení opäť pokračovať, aby aj druhé dieťa vedelo, že cvičiť je zdravé a patrí to k nášmu životu.

K ZDRAVIU PATRÍ AJ ZDRAVÁ STRAVA

Okrem pohybu je veľmi dôležitá, ak nie dôležitejšia, práve zdravá strava. Prekvapuje ma koľko sladkých nápojov, koláčov a rôznych polotovarov konzumujeme. Mnohé deti nevedia, čo je to odkusnúť si zo surovej mrkvy alebo uhorky – radšej dostanú do ruky pizzu, koláč alebo „Éčkami“ preplnený keks. Kupujeme hotové nátierky, než by sme si ich pripravili vlastnými silami, pokojne aj za pomoci našej ratolesti.

VYČARUJME TEPLO ZDRAVÉHO DOMOVA

Pre mňa bol vždy čas strávený v kuchyni s mojou mamou symbolom domova a dodnes sa na spoločné varenie vždy teším. Je dávno známe, že pohyb a zdravá strava vedú k fyzickej a psychickej pohode. Deti sú šťastnejšie a trávia viac času so svojimi rodičmi. Sú to úžasné základy pre ich budúcnosť.

Vždy máme na výber a ja si vyberám zdravie namiesto pohodlnosti. Čo si vyberiete vy? 

Janka Czoborová

Som pracujúca mamička. Milujem, okrem svojej dcérky, šport, jazdu na motorke, zvieratá a tanec. Baví ma písanie na rôzne témy, čo využívam aj pri svojej práci.