Vstupujeme do 4. fázy uvoľňovania vládnych opatrení. Zistite, kedy sa čo otvára.

Vstupujeme do 4. fázy uvoľňovania vládnych opatrení. Zistite, kedy sa čo otvára.

Zuzana 6. 5. 2020 Zdieľať

Aktualizované 19. 5. na základe najnovšieho Opatrenia vydaného Úradom verejného zdravotníctva SR. 

V pondelok 18. 5. vláda oznámila 4. fázu uvoľňovania podnikateľských a ďalších činností a to v platnosti od stredy 20. 5. 2020. My vám prinášame podrobný prehľad otvorených prevádzok aj s najnovšími informáciami. 

4. fáza uvoľňovania v platnosti od 20. 5.

Na základe priaznivej epidemiologickej situácie na Slovensku sa od stredy uvoľňujú opatrenia, ktoré sa od súčasnej 2. a 3. fázy líšia a to nasledovne :

 • úplne sa otvárajú obchodné centrá (okrem detských kútikov s obmedzeniami na jednotlivé obchody) – vyžadovaných 25 metrov štvorcových na zákazníka sa mení na 15 m2 na zákazníka,
 • k službám pribúda tetovanie, piercing, nastreľovanie náušníc,
 • otvoria sa aj vnútorné priestory atrakcií (okrem zoo a botanických záhrad, tam ostávajú otvorené len vonkajšie priestory),
 • otvárajú sa kiná, divadlá a iné podujatia s maximálnym počtom ľudí do sto,
 • otvárajú sa vnútorné športoviská ako plavárne a fitnesscentrá (len pre kluby),
 • vonkajšie športoviská vrátane kontaktných športov budú môcť využívať aj rekreačne športujúci ľudia (prakticky akékoľvek športy bez šatní a bez obecenstva),
 • verejné stravovanie (vrátane hotelových reštaurácií) je povolené aj v interiéri zariadení, otváracia doba pre podniky sa predlžuje z 20:00 na (resp. do) 22:00 h. Stravovanie v interiéri je možné za dodržania rovnakých podmienok, aké v súčasnosti platia na vonkajších terasách. 

Nosenie rúšok v exteriéri pri rozostupoch väčších ako 5 m bude dobrovoľné

 • nosenie rúška v exteriéri bude dobrovoľné, ak sa bude dodržiavať sociálny odstup (pri vzdialenosti viac ako 5 metrov) od cudzích osôb. V prípade rodinných príslušníkov nebude nosenie rúška vo vonkajších priestoroch povinné

Hranice sa čiastočne otvoria

 • od štvrtka 21. mája 2020 bude povolené cestovanie do ôsmich krajín – Česko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Švajčiarsko a Nemecko na 24 hodín, kedy pri návrate nebude nutné podstupovať karanténu ani testy.

Školy a škôlky otvoria brány od 1. júna

 • od 1. júna sa otvárajú škôlky a školy, na základných školách bude otvorený 1. až 5. ročník. V jednej triede bude môcť byť 20 žiakov. V prípade materských škôl je to 15 detí a pri umiestnení budú mať prednosť deti pracovníkov v prvej línii – zdravotníkov, hasičov, policajtov či vojakov. Dôraz bude aj na sociálne znevýhodnené rodiny a umiestnenie ich detí. Rodičia sa môžu pre škôlku a školu rozhodnúť dobrovoľne, dochádzka nie je povinná. Ak svoje deti nechajú v mesiaci jún doma aj po plánovanom otvorení škôl a škôlok, budú mať naďalej nárok na pandemické ošetrovné (tzv. OČR).

Prevádzky, ktoré sú otvorené už od 6. 5.: 

 • Ďalšie služby (taxislužba, bohoslužby, svadby)

Na čo si ešte budeme musieť počkať?

Podľa vyjadrení premiéra sa masové podujatianávštevnosťou nad tisíc ľudí (festivaly, kultúrne či športové podujatia) tak skoro neumožnia. Je možné, že až do konca roka ostanú akékoľvek podujatia s väčšou účasťou výrazne oklieštené.

Ako sa dozviete, či je vaša obľúbená prevádzka alebo hotel zo Zľavomatu znovu otvorená/otvorený?

Rozumieme vašej túžbe po dlhom čase odriekania zájsť opäť do reštaurácie, na masáž či do kaderníctva či vyraziť na dovolenku. Preto priebežne označujeme pobyty i služby na stránke Zlavomat.sk štítkom s informáciou o dátume otvorenia danej prevádzky (viď. označenie v modrom štítku na obrázku nižšie).

A kedy kúpiť dovolenku? Pokojne už teraz!

Na Zľavomate si môžete už teraz bez obáv zajednať letnú dovolenku na konkrétny termín alebo kúpiť otvorený voucher, ktorý využijete kedykoľvek počas platnosti podľa dohovoru s ubytovacím zariadením. Máme kopec voľných termínov od júna až do septembra. Okrem toho sme vám priniesli v aktuálnej kampani BEZ RIZIKA limitovanú ponuku pobytov i zážitkov a služieb, ktoré majú

 • extra dlhú platnosť
 • extra výhodnú (až výpredajovú) cenu 
 • a možnosť bezplatného storna kedykoľvek

Pobyty a zážitky extra výhodne a BEZ RIZIKA

NEZABUDNITE:

 • Aj naďalej je nutné dodržiavať rozostup 2 metre, dezinfekciu rúk, vetranie priestorov, max jeden človek na 15 m2 priestoru a sanitáciu.
 • Naďalej je nutné nosiť rúška v uzavretých priestoroch (MHD, obchody a pod.). Rúško si môžete sňať iba v otvorených priestranstvách, ak je rozostup medzi vami a cudzími ľuďmi 5 metrov a viac.
 • Rúško (alebo iné prekrytie horných dýchacích ciest) ste povinní nosiť aj pri vstupe a pobyte v prevádzke (vo vonkajších aj vnútorných priestoroch), táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov v prevádzkach verejného stravovania.
 • Obchody zostávajú až do odvolania v nedeľu zatvorené.
 • Naďalej platia vyhradené časy od 9:00 h do 11:00 h v predajniach potravín a drogérií pre osoby nad 65 rokov.

Dobré vedieť: Mali ste voucher zo Zľavomatu zakúpený ešte predtým, než sa prevádzky zatvorili? Pozrite sa na opatrenia, ktoré sme zaviedli, aby ste si svoje zážitky vychutnali, keď to bude možné.

Pozn.: Článok budeme aktualizovať po zverejnení definitívneho znenia špecifikácie opatrení Úradom verejného zdravotníctva SR.

Zuzana

Zuzana

Som spoločenský introvert, ktorý občas hľadá okuliare zavesené na nose, vynachádza koleso a smeje sa divným vtipom. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.