Koronavírus a domáci miláčikovia

Koronavírus a domáci miláčikovia

Tina a Scotty na cestách 8. 4. 2020

Dostali sme sa do situácie, ktorej sme doposiaľ nikdy nemuseli čeliť. Vynára sa množstvo otázok a my takmer zúfalo hľadáme odpovede. Týka sa to aj majiteľov domácich miláčikov. Poďme si teda povedať všetko dôležité, čo je potrebné vedieť o koronavíruse a našich miláčikoch.

Prevencia je dôležitá!

Vždy je potrebné dodržiavať základné hygienické opatrenia. Umývanie rúk po príchode domov, po manipulácii so zvieratami, pred a po kontakte s vecami, či jedlom pre zvieratá. Podstatné je aj zabrániť olizovaniu, bozkávaniu či zdieľaniu potravín s domácim miláčikom.

Váš pes vás nenakazí!

Zbaviť sa v psa či mačky v čase koronavírusu je absurdný čin. Pre šírenie dezinformácií a nedostatok pravdivých faktov sa ľudia vo veľkom začali zbavovať svojich miláčikov. Vírus sa však šíri iba medzi ľuďmi. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by zvieratá mohli nakaziť alebo byť zdrojom infekcie pre človeka. Je dôležité tieto informácie šíriť aby sa nestalo, že do veterinárnych ambulancií budú pribúdať prípady, kedy niekto príde úplne zbytočne utratiť svojho miláčika.

V Južnej Kórei a USA bolo vyšetrených okolo 4000 psov, mačiek a koní z oblasti postihnutej koronavírusom a ani jeden nebol pozitívny. 

Nenechajte sa oblizovať.Nenechajte sa oblizovať.

Čo so psom, ak je majiteľ nakazený?

 • Nie je dokázané, že by sa koronavírusom mohol nakaziť pes od človeka a priamo v šírení nákazy nezohráva úlohu. Odporúča sa však obmedziť úzky kontakt.
 • Pre človeka v karanténe však platia prísne pravidlá, kvôli ktorým nemôže vyjsť na ulicu. Najideálnejšie je preto zveriť starostlivosť o miláčika inému členovi rodiny, ktorý by mal dodržiavať správne hygienické postupy. Osloviť môžete i suseda, alebo penzión pre zvieratá. Tí, čo majú vlastnú záhradu, môžu miláčika vyvenčiť tam.
 • Odporúča sa zabezpečiť mu dostatok potravy a liekov, ktoré nevyhnutne potrebuje, najmä v čase pandémie.

Zabavte svojich miláčikov doma.Zabavte svojich miláčikov doma.

Čo s mačkou, ak je majiteľ nakazený?

 • Majitelia mačiek by nemali svojich miláčikov vystavovať riziku prenosu. Mačka nemôže na človeka infekciu preniesť, avšak podľa výskumu čínskych vedcov existuje možnosť, že sa mačka môže nakaziť od infikovaného človeka.
 • V Belgicku bol zaznamenaný prípad, kedy sa preniesol vírus z infikovaného majiteľa na mačku, u ktorej sa objavili tráviace a dýchacie problémy, no po 9 dňoch sa zotavila.
 • V Číne vystavili mačky vysokým dávkam vírusu a umelo ich infikovali, aby skúmali možnosti prenosu u zvierat. Z piatich mačiek dve uhynuli s pozitívnym testom na koronavírus. Z ďalších troch žijúcich v tesnej blízkosti infikovaných sa nakazila jedna, čiže môžeme predpokladať, že mačky sa medzi sebou môžu vzájomne nakaziť.
 • TIP: Je vhodné držať mačky mimo infikovaných osôb a iných zvierat. Obmedzte mačkám túlanie vo vonkajšom prostredí. Dodržujte prísne hygienické pravidlá.

Informácie majiteľom psov v čase pandémie

Venčenie

Pokiaľ nie ste v povinnej karanténe môžete venčiť, ale mali by ste dodržiavať tieto pravidlá. Kontakt so zvieraťom by mala mať len rodina žijúca v spoločnej domácnosti. Je nutné dodržiavať hygienické opatrenia počas venčenia. Rúška, rukavice a pravidelná hygiena sú samozrejmosťou. Mali by ste sa vyhýbať kontaktu s ostatnými majiteľmi psov i kontaktu zvierat medzi sebou. Obmedzte návštevu veterinárnych ambulancií. Pokiaľ je to nutné, kontaktuje ich telefonicky.

Pomoc starším majiteľom psov

Starší občania sú najrizikovejšou skupinou ľudí, ktorých koronavírus ohrozuje. Dôležité je pomáhať si, takže ak máte staršieho suseda, či niekoho v rodine, kto potrebuje pomôcť vyvenčiť psa alebo nakúpiť mu krmivo, neváhajte a ponúknite svoju pomoc. Strach totiž núti poniektorých siahnuť po nie príliš vhodných spôsoboch venčenia, kedy svoje psy napríklad spúšťajú na vodidle priamo z balkóna na zem.

Ako pomôcť starším a ohrozeným ľuďom sa dozviete aj TU.

Pomoc útulkom

V čase strachu i dezinformácií sa veľa ľudí začalo zbavovať svojich domácich zvierat. Tie končia na ulici a v najhoršom prípade sú utratené. Pre útulky praskajúce vo švíkoch nastali ťažké časy. Kvôli obmedzeniu pohybu tam pracujú iba stáli dobrovoľníci a tak pomoc, ktorú im môžeme dať, je finančná podpora a najmä šírenie dôležitých informácií.

Nezbavujte sa ich, nijako vás neohrozujú.Nezbavujte sa ich, nijako vás neohrozujú.

Pes ako osloboditeľ z karantény

Vedeli ste, že v niektorých krajinách je povolené vychádzať von len v prípade nákupu potravín, alebo venčenia psa? Miláčikovia sa tak stali jednou z mála možností, vďaka ktorým človek môže opustiť svoj príbytok. Tak vznikol aj kontroverzný nápad požičiavania psíkov pre ľudí, ktorí túžia aspoň raz za čas vyjsť von (bol však rýchlo ukončený políciou). Stal sa dokonca prípad, že pán viedol na vôdzke plyšového psa v snahe stráviť aspoň nejaký čas pobytom vonku. V súčasnosti prebieha experiment s cieľom vycvičiť psa, ktorý by dokázal označiť človeka pozitívneho na koronavírus pomocou čuchu.

Tipy a rady ako zabaviť psa v karanténe

Hry podnecujúce zmysly sú pre psa často psychicky náročnejšie, než napríklad behanie. Vonku sa psík unaví najviac vtedy, ak sa k nemu dostane množstvo nových podnetov. Ak prídete na miesto, kde nikdy nebol, bude viac unavený, než keby ste prišli tam, kde chodí každý deň. Keďže ale máme režim #somdoma, je vhodné mu nové podnety priniesť do prostredia, ktoré tak dobre pozná. Ako na to? Prinášame pár tipov.

Čuchacie /zmyslové hry

 • čuchací koberček – koberec zošitý z ústrižkov látky, do ktorých sa poskrýva odmena
 • skrývanie pamlskov pod hrnčeky, krabičky atď.
 • ukrývanie jedlých pokladov po miestnosti

Výučba nových trikov

Pes nemusí ovládať iba povely „sadni“, „ľahni“ a „daj pac“. Existuje množstvo trikov, ktoré môžete svojho miláčika naučiť. Stačí správna inšpirácia. Môžete zvládnuť napríklad slalom medzi nohami, poklonu, „popros“, odraz od tela alebo steny, „hanbi sa“, „drž“, „plaz“, „podaj predmet“, „poukladaj veci do krabice“… Veľa inšpirácií, čo psíka naučiť nájdete na YouTube, alebo v rôznych článkoch či časopisoch o zvieratách.

Logické hračky

 • Kong - neslúži len k aportovaniu. Môže sa naplniť jedlom, čo psíka na nejaký čas zabaví.
 • Dekoratívne doskové hry - tieto hry spočívajú v tom, že pes musí nadvihnúť drevené súčasti stojace v priehlbinách a dostať sa tak k tej správnej, kde sa ukrýva odmena.
 • Hračky vyrobené doma - môže to byť plastová fľaša s otvormi, do ktorej dáte pamlsky a tie budú správnym otáčaním vypadávať. Môžete ich ukryť aj v kartónovej škatuli, ktorú prelepíte. Dá sa použiť aj rolka z toaletného papiera, ktorú zohnete tak, aby odmena len tak nevypadla.

Doskové hryDoskové hry

Domáce prekážky

Použiť môžete všetko, čo máte doma k dispozícii, kreativite sa medze nekladú. Môžete si vyrobiť tunel z krabice alebo deky zavesenej medzi dvomi stoličkami. Z metly môžete vytvoriť prekážky na skákanie. Z vedier zas prekážky na slalom medzi predmetmi. Domáca prekážková dráha zabaví každého psíka s prebytkom energie.

Puller

Dog puller je šport s dvomi fialovými kruhmi z odolného materiálu. Súťažné disciplíny, ktorým sa možno venovať sú dve – running a jumping. Využitie pulleru je však širšie. Dá sa s ním preťahovať či zavesiť ho do výšky. Pre aktivity v interiéri je vhodné cvičenie so skákaním, kde pes skáče a snaží sa zahryznúť do jedného alebo druhého kruhu.  Aj keď sa to nezdá, cvičenie s pullerom po dobu 20 minút sa rovná intenzívnemu behu na 5 km alebo 2 hodinám cvičenia na ihrisku.

Sú tu pre nás v každej chvíli, či je dobrá, alebo zlá. Verní, oddaní a vždy pripravení nás rozosmiať. Buďme preto tými, ktorí budú pri nich stáť tiež, aj keď nám okolnosti neprajú. Sú našou rodinou, a tak by to malo ostať navždy.

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!