Sprievodca dovolenkou v zahraničí: do ktorých krajín je možné vycestovať?

Sprievodca dovolenkou v zahraničí: do ktorých krajín je možné vycestovať?

Zuzana 19. 6. 2020 Zdieľať

Zorientovať sa tento rok v tom, kam môžeme a nemôžeme bezpečne vycestovať, je seriózna veda. Určite aj vás zaujímajú odpovede na otázky: kam do zahraničia tento rok môžeme? Kedy sa otvoria hranice? Ako je to s testami na koronavírus? Ako je to s karanténou po návrate domov? Pripravili sme pre vás podrobný prehľad, v ktorom nájdete odpovede na všetky dôležité otázky.

Viete, v ktorej krajine sa vám naskytne takýto magický pohľad? Ak ste hádali Grécko, uhádli ste. Výhľad je pôvobného ostrova Santorini.Viete, v ktorej krajine sa vám naskytne takýto magický pohľad? Ak ste hádali Grécko, uhádli ste. Výhľad je pôvobného ostrova Santorini.

Do ktorých krajín je možné bezpečne vycestovať?

Od 10. júna Slovensko uvoľnilo opatrenia na hraničných priechodoch s 19 krajinami. Znamená to, že pri návrate z týchto 19 krajín nemusíte ísť do domácej izolácie ani nemusíte predložiť negatívny test na ochorenie COVID-19. Ide o krajiny: Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnské kniežatstvo, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko. Od soboty 20. 6. pribudnú k týmto krajinám aj Poľsko a Čierna hora.

To sa však týka návratu z týchto krajín. V praxi však neplatí, že rovnaké podmienky platia aj pri vycestovaní do týchto krajín. Aktuálna situácia sa stále vyvíja a pri vycestovaní do niektorých krajín stále platia obmedzenia, ktoré je potrebné dodržať. Preto odporúčame sledovať aktuálne informácie na stránke Ministerstva zahraničia SR.

Aktuálne platné podmienky pre jednotlivé krajiny vám priblížime nižšie.

Česko

Naši bývalí federálni bratia otvorili svoju náruč voči Slovákom od 3. júna a tak sa opäť môžeme tešiť na slobodné cestovanie do krajiny, ktorá je po Slovensku najčastejšou dovolenkovou destináciou Slovákov. Platí, že tam aj späť môžete cestovať bez obmedzeníbez povinnosti domácej karantény po návrate. Česko je vôbec prvá krajina, s ktorou sa Slovensko dohodlo na vzájomnom otvorení hraníc. Opäť si môžete slobodne naplánovať výlet do vinárskych oblastí južnej Moravy alebo navštíviť kráľovskú stovežatú Prahu.

Pobyt na južnej Morave môže tektonikou krajiny pripomínať malebné oblasti Toskánska.Pobyt na južnej Morave môže tektonikou krajiny pripomínať malebné oblasti Toskánska.

Vyberte si z ponuky pobytov v Česku

Maďarsko

Krajina vína a termálov je takisto pre slovenských dovolenkárov dostupná bez komplikácií. Vzájomné uvoľnenie hraničného režimu s Maďarskom platí od 5. júna. Znamená to, že Slováci môžu vstúpiť na územie Maďarska bez povinnosti predloženia negatívneho testu na COVID-19 alebo karantény. Dobrou správou, najmä pre dovolenkárov vracajúcich sa z Chorvátska cez Maďarsko, je, že cestný tranzit z Chorvátska je už taktiež povolený bez obmedzení a na maďarských hraniciach už nemusíte vypisovať žiadne povolenie.

Dovolenka pri Balatone je alternatívou voči tradičným prímorským letoviskám.Dovolenka pri Balatone je alternatívou voči tradičným prímorským letoviskám.

Objavte Maďarsko a vyberte si dovolenku podľa vašich predstáv

Poľsko

Donedávna sme mohli k našim severným susedom iba na krátku návštevu, resp. na 48 hodín. Situácia sa zmenila po štvrtkovom vyhlásení (18. 6.) premiéra Igora Matoviča. Od soboty 20. júna od 6:00 h ráno môžeme voľne cestovať už aj do Poľska. Slovenčinu bude tento rok  teda pravdepodobne počuť častejšie i na poľskej strane Tatier, v Krakowe, Zakopanom či iných, nášmu srdcu blízkych lokalitách. POZOR: Napriek otvoreniu hraníc naďalej zostáva v platnosti odporúčanie slovenských úradov zvážiť nevyhnutnosť cestovania najmä do oblasti Sliezska (Katovice, Vratislav). Keďže informácia o úplnom otvorení poľských hraníc je v čase zverejnenia tohto článku čerstvá, odporúčame sledovať aktualizované informácie o cestovaní do Poľska na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Poľské Tatry patrí medzi turisticky najatraktívnejšie lokality našich severných susedov. Kasprov vrch patrí k najnavštevovanejším v Tatrách.Poľské Tatry patrí medzi turisticky najatraktívnejšie lokality našich severných susedov. Kasprov vrch patrí k najnavštevovanejším v Tatrách.

Rakúsko

I do Rakúska majú Slováci zelenú. Do Álp, k vysokohorským plesám a za panenskou prírodou tak môžete vyraziť bez povinnosti hraničnej kontroly, domácej karantény či preukazovania sa negatívnym testom na COVID-19. Milovníci hôr sa tak opäť môžu tešiť aktívnu dovolenku i populárne jednodňové zájazdy do atraktívnych lokalít, ako je napríklad Medvedia tiesňava.

Skywalk na Dachsteine - vyhliadka sa nachádza vo výške približne 2700 m, priamo pri hornej stanici lanovky.Skywalk na Dachsteine – vyhliadka sa nachádza vo výške približne 2700 m, priamo pri hornej stanici lanovky.

Nájdite si pobyt v Rakúsku

Chorvátsko

Dobrá správa pre všetkých milovníkov Jadranu! Znejú vám mená letovísk ako Krk, Rijeka, Zadar, Vodice, Brač či Makarská riviera ako rajská hudba? Buďte bez obáv, Chorvátsko, ktorého HDP je závislé od cestovného ruchu, robí všetko preto, aby o príjmy z turizmu tento rok neprišlo a aby sa cítili turisti bezpečne. Na čo je však dôležité pamätať, je pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár na stránke enter­croatia.mup.hr, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice. V prípade, ak by ste tak neurobili, je možné, že pri vstupe do Chorvátska na hraniciach zdržíte a formulár budete musieť pri prechode hraníc dodatočne vyplniť. Makarská riviéra s krištáľovo-azúrovou vodou v mori je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií Chorvátska.Makarská riviéra s krištáľovo-azúrovou vodou v mori je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií Chorvátska.

Dobré vedieť:

  • Chorvátsko je zem prakticky bez výskytu koronavírusu.
  • Počet nových prípadov pozitívne testovaných na Covid-19 sa posledný mesiac pohybuje okolo 0–1 prípadov denne.
  • Chorvátska vláda zaviedla veľmi prísne hygienické opatrenia: turistické miesta sú dezinfikované podľa najvyšších štandardov, jedálne lístky v reštauráciách zrušili a namiesto nich si vyberiete z ponuky jedál na informačnej tabuli alebo vás s ponukou jedál oboznámi čašník.
  • Predpokladá sa, že tento rok bude v Chorvátsku o 50 % menej turistov, čo znamená letoviská bez davov turistov a poloprázdne pláže.
  • Dovolenka v Chorvátsku tento rok vyjde lacnejšie: cez leto nezdraží mýto ani trajekty, ich ceny zostanú na mimosezónnej úrovni. Ušetriť tak môžete desatinu až pätinu nákladov oproti minulej sezóne.
  • V súčasnosti prebieha v Chorvátsku veľká kontrola čistoty mora a jeho vhodnosti na kúpanie.

Vyberte sa na dovolenku do Chorvátska

Bulharsko

Patrí ku krajinám, do ktorých môžete bez komplikácií cestovať tam i späť. Ak sa vám žiada dlhej piesočnatej pláže s pozvoľným vstupom do mora, vyberajte dovolenku na slnečných plážach Pomoria alebo obľúbenom letovisku Zlaté piesky. Lekárski inšpektori skúmajú osoby pri vstupe prostredníctvom mobilných zariadení a merajú ich telesnú teplotu. Sú vopred určené ubytovacie zariadenia na ubytovanie cestujúcich, u ktorých bude podozrenie na COVID-19. Slovenský občan môže pricestovať z týchto tretích krajín: zo Srbska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory, avšak zavádza sa nová povinnosť 14-dňovej karantény pri vstupe zo Severného Macedónska.

Slnečné piesočnaté pláže nájdete v lokalite Zlaté piesky v Bulharsku, 17 km severne od mesta Varna.Slnečné piesočnaté pláže nájdete v lokalite Zlaté piesky v Bulharsku, 17 km severne od mesta Varna.

Nájdite si tú pravú dovolenku v Bulharsku
 

Ako je to s ostatnými štátmi?

K ďalším krajinám do ktorých môžete cestovať tam i späť bez obmedzení, patria Litva, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Nemecko, Slovinsko, Švajčiarsko, Estónsko. Niekoľko ďalších európskych krajín však ešte stále zotrváva v režime obmedzení. V niektorých je potrebné pracovné povolenie, v iných je nutné dodržať 14-dňovú karanténu. Jedná sa o Cyprus, Dánsko, Fínsko, Island, Maltu a Nórsko. Konkrétne podmienky pre jednotlivé krajiny nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Rezort diplomacie vyzýva na opatrnosť a do zvyšku sveta naďalej odporúča necestovať. Zoznam konkrétnych krajín, kde sa neodporúča cestovať, nájdete tu.

Náš tip: Existuje i krajina, v ktorej môžete stráviť dovolenku bez stresov a nervov a bez toho, aby ste pri tom prekročili hranice. Na Zľavomate nájdete stovky pobytov na Slovensku s recenziami a možnosťou flexibilného nastavenia pobytu. Objavte napríklad Vysoké Tatry či Liptov. Alebo preskúmajte ďalšie kúty našej domoviny a nájdite si dovolenku podľa vášho gusta.

Vyberajte z takmer 300 pobytov na Slovensku

Zuzana

Zuzana

Som spoločenský introvert, ktorý občas hľadá okuliare zavesené na nose, vynachádza koleso a smeje sa divným vtipom. Rada objavujem miesta s autentickým geniom loci a bohom zabudnuté dedinky, v ktorých dáva líška dobrú noc (a krčmár pozná každého po mene). Nikdy ma neprestane udivovať, v akej krásnej krajine to žijem a vždy, keď odchádzam, teším sa na chvíľu, kedy sa budem môcť vrátiť.